Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Jakým materiálem zateplit dům

Zima je v plném proudu a vy sledujete, jak vám přes fasádu uniká drahocenné teplo. Na jaře se chcete pustit do zateplování domu. Jaký materiál ale pro zateplení zvolit? Jaké jsou výhody polystyrenu, minerální vaty nebo ryze přírodních materiálů?

Tepelně-izolačních materiálů je na trhu celá řada. Každý se vyznačuje jinými vlastnostmi. Některé z nich jsou vhodné pro novostavby, jiné se lépe snesou se staršími domy nebo alternativními stavbami. Klíčové jsou samozřejmě izolační vlastnosti, tedy schopnost materiálu izolovat teplo.

Co sledovat při výběru izolace?

Klíčovým údajem při výběru tepelné izolace je součinitel tepelné vodivosti. Tento údaj vyjadřuje množství tepelné energie, kterou materiál propustí, a označuje se písmenem λ – lambda. Dalším důležitým údajem je difúzní odpor, který ukazuje schopnost izolace propouštět vodní páru, což je důležité především při zateplování starších domů, které často bojují s vyšší vlhkostí.

Polystyren – nízká cena

K oblíbeným izolačním materiálům patří polystyren. Jeho výhodou je nízká cena. Metr čtvereční této izolace je možné pořídit za cca 1 000 korun. Co se týká tloušťky, postačující bývá asi 10 cm polystyrenu. K výhodám této izolace patří také nenáročná aplikace.

Polystyren ovšem hůře propouští páru a vlhkost, proto není některými odborníky doporučován pro izolaci starších domů. Ve stěnách se pak totiž více drží vlhkost, která pochopitelně podporuje tvorbu plísní. Obecně platí, že pro aplikaci izolace z polystyrenu je vhodné nejprve připravit kvalitní hydroizolaci.

Prodyšná izolace

Oblíbenou alternativou polystyrenu je minerální vata. Ta je charakterizovaná jako prodyšná izolace, která umožňuje odvod vlhkosti ze stěn domu. Nevýhodou je ovšem složitější aplikace, která vyžaduje odborný postup.
K dalším alternativám patří tzv. provětrávaná fasáda, která – jak už název napovídá – odvětrává vlhkost z domu. Její výhodou jsou výborné izolační vlastnosti. Při aplikaci provětrávané fasády je ovšem třeba vyřídit si stavební povolení.

Ovčí vlna nebo konopí jako izolace

Postupně s tím, jak jsou i ve stavebnictví prosazovány principy udržitelného vývoje a ekologie, vracíme se k tradičním izolačním materiálům, jako je sláma, ovčí vlna nebo konopí. Jde o ryze přírodní izolace s dobrými tepelně-izolačními vlastnostmi.

Přírodní izolace bývají aplikovány především na nízkoenergetických domech nebo alternativních stavbách stavěných tradiční technikou (například roubenky, sruby apod.). Jistou nevýhodou může být cena přírodní tepelné izolace (odvíjí se např. od množství slámy na trhu) nebo vyšší riziko napadení různými škůdci. Vůči tomu je ovšem možné bránit se vhodnou ochranou (nástřik apod.).

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development