Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Koho vybrat při rekonstrukci bytu? Firmu, živnostníka nebo sebe?

Pověstné zlaté české ručičky vás můžou velmi rychle zklamat, když si vyberete nezkušeného řemeslníka nebo firmu, jejíž pracovníci si raději dají kávu, než aby doladili nátěr. Výsledná rekonstrukce bytu potom nemusí vůbec odpovídat vašim představám. A vynaloženým penězům. Komu dát tedy při rekonstrukci přednost?

Vybírejte, ale nepřeberte. To je nejdůležitější pravidlo, kterým byste se měli při rekonstrukci bytu řídit. Krom toho také plánujte a s firmou nebo řemeslníkem sepište smlouvu. To vám může ušetřit desítky až stovky tisíc korun. Na vše se postupně podíváme.

Firma, nebo živnostník?

Jistě, některé práce při rekonstrukci bytu můžete zvládnout sami. A tím ušetřit. Přeceněním vlastních dovedností a zručnosti si ovšem můžete přidělat nejen práci, ale také výdaje. Když neodhadnete své možnosti, budete si chtít práci zjednodušit a místo dokonale zvládnuté omítky na zdi vytvoříte nepovedenou mozaiku. Samozřejmě, žádný učený z nebe nespadl, ale vážně chcete riskovat, spotřebovat materiál a ve výsledku zaplatit víc?

Jiným řešením je vzít si k ruce zkušeného fachmana z rodiny, třeba otce, který postavil dům, nebo tchána, jenž má za sebou nejednu rekonstrukci. Ani oni se práce nenaučili přes jedno odpoledne a třeba s vámi budou mít trpělivost. Na druhou stranu, při takových společných rodinných akcích někdy vznikají konflikty, když se vašemu příbuznému bude třeba zdát, že ta sytě modrá barva v ložnici není úplně v pořádku.

To řemeslník bude mlčet. Možná vám jednou nebo dvakrát poradí, protože má zkušenosti. Ale jinak se bude řídit úslovím můj zákazník, můj pán. Alespoň by to tak mělo být. Živnostníka, třeba zedníka, instalatéra nebo elektrikáře můžete najít přes internet nebo využít doporučení známých. Pátrat lze například na portálech, kde si můžete ke každému řemeslníkovi přečíst hodnocení z předešlých zakázek. To vám může pomoci. A jak odhalit, že vámi vybraný řemeslník bude důvěryhodný? Sledujte, jak rychle s vámi komunikuje, zda v rozumnou dobu odpovídá na vaše zmeškané hovory. Nepodceňujte ani způsob komunikace, ptejte se na to, co vás zajímá – řemeslník by vám měl odpověď.

Živnostníci, kteří pracují sami na sebe, si zpravidla dávají pozor na odvedenou práci. Je to totiž jejich jméno, které reprezentují. A nejlepší reklamou, která u nich funguje, je doporučení. Nevýhodou řemeslníků je, že většinou zvládnou jen jednu činnost, například vyspravení zdí nebo obklad koupelny, ale na instalaci rozvodů už si musíte najmout jiného. Většinou vám ale doporučí osvědčeného kolegu.

Tomu se u firmy, která vám rekonstrukci bytu provede na klíč, vyhnete. Přijedou, předáte jim byt, strhnou staré lino, omítnou zdi, provedou rekonstrukci koupelny i kuchyně, položí nové podlahy a vy se můžete nastěhovat. Nevýhodou je, že pracovníci takové firmy většinou dělají více činností a nejsou tak odborníci na jedno řemeslo, například elektřinu nebo instalatérství. To se může (ale nemusí) projevit na výsledku odvedené práce.

Jak tedy při výběru firmy nebo řemeslníka postupovat?

  • Kontaktujte více firem/živnostníků a nechte si zaslat jejich cenovou nabídku (rozpočet).
  • Telefonujte a komunikujte s nimi. Z reakcí a rychlosti odpovědí můžete odhadnout, jak bude spolupráce probíhat.
  • Zjišťujte reference. Od známých i na internetu.
  • Dejte si na čas. Porovnávejte nabídky i zaslané reference.
  • Nejlevnější vždy neznamená nejlepší.

Vždy chtějte smlouvu

Každý rád snižuje své výdaje. Zákazník i živnostník nebo firma. Nikdy si ale pracovníky nenajímejte bez smlouvy, je to příliš riskantní. Na drobnější práce, například výměnu kapajícího kohoutku, vám může stačit jednoduchý rozpočet zaslaný řemeslníkem, ale na celkovou rekonstrukci bytu vždy sepište smlouvu o dílo, která vám ušetří řadu starostí a peněz při případných reklamacích.

Pozornost věnujte především popisu prací a dodaných materiálů. Vše by mělo být přesně specifikováno a detailně rozepsáno. Vyhnete se tak tomu, že například při opravě stěn bude použit levnější materiál, což se za dva tři roky projeví opadáváním omítky.  A protože jsme jen lidé, svoji roli může hrát i nedorozumění, například se nepochopíte ohledně umístění nové příčky. Když budete mít v ruce smlouvu, můžete se na ni odkázat.

Co by měla smlouva obsahovat?

  • Popis rekonstrukce a použitých materiálů.
  • Technickou dokumentaci, pokud je nutná.
  • Rozpočet, ceny materiálu i prací.
  • Termíny dodání.
  • Sankce při nedodržení plnění.

Po firmě nebo případně po řemeslníkovi, požadujte (a můžete to uvést i ve smlouvě) vedení stavebního deníku, který bude při rekonstrukci bytu každý den k nahlédnutí. Můžete si tak snadno zkontrolovat odvedenou práci.

Trvejte na tom, aby firma bez vašeho vědomí neprováděla žádná náhradní řešení a vždy s vámi změnu postupu nebo materiálu konzultovala. Firmě i živnostníkovi zpravidla zaplatíte zálohu předem. Můžete se s nimi dohodnout, že jim za odvedenou práci budete platit průběžně a zbytek, například 10 nebo 15 % z celkové ceny zakázky, doplatíte až po odevzdání díla, respektive po případném odstranění všech nedostatků.

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development