Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Jak ušetřit teplo v bytě, aniž byste mrzli

Je báječné, když se po zimní procházce městem můžete schoulit do tepla svého bytu. Vytápění na příjemnou teplotu ale něco stojí. Lidé v bytovkách nemůžou měnit dodavatele tepla a většinou si ani nepřitopí v kamínkách na dřevo. Jak šetřit teplo v bytě, aniž byste museli mrznout?

S nástupem chladnějších dnů se rozbíhají velké teplárenské kotle. Domácnostem v bytech stačí otočit kohoutkem radiátoru, aby si interiér příjemně zavlažily. „Topná sezona opět začíná, letos zhruba ve stejné době jako loni. Teplárny jsou na ni dobře připravené, přes léto provedly potřebnou údržbu a opravy zařízení,“ řekl ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek.

Kdy začíná topná sezóna?

Podle vyhlášky č. 194/2007 Sb., ve znění vyhlášky č. 237/2014 Sb., začíná topná sezóna po 1. září, pokud průměrná teplota venkovního vzduchu ve dvou po sobě následujících dnech klesne pod 13 °C a podle vývoje počasí nelze očekávat zvýšení této teploty nad 13 °C pro následující den. Více než polovina domácností v domech s domovními předávacími stanicemi však může začít s přitápěním podle vlastního uvážení kdykoliv a nemusí čekat na splnění uvedené podmínky. Stejně tak mají možnost i ostatní odběratelé požádat o dodávku tepla pro vytápění ještě před splněním vyhláškou dané průměrné denní teploty (pokud nejsou napojeni na teplárenské soustavy přes domovní výměníkové stanice). Otužilejší domácnosti mohou naopak vypnout své radiátory nastavením termostatických ventilů na nižší hodnoty. Každý si tak může nastavit v bytě tepelnou pohodu, která mu vyhovuje.

Jak ušetřit při vytápění v bytě

Domácnosti žijící v domcích mají možnost optimalizovat cenu vytápění například výměnou zdroje tepla (vytápění dřevem a uhlím je sice pracnější, ale levnější než topení zemním plynem nebo elektřinou). Současně mohou kdykoli jim to dovolí rodinný rozpočet zateplovat. Domácnosti, které žijí v bytových domech, jsou odkázané většinou na jeden tepelný zdroj (například teplo z tepláren) a také zateplování podléhá schvalování většiny vlastníků. I přesto lze alespoň drobnými opatřeními spotřebu tepla v bytě snížit.

Údržba radiátorů

Ještě před tím, než lidé povolí kohoutky radiátorů a pustí do svého domova teplo, měli by je pořádně zkontrolovat a vyčistit. Jen tak drobné opatření, jako je vysátí radiátorů a vyčištění od prachu, může ušetřit až 10 procent tepla. Radiátory prohlédněte a případná místa s korozí ošetřete speciálním nátěrem. Přesvědčte se také, že radiátory nezakrývají těžké závěsy nebo před nimi nestojí mohutný nábytek, který by bránil cirkulaci vzduchu. Za radiátory můžete instalovat speciální reflexní fólie, které teplo vrací zpátky do místnosti, místo aby unikalo přes studenou zeď ven.

Termostat se správnou teplotou

Pokud v bytě používáte termostat nebo si teplotu v bytě hlídáte jiným způsobem, nastavte správně teplotu. Moderní řídicí jednotky umožňují spravovat teplotu i na dálku, například pomocí chytrého telefonu. Uzpůsobte si vytápění svému režimu – jestli u vás doma není mezi osmou a šestou hodinou ani noha, nemá smysl vytápět na stejnou teplotu, jako když zde trávíte celý den.

Na jakou teplotu je zdravé topit?

  • 20 až 21°C dostačuje v obýváku nebo v pracovně.
  • 16 až 18°C je příjemná teplota pro spánek v ložnici.
  • Pod 12°C by neměla klesnout teplota v místnostech, které temperujete.
  • Na 15 až 16°C můžete temperovat, když jedete na delší dobu pryč.
  • Když jdete do práce, můžete snížit teplotu na 17 až 18°C.

Utemujte okna i dveře

Především ve starších bytových domech může okny a dveřmi táhnout. Takové prostory je náročné vytopit. Proto zkontrolujte, jak na tom vaše okna a dveře jsou. Na pomoc si můžete vzít obyčejnou svíčku nebo zapalovač – plamínek vám napoví, kudy táhne. Opatření je potom jednoduché. Za pár korun můžete v hobby marketu nakoupit izolační pásky a oblepit jimi okna. Pokud máte slabé okenní sklo, opatřete ho speciální izolační fólií. Úniku tepla pod prahem zamezí izolační kartáč.

Větrejte i v zimě

Nejde to jinak a i v zimě musíte větrat. Nedostatek čerstvého vzduchu vede k únavě, ospalosti a bolestem hlavy. Zatímco v létě větráte celý den ventilačkou, v zimě své návyky změňte. Větrat byste měli častěji, ale kratší dobu (5 až 10 minut). Nechte čerstvý vzduch protáhnout celým bytem, ale nikoli tak dlouho, aby vychladly zdi, a vy jste je museli znovu vytopit.

Co dalšího ještě ušetří teplo?

  • Topte jen tolik, kolik opravdu potřebujete – protože po přetopení místnosti následuje větrání a to se rovná plýtvání.
  • Na noc můžete v bytě zatáhnout závěsy – zamezíte tak úniku tepla.
  • Přes den naopak závěsy roztáhněte a využijte co nejvíce solární energie – i když nebydlíte zrovna v pasivním domě, sluneční paprsky se počítají i u vás.
  • Koberce v bytě jsou útulné a navíc ještě šetří energii – zvyšují pocit tepelné pohody hned o dva stupně.
  • Vezměte si mikinu nebo svetr – ano, je pohodlné doma chodit v tričku a v kraťasech, ale tenhle komfort není zadarmo.

Šetříte doma energii? Jak?

 

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development