Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Americký styl bydlení – líbí se vám?

Přestože Spojené státy americké nejsou pro nás až tak dostupnou destinací, americký dům zná skoro každý, především z četných filmů, seriálů, dokumentů. U nás na tento styl bydlení téměř nenarazíte, ale přesto na nás obvykle působí příjemně. Vzhledem k výhodám amerických domů se o něco častěji staví i u nás. Důvodem je originální vzhled, rychlá výstavba a nízké náklady.

Díky americké filmové produkci vešly americké domy ve známost i u nás v Evropě. Jedná se o kulisy, bez kterých se obejde málokterý americký film: malebné domky s předzahrádkami. Nejeden Evropan by si takový dům rád postavil tady, ovšem je americký domek vůbec do našich středoevropských podmínek vhodný?

Jak vypadá dům americké provenience?

Především je zcela jiný než ten evropský, což v našich krajích podstatně zvyšuje jeho atraktivitu. Pravdou je, že bydlení v americkém domě nemá příliš dobrou pověst a důvodem jsou z velké části nízké pořizovací náklady, tedy i levnější stavební materiály. Levně vyjde i provoz domu.

Během posledních několika let se stavební postup amerických domů takřka vůbec nezměnil. Základ tvoří betonové patky, na nichž je uchycena dřevěná konstrukce, jejíž součástí je plech a sádrokarton. Coby tepelnou izolaci Američané používají skelnou vatu.

Jedná se tedy o levné materiály, které však neslibují příliš vysokou kvalitu. Celková kombinace není příliš ideální, třeba jen proto, že přitahuje nejrůznější hmyz a další škůdce. Pořizovací náklady jsou však nízké a dá se také říci, že se americký dům plně hodí i do našich podmínek. Pokud striktně nedodržíme využití zmíněných materiálů a nahradíme je modernějšími, odpadnou nám mnohé starosti.

Jak je to s bydlením v USA?

 

  • v USA se téměř nestaví vícegenerační domy
  • Američané nejsou doma tak často jako my, a tak ani na vybavení domácnosti a stavbu samotnou nevynakládají tolik financí
  • od bydlení vyžadují především praktičnost, protože se často stěhují

Pokud byste se radili s evropským nebo přímo českým projektantem a stavitelem o stavbě amerického domu, pravděpodobně by vám řekl, že je to celé hloupost, protože dnes již existují modernější materiály a stavební postupy. Možná by vám nabídl dřevostavbu s využitím mnohem modernějších postupů, přičemž americkou architekturu by zvolil pouze jako inspiraci.

Domácnost v americkém stylu? Objemná lednice a velký prostor!

Doposud jsme mluvili jen o exteriéru, ale americké bydlení, to je samozřejmě i interiér a jeho vybavení. I to je zcela specifické a od toho evropského naprosto odlišné. Co se vám vybaví, když se řekne americká domácnost? Určitě velká lednice.

K dostání jsou i u nás: kombinované 2-dveřové chladničky, které už na první pohled zaujmou svou objemností. V kuchyni jsou zcela jasně dominantním prvkem. Tento typ lednic se vyrábí od roku 1947 a říká se jim také chladící skříně. Jejich objem může přesahovat i 400 litrů a běžná lednice je asi o polovinu menší.

Mimo chlazení a uchovávání potravin slouží i k jiným věcem. Je zde zásobník pitné vody a dávkovač ledu. Atraktivně působí i jejich nezbytné osvětlení. Najdete u nich také teplotní alarm nebo možnost nastavit v různých zónách jinou teplotu. Vzhledově vždy dokáží zaujmout, ale nevýhodou je vyšší cena.

Možná je to těžko postřehnutelné z pouhých filmů, ale americká domácnost je mnohem prostornější než ta evropská, resp. česká. Pokud si v České republice postavíte domek v americkém stylu, bude nepřehlédnutelný i v případě, že jeho rozměry upravíte na naše zvyklosti a podmínky.

Útulný interiér bez radiátorů

Jistě jste si všimli, že americké bydlení je velmi útulné, působí domácky a tradičně. Pro americký interiér je důležité, aby odkazoval na domov, původ a kořeny. V žádném pravém americkém domě nesmí chybět klimatizace, která slouží nejen k ochlazování vzduchu, ale i k vytápění. S radiátory se zde proto setkáte jen zřídka.

Čím je ještě americké bydlení typické?

–    mnoho ložnic

–    velký pokoj s rodinnými fotografiemi

–    nezbytný pokoj pro hosty

–    většina domů má garáž přístupnou přímo z domu

–    televize je nezbytným prvkem

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development