Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Ceny bytů rostou, výstavba nových nemovitostí klesá

Ceny nemovitostí postupně rostou. Průměrný byt se v České republice prodává za 2 134 000 korun. Nejdražší byty lidé koupí tradičně v centru Prahy, zatímco nejlevnější se prodávají v Ústeckém kraji. Jak se ceny bytů budou vyvíjet? Čeká nás další růst? A jak je na tom Česká republika v porovnání se zahraničím?

Zdá se, že doba, kdy ceny nemovitostí šly dolů, je už definitivně za námi. Úrokové sazby hypoték naštěstí zůstávají stále nízko, takže lidé, kteří o pořízení vlastní nemovitosti uvažují, mají stále šanci pořídit bydlení za rozumnou cenu. Byty zdražují i proto, že především developerských projektů je málo.

Velká poptávka po nových bytech je například v Brně, kde si je lidé rezervují dopředu ještě před zahájením výstavby. To pochopitelně tlačí ceny bytů vzhůru. Za poslední rok cena bytů v České republice narostla v průměru o 300 000 korun. Zatímco na začátku roku 2015 se průměrný byt prodával za 1 838 000 korun, na začátku letošního roku to bylo už 2 134 000 korun.

Rozdíly mezi cenami bytů napříč ČR

Už tradičně se nejdražší byty prodávají v pražské metropoli. Podle srovnávaní, které připravil portál www.realitycechy.cz se průměrný byt na Praze 1 prodává za více než 8 milionů korun. Platí přitom, že čím je lokalita vzdálenější historickému centru, tím nižší ceny jsou. Nejlevnější byty v Praze je možné stále pořídit na panelákových sídlištích.

Kromě Brna roste poptávka po bytech i v dalších velkých městech České republiky, například v Plzni, Olomouci, Zlíně nebo v Hradci Králové. Byty se zde prodávají levněji než v Praze. Zatímco na příklad v městské části Praha 9 lidé za byt zaplatí v průměru kolem 3 400 000 korun, v Plzni se byty prodávají v průměru za 2 680 000 korun.

Nejlevnější byty se prodávají ve městech na severu Čech nebo v Moravskoslezském kraji. V Lounech nebo v Karviné je tak možné pořídit by v průměru za 500 000 korun. Ještě levnější byty, pod hranicí půl milionu korun, se prodávají v Mostě a v Chomutově. Důvodem je především vyšší regionální nezaměstnanost, než je průměr České republiky.

Cena bytu ale nezáleží jen na regionu, ale také na tom, zda lidé kupují byt v novostavbě, v paneláku nebo starším činžáku. Stejně tak jsou rozhodující i dispozice, velikost, lokalita nebo občanská vybavenost. Za poslední rok rostly především ceny novostaveb v Praze, a to zhruba o 18,7 procent. Jako první z nabídek realitních kanceláří nebo developerů mizí levnější a menší byty.

Staví se méně nových bytů

Poptávka po nových bytech roste a velmi dobře se prodávají. Protože se ale jejich nabídka tenčí, zvyšuje se pomalu i jejich cena. Z analýzy velkých developerů vyplývá, že v první polovině letošního roku se v Praze prodalo na 3 350 nových bytů.

Počet dostupných bytů na trhu se ale oproti prvnímu pololetí loňského roku snížil ze 7 000 na 4 650, což znamená pokles o 33,6 procent. Podle údajů Českého statistického úřadu výrazně klesla výstavba nových bytů – od ledna do května letošního roku byla zahájena výstavba 515 bytů v bytových domech, což představuje meziroční pokles o 65,4 procenta. I proto lze očekávat, že především cena nových bytů by mohla v následujícím období růst, protože nových nemovitostí bude na trhu méně.

ČR versus Evropa

Protože někteří lidé kupují investiční byty také v zahraničí, podívejme se i na porovnání ceny nemovitostí v České republice a v Evropě. Cena nemovitostí napříč kontinentem je velmi rozmanitá. Zatímco například v Polsku nebo v Portugalsku je možné za 200 000 euro (asi 5 300 000 korun) pořídit nemovitost o velikosti 200 metrů čtverečních, v Londýně nebo v Paříži byste si za podobnou cenu nekoupili ani malou cimru.

K nejdražším lokalitám v Evropě patří už tradičně Londýn a Paříž. V centru Londýna se průměrná cena metru čtverečního nemovitosti pohybuje kolem 18 126 euro (asi 490 000 korun), v Paříži lidé v průměru zaplatí za metr čtvereční plochy 10 700 tisíc euro (asi 290 000 korun). Jen pro srovnání, v České republice se metr čtvereční bytu prodává v průměru za 52 000 korun. Česko patří k nejdražším zemím Visegrádské čtyřky.

Lidé jsou při nákupu bytů opatrnější

Zajímavé je sledovat i vývoj chování lidí při nákupu nemovitostí. Protože investice do vlastního bydlení je jedna z největších v životě, stále častěji se obracejí na pomoc tzv. inspektorů nemovitostí, kteří jim mohou pomoci ušetřit až desetitisíce korun.

Čtěte také: Na co nezapomenout při převzetí bytu?

Od roku 2012 jsme prověřili 2040 nemovitostí a odhalili vady za 230 milionů korun. Ve většině případů tak inspekce nemovitosti klientovi ušetří peníze v řádu desítek až stovek tisíc,“ doplňuje Pavel Štáf, ředitel společnosti Bytecheck, která se zabývá inspekcí bytů před koupí.

Vyplatí se letos koupit byt?

Ceny bytů ovlivňuje celá řada proměnných, mimo jiné i dostupnost hypotečních úvěrů nebo vývoj poptávky na trhu. Banky jsou stále ochotné peníze půjčovat za velmi zajímavý úrok, stavebnictví v posledním roce oživilo, a proto se zdá, že i letošní rok je vhodným pro nákup nemovitosti. Ať už pro bydlení, nebo jako investiční byt.

Kolik jste ochotni za byt zaplatit? Budete letos kupovat nemovitost?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development