Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Krátkodobé pronájmy bytů: Jak vydělat na své nemovitosti?

Máte byt, ve kterém bydlíte jednou za čas nebo vůbec? Můžete ho pronajmout. Jen občas a jen když ho nepotřebujete. Trendem jsou krátkodobé pronájmy bytů. Nejsou pro každého. Svou domácnost totiž sdílíte s cizími lidmi, kteří bydlí u vás místo v hotelu.

Sdílená ekonomika frčí. Zjednodušeně řečeno je založena na tom, že své zdroje nebo majetek sdílíte s ostatními lidmi. Výměnou za peníze. Vydělat tak můžete na něčem, co máte a zrovna nevyužíváte. Fenomén krátkodobých pronájmů dostala do světa společnost Airbnb, která vznikla v roce 2008 v San Francisku. Nápad Briana Cheskyho vznikl takto: potřeboval peníze a přemýšlel, co může nabídnout. Byla to nafukovací matrace v obýváku a snídaně. Začal pronajímat svůj prostor. A vydělávat.

Praha na vrcholu krátkodobých pronájmů

Krátkodobým pronájmům je dnes doba nakloněná. Vznikají online platformy, které propojují nabídku s poptávkou. Zvyšuje se počet lidí, kteří při cestování dávají přednost ubytování v soukromí než v anonymitě hotelu. Lépe tak poznávají místní kulturu a život.

Praha se drží na předních příčkách v zájmu turistů. V oblasti krátkodobých pronájmů je podle statistik Air BnB čtvrtá (po Londýně, Paříží a Římě) a ubytovací kapacity mnohdy nestačí. Proto roste zájem o ubytování v bytech. Zajímavé je, že kultura krátkodobých pronájmů není v pražské metropoli nic nového a existovala tady ještě dávno před tím, než začaly vznikat podobné platformy. Vzpomeňte si třeba na filmy pro pamětníky, kde mladí muži bydlí u své bytné – osamocené ženy, majitelky bytu, která pronajímá pokoj a tím si přivydělává.

Podle statistik AirBnB je v Česku asi deset tisíc aktivních nabídek pronájmu. Zatímco krátkodobé pronájmy bytů vyhledávají spíš mladší lidé, k pronajímatelům patří nejčastěji lidé mezi třiceti až padesáti lety. Převažují ženy. Někdy pronajímají pokoj, jindy celý byt nebo dům. Ne vždy jde o luxusní nemovitost. Hostitelé pronajímají například i extra místnost v bytě v paneláku.

Jak výhodný je krátkodobý pronájem bytu?

Součástí krátkodobého pronájmu je i servis. Čistý pokoj včetně ložního prádla, uklizená kuchyně, voňavá koupelna, snídaně. Na uvítání láhev vína, čokoláda nebo mapa města. Ačkoli se služba týká jen ubytování, někdy jsou si host s majitelem bytu sympatičtí, uvaří si společnou večeři, popovídají si nebo zajdou na prohlídku města. To ale není nutností, spíš možným zpestřením. Krátkodobý pronájem bytu v ideálním případě obohacuje obě strany o (pozitivní) zážitky. Měl by ale také vydělávat.

Jako krátkodobý pronájem bytu je chápaná doba kratší dvanácti měsíců. Většinou to je pár dnů, týdnů nebo měsíců. V krátkodobě pronajatém bytě se ubytovávají turisté, lidé na služební cestě, studenti na výměnném pobytu, ale třeba také manažeři nebo cestovatelé, kteří chtějí proniknout do místní kultury a života. Alternativa k hotelům je většinou levnější, pohodlnější a diskrétnější.

Za kolik pokoj v bytě nebo celý byt pronajmout? Nejlépe za tolik, aby vám tržby pokryly náklady spojené s ubytováním (elektřina, teplá voda, topení, snídaně, úklid a údržba) a ještě vám něco zbylo. Někteří lidé si dnes záměrně pořizují byty s extra pokojem navíc. Ten pronajímají a z krátkodobých nájmů táhnou celý byt, případně mají část peněz na splácení hypotéky. Čím luxusnější a vybavenější vaše nemovitost je, tím víc můžete na cenu přitlačit. Určitě si udělejte průzkum – zjistěte, za kolik jsou krátkodobé pronájmy ve vašem okolí a v podobných bytech nebo domech. Je jasné, že zajímavou nemovitost s historií nebo příběhem pronajmete lépe než obyčejný panelákový byt na velkém sídlišti. Průměrná cena ubytování přes službu Airbnb se pohybuje kolem 61 eur za noc (zhruba 1 649 korun).

Potom záleží také na tom, jak nemovitost ke krátkodobému pronájmu budete nabízet. Jak ji nafotíte a popíšete. Součástí nabídky je posléze i hodnocení od hostů, kteří už vaše ubytovací služby využili. Výhodou a zároveň i rizikem AirBnB je, že je založený na důvěře.

Jak upravit byt ke krátkodobému pronájmu

Je jasné, že krátkodobé pronájmy nejsou pro každého. Než se do podnikání ve sdílené ekonomice pustíte, zvažte, jestli skutečně zvládnete, že vedle v pokoji spí někdo cizí, s kým se ráno potkáte v koupelně a při snídani. Samozřejmě, pokud pronajímáte celý byt, je to o něčem jiném. S vaším krátkodobým nájemcem se nemusíte potkat – klíče si může vyzvednout třeba u sousedů. Vám jen přijdou peníze na účet.

Pokud se do krátkodobého pronájmu chcete pustit, omrkněte v první řadě vybavení pokoje nebo celého bytu. Kromě nábytku, především postele, byste svému hostu měli zajistit podobný servis jako v hotelu: čisté povlečení, toaletní papír, ručník, mýdlo, základní vybavení kuchyně, fén v koupelně, televizi, wi-fi, úklidové prostředky apod.

Krátkodobý versus dlouhodobý pronájem

Co je výhodnější? Pronajmout byt na krátkou dobu nebo na dlouho? Vše má své výhody a nevýhody. Například při dlouhodobém pronájmu najdete nájemníka, který si byt pronajme i na několik let. Při krátkodobém pronájmu se vám budou nájemníci střídat třeba po týdnu, což vyžaduje vaši aktivitu. Najmout si ale můžete i brigádníka. Třeba studenta, který bude doplňovat toaletní papír, převlékat postele a předávat klíče. Protože z krátkodobého (úspěšného) pronájmu máte vyšší příjem než z běžného pronájmu bytu, zbude vám i na zaplacení takového brigádníka.

Výhodou je, že byt budete mít více pod kontrolou. Když se nájemníci budou střídat, snadno si obhlédnete situaci. Když využijete některé z online platforem, například zmiňovanou AirBnb, můžete si vždy prohlédnout profil uživatele, doptat se ho na více informací, vidíte jeho hodnocení. Krytí jste i díky hostitelské záruce vůči škodám na majetku. Tuto garanci zajišťují sami zprostředkující platformy.

Zvažujete krátkodobý pronájem bytu? Co vás láká a co odrazuje? Podělte se s námi o svůj názor v diskuzi.

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development