Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Jaké části Prahy jsou nejoblíbenější pro bydlení?

Kdo plánuje usadit se v Praze, rozhodně má na výběr. Pražská metropole se rozkládá na téměř 500 kilometrech čtverečních a aktuálně je rozdělena do sedmapadesáti městských částí. Vybrat si pro bydlení tu správnou, vyžaduje rozvahu. Jaké pražské čtvrti patří k nejoblíbenějším? Kde se prodávají nejlevnější a nejdražší byty? A jaké další developerské projekty se plánují?

Statistiky hovoří jasně. Je to Praha, kde vzniká nejvíce developerských staveb. Prodávají se zde byty pro bydlení, stejně jako investiční byty. Zájem roste také o rodinné domky, které jsou stavěné v blízkosti samotného srdce pražské metropole i na jejím okraji. Výběr lokality je klíčovým předpokladem úspěšné investice do nemovitosti, ať už ji kupujete pro sebe nebo k dalšímu pronájmu.

Praha má spoustu možností

Každá pražská část může nabídnout něco jiného. Okrajové lokality se staršími panelovými domy jsou vyhledávané kvůli levným nemovitostem. Jenže nevýhodou je prostředí, kterému panelová šeď na kráse zrovna nepřidá. Nemluvě o vzdálenosti od centra, které nemusí být vždy dobře dostupné.

Jiné lokality jsou sice centru blízko, ale obyvatele trápí znečištěné ovzduší. Najít vhodné místo pro bydlení v Praze je proto z velké míry otázkou priorit. Například nejméně obyvatel na metr čtverečních žije v Praze 9, což může vyhovovat lidem, kteří preferují spíše soukromí. Nejvíce zeleně na jednoho člověka zase – možná trochu překvapivě – připadá na Praze 4.

Dobrá adresa v Praze, vyšší prestiž

A k tomu je třeba připočítat i tzv. dobrou adresu. Snad každé – i sebemenší město – má části, které jsou považované za špatné, stejně jako místa označovaná za lukrativní. Nepřekvapí, že se názory v různých dobách proměňují. Tak například v době, kdy se na plné obrátky budoval socialismus, bylo bydlení v paneláku považované za moderní a luxusní, na rozdíl od zastaralých činžovních domů. To se ale dávno proměnilo. Paneláky se dnes řadí k cenově nejdostupnějšímu bydlení, ale tím možná jeho výhody končí. Bydlet na velkém panelovém sídliště v Praze, nepatří zrovna k lukrativním adresám.

Na rozdíl od samotného historického centra, pochopitelně. Adresa totiž funguje jako statusový odznak. A platí to pro domácnosti stejně jako pro firmy. Koupit byt v určité lokalitě jen kvůli prestiži není přitom nic výjimečného. A v takovém případě jdou stranou další parametry, jako je například pohodlné parkování, blízkost zeleně apod. Ta se totiž v samotném centru Prahy hledá mnohem hůře než na jejím okraji.

Čím prestižnější byt, tím vyšší cena. To začíná v Praze platit čím dál tím víc. Průměrná cena metru čtverečního bytu se v metropoli pohybuje kolem 55 tisíc korun. Jenže v samotném centru cena narůstá na zhruba 115 tisíc korun. A realitní makléři přiznávají, že cenu bytu určuje z 90 procent právě lokalita. Vedle Prahy 1 je za luxusní čtvrti považována ještě Praha 2 a vybrané části Prahy 5.

Developeři si oblíbili Prahu 4 a Prahu 5

V samotném srdci pražské metropole jsou velmi drahé pozemky a je pochopitelně velmi obtížné najít zde nezastavěné místo. Když k tomu připočítáme ještě skutečnost, že je třeba zohlednit historický ráz centra, je jasné, že zde vzniká jen minimum nové výstavby. A pokud už se nové byty na Praze 1 staví, jde o skutečně luxusní záležitosti, jejichž cena se pohybuje ve stovkách milionů korun.

Dostupnější jsou nové byty v developerských projektech, které vznikají v širším centru. Novou výstavbu spojuje několik faktorů. Jsou pro ni vybírána místa, která jsou dobře dostupná z a do centra, současně se nacházejí blízko zeleně, takže nabízí i volnočasové vyžití. Lidé si tak skutečně mohou vytvořit pocit domova, protože do svého bytu nechodí jen přespat, ale okolí jim umožňuje sportovat, aktivně trávit volný čas, nakupovat, zajít si do restaurace, bavit se a odpočívat.

V současné době si developeři oblíbili hned několik pražských částí, kde realizují novou výstavbu. Patří k nim především Praha 4, Praha 5, Praha 9 a Praha 10. Ke stálicím v hledáčku developerů se už přes deset let drží lukrativní Praha 5, kde jen v uplynulých letech vyrostlo hned několik nových bytových domů. Za všechny můžeme zmínit například Viladomy Zbuzany.

Do popředí zájmu investorů a developerů se znovu dostává trochu opomíjený Žižkov, odkud je to do centra také kousek a navíc jsou zde byty cenově dostupné. Především starší byt v činžáku zde lze pořídit relativně levně.

Praha 9 a Praha 10 – blízko centra i zeleně

K vůbec nejoblíbenějším částem se v poslední době řadí Praha 9 a Praha 10, které jsou z centra stále dobře dostupné a zároveň umožňují bydlení blízko zeleně. K úspěšným projektům v těchto lokalitách patří už vyprodané byty v developerských projektech Kaskády u Botiče, Zelený Botič nebo U Hamerského potoka. Tato výstavba odpovídá požadavkům na moderní bydlení, kdy lidé chtějí žít sice blízko přírody, ale zároveň potřebují blízké zázemí velkoměsta.

Jaké lokalitě v Praze dáváte přednost vy? Kde se vám dobře žije? Jakou pražskou část považujete za nejlepší?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development