Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Jak vypadá jídelna v souladu s Feng Shui?

Že nejste zrovna vyznavači tradičního čínského učení a při vybavování domácnosti se raději řídíte svým vlastním instinktem? Nevadí, přesto pro vás následující článek bude určitě přínosný! Feng Shui se pokouší v prostoru nastolit harmonii, tak, aby jím mohla proudit energie. Celá řada lidí potvrdila, že v interiéru zařízeném podle Feng Shui se cítí mnohem lépe (aniž by byli vyznavači tohoto učení). Zkusme se proto podívat, podle jakých zákonitostí by měla být vybavena jídelna!

Říká se, že pokud v rodině chceme budovat harmonii, měli by se všichni její členové alespoň jednou během dne sejít u společného jídla.

Jídelna je v každém případě místnost, ve které přijímanou potravu měníme na energii a čím kvalitnější tato energie je, tím více sil nám dodává. Rychlé stravování je sice v souladu se současným životním stylem, ovšem určitě ne se zdravým způsobem jak se stravovat.

Když jídelna přestává plnit svůj význam

Jídlo už v dnešní době není společenskou událostí a jídelna pomalu ztrácí na svém původním významu. Z jídelních stolů se stávají odkládací plochy pro časopisy a nejrůznější dokumenty.

V Číně je naopak jídelna velmi významným místem. Přímo nad jídelní stoly velmi často umísťují zrcadla, jejichž cílem je vytvořit odraz servírovaného jídla a optické znásobení množství pokrmů, čímž je zvýšen dojem prosperity rodiny.

Samozřejmě není třeba u nás přímo zavádět zvyky z daleké Asie, stačí si jen uvědomit důležitost jídelny a klidu, který bychom měli u jídla mít. V jídelně bychom se neměli nechat ničím rušit, u jídla bychom měli mít klid.

Materiály, barvy a světlo v jídelně

Jelikož by jídelna měla být místnost navozující dojem klidu, je vhodné v ní využívat přírodní materiály a měkké polstrování, které působí útulně. Například kovové či skleněné jídelní sestavy nejsou vůbec vhodné. Působí čistě účelně a rozhodně ne útulně ani domácky, přestože moderní vzhled a zajímavý design tomuto nábytku upřít nelze.

Slezina a žaludek představují dva hlavní orgány spojené s trávením a přeměňující stravu na energii. Oba patří k zemským prvkům, a proto jejich funkci podporují zemité barvy počínaje žlutou, přes odstín terakoty až po hnědou či béžovou barvu. Ty jsou do jídelny nejvhodnější.

Jídelna musí být dostatečně prosvětlená. Přirozené světlo je dobré doplnit umělým osvětlením umístěným přímo nad stolem, aby na pokrmy bylo dobře vidět.

V jídelně musí být teplo

Jídelna by neměla působit chladně a neměl by v ní ani fyzický chlad být. Naopak, jídelna má být teplá nejen barvami a nábytkem, ale také vytápěním. Pocit tepla navozuje například dřevěný nábytek, osvětlení se žlutým světlem, svíčky, květiny, bavlněný ubrus nebo dekorace.

Zasedací pořádek v jídelně

Podle Feng Shui jsou do jídelny nejideálnější měkké čalouněné židle s vysokými opěrkami, které působí stabilně. Příliš se nedoporučují plastové židle z průhledného materiálu, které naopak stabilně nepůsobí vůbec a tento pocit se následně přenáší do života. Stabilně působícím prvkem jsou také područky. Nedoporučují se hrany, ale oblé tvary.

Pokud sedíme u stolu, neměl by přímo na nás mířit žádný ostrý roh a jestliže nějaký ve svém zorném poli najdete, je ideální před něj postavit například květinu, lampu či jinou „překážku“.

U jídla byste měli mít krytá záda, takže u stolu je dobré sedět se zdí za zády, tak, aby váš pohled směřoval do prostoru jídelny nebo ke dveřím.

V hlavní roli stůl

Do jídelny podle Feng Shui se nejvíce hodí oválný nebo kulatý stůl s lichým počtem židlí, nejčastěji se 4, 6 nebo 8 židlemi. Oblé tvary vytváří u stolu vstřícnější energii než hranaté stoly.

Kolem stolu musí být dostatek místa pro každého strávníka. U stolu by vždy měl být větší počet židlí, než strávníků. Dostatečné místo k sezení k vám přiláká přátele.

Stůl by neměl být umístěn pod trámem. Ten totiž vyzařuje negativní energii, která by strávníky mohla rušit.

Oslovilo vás bydlení podle Feng Shui? Zařídili byste si jídelnu podle tohoto učení?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development