Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Kuchyně podle Feng-šuej

Termín feng – šuej už někdy slyšel rozhodně každý. Jedná se o čínské učení, zabývající se vztahem mezi lidmi a životním prostředím. Zaměření téhle filozofie se dá snadno odvodit z názvu: feng znamená vítr, šuej označuje vodu. Jednoduše řečeno, feng-šuej se zabývá energií, kterou jednotlivé přírodní živly a světové strany vydávají, a snaží se s nimi pracovat. Podle feng-šuej lze stanovit jakási pravidla pro to, jak v bytě zorganizovat prostor, co kam umístit tak, aby interiérem mohla proudit životní energie čchi.

Pokud rozhodně nevěříte těmto „poučkám, zavánějícím šarlatánstvím“, nenechte se odradit. Především je třeba si uvědomit, že proudění energií vnímá každý z nás, byť na ně nevěří. Důkazem toho je například fakt, že každé květině se daří na jiném místě nebo že váš pes si lehá vždy jen na určitých místech. Každá část bytu vyzařuje nějakou energii – jinak silnou a rozdílně intenzivní. Bydlení podle feng-šuej se tyto energie snaží uvést do harmonie a souladu.

Jak je to s kuchyněmi?

Podle učení feng-šuej je právě kuchyně zdrojem intenzivní pozitivní energie, jelikož se v ní schází celá rodina. Už jen z tohoto důvodu by měla kuchyně být zdravým jádrem domova, měla by z ní vyzařovat čistota a svěžest. Co je rozhodně špatně? Neumyté nádobí kypící z dřezu, lednice plná starých potravin a přetékající koš na odpadky. To všechno dokáže vysílat negativní energii.

Nevyužitý prostor v kuchyni podle feng-šuej značí nevyužité příležitosti v životě. Proto je základem organizace místa v kuchyni.

Byť se vám to může zdát směšné, i v kuchyni jsou živly. Zastoupeny zde jsou sporákem a dřezem (nebo myčkou). Voda a oheň spolu odnepaměti bojují, a tak by tyto dva předměty neměly být umístěny v těsné blízkosti nebo naproti sobě. Sporák by měl být čistý, protože symbolizuje oheň – srdce celé rodiny. Oheň souzní se dřevem a patřičného souladu lze docílit umístěním živých rostlin v bezpečném dosahu sporáku. Rozhodně však z interiéru nejen kuchyně, ale i bytu, odstraňte umělé a suché květiny, které žádnou energii nepřinášejí. V kuchyni by nemělo chybět čerstvé ovoce a zelenina, především pomeranče, které symbolizují sluneční energii.

Pro feng-šuej je v kuchyni mimořádně důležitý váš pocit bezpečí. Vařit by se proto nemělo čelem ke zdi, tak, abyste měli nekrytá záda. V tomto případě jsou ideálními kuchyňskými prvky ostrůvky, které vám umožní mít záda krytá zdí a zároveň mít výhled do místnosti. Samozřejmě ne každý si může v kuchyni ostrůvky dovolit. Vše se ale dá nahradit umístěním zrcadel na zeď. Budete tak vidět, co se děje za vámi.

Kuchyně podle feng-šuej:

  • Feng-šuej vyznává dobré hospodaření, a proto by každá kuchyně měla být čistá. Špinavá kuchyně dokáže narušit výživovou hodnotu jídel, které v ní připravíte.
  • Do kuchyně, lednice ani špajzu nepatří staré potraviny. Vše by mělo být čerstvé. Staré potraviny vyzařují negativní energii.
  • Důležitý je také samotný jídelníček, který by měl být složen z čerstvých a zdravých surovin.
  • Sporák by měl fungovat. Jeho nefunkčnost totiž značí finanční problémy. Pokud nějaká jeho část nefunguje, vždy ji dejte opravit a dbejte na to, aby se sporákem bylo vše v pořádku a aby byl čistý. Měl by se také používat a pokud na to sami nejste zvyklí nebo nevaříte příliš často, řešením je alespoň občasné uvaření vody na čaj či kávu.
  • Energie v kuchyni je značně oslabena umístěním sporáku do těsné místnosti dřezu. Značí to totiž nesoulad a hádky v rodině. Pokud máte tu možnost, oddělte tyto dva komponenty od sebe třeba rostlinou.
  • Odpadkový koš by neměl být na první pohled viditelný, stejně jako hrnce a pánvičky.

Kam samotnou kuchyni umístit?

Kuchyně by nikdy neměla být umístěna pod ložnicí nebo naproti dveřím do koupelny nebo ložnice. Pokud kuchyni vidíte hned při vstupu do předsíně, je to ideální. Současný trend propojování kuchyně s obývacím pokojem podle feng-šuej také není příliš vhodným řešením. Každá místnost je totiž úplně jiná. V kuchyni je obvykle hluk a pracuje se zde, kdežto obývák je čistě odpočívací místnost.

Kuchyň by měla být umístěna v přízemí, aby nebylo zabráněno plynulému proudění energií.

Jídelna podle feng-šuej

Jídelna by měla být místností, ve které se budete cítit uvolněně a klidně. Základním prvkem je dřevěný stůl, symbolizující pevnost a stabilitu rodiny. Sklo a kov by měly být u stolu zjemněny ubrusem či prostíráním.

Stůl by měl být kulatý nebo oválný. Docílíte tím zlepšení komunikace v rodině. Za zády byste měli mít buď zeď nebo vysoká opěradla židlí. Během jídla byste neměli vidět na vchodové dveře, ale spíše na stěnu, jejíž nejideálnější barva by měla být červená či žlutá (nebo jejich odstíny), které podporují chuť k jídlu.

U stolu by neměla chybět jedna židle navíc pro případného hosta.

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development