Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Chcete se koupat v čisté vodě? Tady jsou tipy, jak o bazén pečovat

Češi si bazény oblíbili. Na zahradách nejčastěji vyčnívají malé kulaté bazény, ale nouze není ani o velké zapuštěné bazény. Čím větší bazén, tím větší radost, ale také starost. Pravidelná péče se v létě vyplácí – prodlužuje totiž koupání v čisté vodě, šetří váš čas i peníze. Přečtěte si proto, jak o bazén pečovat nebo ho připravit na odjezd před dovolenou.

Čistotou skvoucí voda, ve které se odrážejí sluneční paprsky a vy dohlédnete až na dno bazénu, je přitažlivá. Asi také neznáte nikoho, kdo by po bazénu alespoň ve skrytu duše netoužil, protože mít osvěžení na zahradě je v parném létě příjemné. Na druhou stranu, bazény jsou drahou záležitostí. Pořizovací ceny některých malých rodinných bazénů jsou sice poměrně nízké, ale musíte počítat také s platbou za vodu, pokud nemáte studnu, stejně jako s energií, časem a penězi vynaloženými na údržbu.

Do základní péče o bazén patří minimálně odstraňování pevných nečistot (spadaných lístků, utopených mušek, kamínků, které se do bazénu nanesou na chodidlech), kontrola a řízení pH, pravidelné čištění filtračního systému a doplňování rozpustných chlorových tablet. Bez bazénové chemie se tedy neobejdete. Nakládejte s ní ale vždy s rozumem a obezřetně. Podle odborníků se také vyplatí vyhýbat se neznačkové chemii, u níž není jisté, zda byla pečlivě otestována proti zdravotní nezávadnosti.

Čistěte hladinu bazénu

Během dne, kdy je bazén otevřený, protože ho používáte, může na hladinu napadat spousta nečistot. Pravidelnou aktivitou by se proto mělo stát čištění hladiny bazénu. Některé nečistoty nestihnou klesnout ke dnu, a tak nebudete muset tak často vysávat dno.

Hladinu bazénu zakrývejte

Noční vítr nebo bouřka mohou do bazénu nanést doslova spoušť. Proto se vyplatí investovat do zakrývací plachty nebo v případě zapuštěných bazénů do zastřešení, jež navíc udržuje vodu v bazénu teplejší.

Měřte hodnotu pH v bazénu

Hodnota pH odhalí, zda je voda v bazénu v pořádku. Použít můžete například papírové testery. Optimální hodnotou je 7 až 7,4 pH. Když tyto hodnoty nevyhovují, lze pH upravit některém z prostředků (buď pH plus nebo pH mínus).

Pravidelně filtrujte

Pokud je váš bazén vybavený filtrací, pravidelně ji – třeba i několikrát za den – zapínejte. Filtrace by měla běžet alespoň 30 minut. Zmírníte tak usazování nečistot a eliminujete celkové znečištění vody v bazénu, která vydrží delší dobu čistá.

Čistěte filtraci

Kde je filtrace, je také nutné ji udržovat a čistit. Zanesený filtr vám k užitku příliš nebude. Filtrační systém udržujte podle návodu od výrobce a pravidelně vyměňujte filtr podle aktuálních potřeb.

Využijte chlorové tablety

Průzračnou, čistou a zdravotně nezávadnou vodu v bazénu udrží chlorové tablety, jež se rozpouští ve vodě a pomalu do ní uvolňují chlor. Jaké množství chloru byste do vody měli dostat, záleží na velikosti bazénu, obecně platí, že optimální je hodnota 0,3 až 1 miligram chloru na litr vody.

Zbavte se zelené vody

Letní koupání v bazénu může překazit nazelenalá voda s nepříjemným zápachem, která je známkou toho, že se v bazénu začínají množit řasy a bakterie. V takovém případě můžete použít tzv. „šokový“ přípravek s chlorem, který najdete například pod názvy jako chlor šok a podobně. Když je voda v bazénu už velmi zelená, kromě šokové chlorace přidejte také flokulant, který vysráží řasy a nečistoty, jež se usadí na dně, a vy je potom bazénovým vysavačem odstraníte.

Vysávejte dno bazénu

Jednou za čas, nejlépe v pravidelných intervalech, byste měli vysát dno bazénu bazénovým vysavačem. Běžné doporučení zní vysávat alespoň jednou týdně, ale intervaly nejlépe uzpůsobte aktuálnímu znečištění.

Dopusťte do bazénu vodu

Voda se pochopitelně odpařuje, proto se čas od času nevyhnete dopouštění. Krom toho, dopouštění studené vody do přehřátého bazénu vám zpříjemní koupání. Příliš teplá voda navíc nahrává řasám a bakteriím.

Připravte bazén na dovolenou

Než odjedete na dovolenou, připravte svůj bazén na dny, kdy ho nebudete využívat ale ani o něho pečovat. Vodu především zbavte pevných nečistot, vyčistěte filtrační systém a zkontrolujte pH vody. Srovnejte hodnotu pH na 7,2 až 7,6. Do vody přidejte také přípravek proti řasám a použijte trojnásobné množství chlorových tablet.

Máte doma bazén? A jak o něho pečujete? Co se vám osvědčilo?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development