Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Jak šetřit teplo při vytápění bytu?

Letošní zima nás zatím stále šetří. Nemusí to ale dlouho trvat, venkovní teploty klesnou pod bod mrazu a my budeme zvyšovat výkon radiátorů a teplotu v bytě. Jak topit, abyste se ohřáli a zároveň co nejvíc šetřili? Podívejte se na naše užitečné tipy úsporného vytápění v bytě.

Zatímco domácnosti v rodinných domech mohou optimalizovat účty za vytápění třeba tím, že si pořídí úsporný kotel nebo místo vytápění plynem začnou topit levnějším dřevem, lidé žijící v bytech jsou většinou odkázáni na dodávky z tepláren, případně na elektrické přímotopy nebo plynový kotel.

Jak jsou vytápěny byty

Teplárny, elektrárny, závodní energetiky a plynové kotelny zásobují teplem pro vytápění a ohřev teplé vody 1,6 milionu domácností. Zhruba 55 procent tepla pro byty se v teplárnách vyrábí z uhlí, třetina ze zemního plynu. Dalších přibližně 7 procent tvoří biomasa a 4 procenta připadají na teplo ze zařízení pro energetické využití odpadů, z topných olejů a druhotných zdrojů energie. Přes polovinu domácností zásobují dodavatelé teplem ze sekundárních rozvodů. Více než čtvrtinu pak domovními předávacími stanicemi, zhruba 14 procent z blokových kotelen a necelých 8 procent z domovních kotelen.

Čtěte také: Povinnosti při vytápění bytu

Kolik stojí teplo z tepláren

Ceny tepla dodávaného do bytů z tepláren by měly podle Teplárenského sdružení ČR v příštím roce stagnovat. V případě tepláren na zemní plyn je možné dokonce očekávat i snížení ceny. Zdražovat by mohly ale teplárny, které aktuálně investují do nových technologií. Kolik domácnosti ve výsledku za vytápění zaplatí, bude záležet hlavně na tom, jaká bude zima.

Průměrná čtyřčlenná domácnost v bytovém domě ročně spotřebuje 25 GJ tepla (to je 6 945 kWh elektřiny pro přímotopy, 730 m3 zemního plynu nebo 1750 kg hnědého uhlí) na vytápění bytu a ohřev vody. V případě 1% růstu ceny by se náklady domácností na vytápění a ohřev vody zvýšily jen o 12 korun měsíčně (počítáno při průměrné ceně uhelného tepla 545 Kč/GJ a spotřebě 25 GJ). Podle šetření Českého statistického úřadu (ČSÚ) se náklady na vytápění a ohřev vody podílejí na vydáních domácností 6 %.

Co ovlivňuje spotřebu tepla

  • Venkovní teplota
  • Efektivita topného systému
  • Tepelná pohoda v bytě
  • Počet dnů, kdy je třeba topit
  • Využití a spotřeba teplé vody

Úspory začínají nastavením teploty

Při snižování energetické náročnosti bytu mohou skvěle fungovat drobná opatření. Na začátku stačí například snížit teplotu, na kterou byt vytápíte. Pro uchování tepelné pohody a komfortu je vhodné vytápět obytné místnosti na teplotu 21°C a ložnici na 19°C. Každý 1°C teploty v bytě navíc představuje navýšení nákladů na vytápění o 5 procent. Proto vhodně nastavte teplotu na termostatu. Pokud z bytu odcházíte, zkuste jen temperovat.

Doporučené teploty pro jednotlivé místnosti:

  • Obývací pokoj: 21 °C
  • Ložnice: 19 °C
  • Kuchyně: 18 °C
  • Koupelna: 24 °C
  • Chodby a schodiště: 15 °C

Samozřejmě, jinou potřebu tepla budou mít byty podkrovní, které mohou těžit ze své polohy, kdy k nim stoupá teplo z nižších pater. Zatímco byty v přízemí bývají chladnější a budou mít pravděpodobně vyšší spotřebu tepla. Vždy záleží tedy na umístění bytu nebo úrovní zateplení.

Odvzdušněte radiátory a větrejte luftem

Ještě před zahájením topné sezóny je vhodné zkontrolovat otopnou soustavu, především radiátory, ventily a termostaty. Odvzdušnění radiátorů je nutností, protože pokud v nich správně neproudí topné médium (voda), nepracují efektivně. Zkontrolujte také termostatické ventily – hlavice udržujte v čistotě a zbavte je prachu. Při vytápění v bytě myslete také na to, aby mohlo teplo volně vstoupit do prostoru. Nikdy před radiátory nestavte nábytek a nezakrývejte je těžkými záclony nebo závěsy.

Ke ztrátě tepla může v zimě snadno docházet nevhodným větráním. Zatímco v létě je ventilačka otevřená ve dne v noci často nutností, v zimě nikoli. Když venkovní teploty klesnou, větrejte krátce, ale efektivně, tzv. luftem. Intenzivní větrání by nemělo být delší než 5 minut. Za tu dobu se stihne vzduch v bytě vyměnit, ale stěny neprochladnou.

Máte přehled, kolik platíte za vytápění? A jak doma šetříte teplo?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development