Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Čekáte radost? Podívejte se, jak vybavit byt s miminkem?

Očekáváte miminko? Kromě radosti vám nastávají také starosti, protože musíte pořídit výbavičku a také upravit byt. Vedle postýlky nebo skříňky, kam uložíte dětské oblečení, myslete i na maličkosti, které zvýší bezpečnost vašeho miminka v bytě. Tady je několik tipů na to, jak vybavit byt s miminkem.

miminkem se vám změní svět. Už brzy přibude do vašeho domova nový člen, jehož potřeby a nároky se budou proměňovat. Miminko brzy povyroste, stane se z něho batole, a začne se plazit po koberci a zkoumat svět. Připravujte se na to už nyní, když zařizujte svůj byt pro miminko.

Nutná výbava pro dítě a to ostatní

Nabídka dětských potřeb a vybavení je široká. Výrobci se vám budou snažit prodat co nejvíc věcí. Přemýšlejte nad tím, zda je ve svém bytě opravdu potřebujete. Je skutečně nutný přebalovací stůl? A kam ho ve svém nevelkém bytě dáte? Navíc mateřství se dnes stalo jakousi věcí veřejnou, ze všech stran k vám budou chodit rady a informace, co byste měli, aby miminku bylo dobře. Ve skutečnosti takové malé stvoření potřebuje velmi málo. Přesto je nutné některé věci pořídit a byt upravit pro pohodlí vašeho dítěte i vás.

Začněte tím, že si uděláte soupis potřeb miminka a přidáte seznam věcí, které budete potřebovat. Vyhněte se nakupování na přeskáčku nebo všeho, co má kamenný či internetový obchod v nabídce. Promýšlejte. Plánujte. Ptejte se zkušenějších. Zjednodušujte. Používejte všechny technologické vymoženosti a „must have“ pomocníky jen do té míry, aby vám skutečně pomáhaly.

Seznam vybavení pro miminko

  • Kočárek (změřte si venkovní i bytové dveře, abyste s kočárkem bez potíží vjeli dovnitř i ven).
  • Postýlka.
  • Autosedačka.
  • Lůžkoviny.
  • Vanička.
  • Měkká lehká přikrývka.
  • Dvě osušky.
  • Přebalovací podložka nebo pult.

Byt, kde bude miminko sladce spát

Postýlka pro miminko je nutnost. Vyberte bytelnou, bezpečnou a pohodlnou postýlku se zdravou matrací, optimální anti-alergenní. Praktická je také savá podložka, která zabrání případnému propuštění moči do matrace. Vyberte také vhodnou přikrývku, ale pamatujte na to, že polštářek se u dítěte do 6 měsíců nepoužívá, pod hlavu mu můžete vložit na dvakrát přeloženou plenu.

V prvním roce nebo dvou dítěte je vhodné umístit postýlku do ložnice rodičů, a to z bezpečnostních i praktických důvodů. Když budete k miminku vstávat, například kvůli krmení nebo přebalování, budete ho mít hned nablízku. Později můžete postýlku přesunout do dětského pokojíčku. Myslete v tomto případě na bezpečnost dětí, postýlka by měla mít ohrádku, aby dítě v noci nevypadlo. Vyrábí se také postýlky s přebalovacím pultem, které vám mohou usnadnit práci s přebalováním v noci.

Umístění postýlky v ložnici nebo později v dětském pokoji promýšlejte s ohledem na praktickou stránku i na zdravý spánek. Vyberte klidnou část bytu, nestavte postýlku hned proti dveřím nebo těsně pod oknem. Minimalizujte v ložnici také živé rostliny a květiny, protože v noci ubírají kyslík a současně přitahují hmyz, který může při spánku rušit. V okolí postýlky zvolte spíše pastelové barvy.

Nezapomeňte na koupelnu pro miminko

Před tím, než miminko uložíte do postýlky, budete ho chtít vykoupat nebo alespoň omýt. K tomu budete potřebovat vaničku. Opět můžete vybírat z různých druhů vaniček, liší se cenou, designem i provedením. Zkušené maminky ale říkají, že čím jednodušší vanička je, tím lepší. Pokud má totiž tvarované dno, miminko ve vaničce hezky „drží“, ale například se hůře omývají některé části tělíčka, třeba zadeček.

Pamatujte na to, že novorozenci jsou asi 4 týdny po porodu tzv. termolabilní, to znamená, že nedokážou svoji tělesnou teplotu udržet, proto je koupejte ve vytopené místnosti. Do vaničky můžete použít podložku, může být například látková, která se snadno udržuje. Prodávají se také molitanové podložky, ale ty často do dalšího koupání ani nestihnou vyschnout a mohou se v nich tak snadno množit bakterie.

Kde miminko přebalovat?

S přebalováním strávíte mnoho hodin. Zvažte proto, kde budete miminko přebalovat. Už jsme se zmínili, že se prodávají postýlky s přebalovacím pultem. Možná vám bude ale stačit jen přebalovací podložka, kterou umístíte například na postel rodičů, na stůl v kuchyni nebo v koupelně na pračku. Prodávají se i speciální přebalovací komody, do nichž můžete uschovat vše potřebné pro přebalování. Zpravidla jsou vybavené i vaničkou. Podobně zařízené jsou i přebalovací pulty. Záleží pochopitelně na tom, jaké jsou dispozice vašeho bytu, protože přebalovací pult nebo komoda znamená nejen výdaje na víc, ale zabírá také místo.

Přebalovací plocha není nikdy dostatečně velká. Pokud budete kupovat přebalovací pult nebo komodu, měla by být vysoká minimálně 95 centimetrů. Nižší pult vám může způsobit problémy se zády. Optimální je, aby přebalovací pult nebo stolek byl vybaven asi 20 centimetrovým okrajem, snížíte tak riziko pádu miminka na minimum.

Podlaha v bytě s miminkem

Miminko má minimální potřeby a zpočátku určitě nepotřebuje vlastní pokoj. Pokud přemýšlíte o dalším zařízení bytu nebo například rekonstruujete, praktická je podlaha, kterou snadno šetřete, například lino nebo plovoucí podlaha. Ta je ale studená, proto ji neváhejte doplnit alespoň malý kusem koberce. Vybrat můžete veselou dětskou podložku na hraní.

Rostliny, hlína a další lákadla

Až vaše miminko povyroste v batole a začne zkoumat okolí, bude to dělat opravdu všemi smysly. Můžete ho proto zahlédnout, jak si do úst strká kus hlíny z květináče. Buďte na tento moment připraveni. Veškerá lákadla, která mohou být pro miminko nebezpečná, z bytu odstraňte. Květiny postavte například na vyvýšené místo. Zabezpečte také zásuvky, pomohou vám k tomu záslepky. Pořiďte si také ochranu na rohy, minimalizuje tím, že se vaše batole zraní například o roh stolu. Nezapomeňte také zajistit dveře na balkon nebo odsunout stůl a židle od oken, zvlášť pokud bydlíte ve vyšších patrech.

Už jste zařizovali byt pro miminko? Co se osvědčilo vám? A bez čeho jste se naopak obešli?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development