Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Meziměsíční dostupnost bydlení se opět zlepšila. Koupě bytu je aktuálně stále velmi výhodná.

Během měsíce července klesaly sazby hypoték silněji než narůstaly ceny bytů, z čehož vyplývá, že dostupnost bydlení se meziměsíčně nepatrně zlepšila. Během roku 2013 se dostupnost bydlení v některých krajích zlepšila, ale v jiných zase zhoršila, a to v poměru zhruba 50:50. K největšímu zvratu došlo v Praze, kde meziroční nárůst míry zatížení domácnosti hypotékou vzrostl o víc jak 10%.

Hypotéky klesaly silněji, než narůstaly ceny bydlení

Úrokové sazby hypoték v předchozím měsíci klesaly rychleji, než narůstaly ceny za byty, z čehož vyplývá, že se dostupnost bydlení v ČR zlepšila. Tento stav doložme indexem dostupnosti bydlení (IDB), který vyjadřuje jak velkou část čistého příjmu musí domácnost vynaložit na splátku hypotéky. IDB během měsíce července poklesl z 30,1 % na 29,8 %. Po dvou měsících opět překročil hranici 30 % a ve srovnání s rokem předcházejícím, kdy touto dobou činil IDB 30,4 %, můžeme také sledovat pokles. S monitorováním IDB bylo započato před pěti lety, a to tento index činil 47,5 %, takže přibližně polovinu čistého měsíčního příjmu domácnosti. U celkem 70% všech hypoték činila průměrná úroková sazba hypoték 5,62 % a byt stál v průměru přibližně 2 miliony korun.

Jaká je situace v jednotlivých regionech?

V ČR je celkem 14 krajů, z nichž v sedmi došlo ke zlepšení dostupnosti bydlení ve srovnání se stejnou situací předchozího roku. Nejmarkantnější posun zaznamenal Liberecký, Královéhradecký a Jihomoravský kraj. IDB naopak vzrostl v Praze, kde se tudíž zhoršila míra dostupnosti bydlení. Hned za hlavním městem následuje Jihočeský a Středočeský kraj.

Ústecký, Moravskoslezský kaj a Vysočina jsou už dlouhodobě kraje, které vykazují míru zatížení domácností hypotékou pod 20 %, což je jedna pětina čistého ročního příjmu. Opačný konec žebříčku zaujímá Praha, kde měsíční hypoteční splátka vezme z čistého příjmu bezmála dvě třetiny. Za letošní rok 2014 vzrostla průměrná cena bytu v Praze o 200 000 korun a za posledních dvanáct měsíců je tento nárůst 680 000 korun. V červenci roku 2013 totiž ceny bytů v Praze poklesly na 3,4 miliony korun a v současnosti jejich cena činí v průměru 4,08 milionu korun.

INB – Index návratnosti bydlení

Kolikanásobek čistého ročního příjmu musí průměrná česká domácnost vynaložit na pořízení vlastního bytu – právě toto má za úkol vyjádřit index návratnosti bydlení. Jedná se o byty v předem definovaném standardu, a tak do výpočtu nijak nezasahují náklady na financování pořízení bydlení.

Ve srovnání s předchozím měsícem hodnota INB klesla o 0,01 procentního bodu, na 4,65 a aktuálně INB stagnuje. Průměrná česká domácnost tedy musí na byt v ceně 1,77 milionu korun vynaložit asi 4,6 – násobek svého ročního příjmu. Nejlepší návratnost bydlení v ČR vykazuje Ústecký kraj, Moravskoslezský kraj a Vysočina.

Hledisko úrokových sazeb

I aktuálně platí, že hypotéky i nadále zlevňují a pro klienty jsou velmi příznivé. Index GOFI během minulého měsíce zaznamenal pokles z 2,72 % na 2,67 %, přičemž pokles v praxi pro klienty znamená, že na měsíčních splátkách zaplatí méně. Ve srovnání s loňským rokem jsou sazby 70 % všech hypoték o 0,4 % nižší. Pokud si klient vezme hypotéku 2 miliony korun a její splátky rozdělí do dvaceti let, zaplatí měsíčně o 388 korun méně.

Nabídková sazba v loňském roce touto dobou činila v průměru 3,06 % a před pěti lety to bylo 5,62 %.

Jaké jsou vyhlídky do budoucna?

Aktuálně fixní úrokové sazby hypoték klesají a předpokládá se, že i v budoucnu ještě klesnou. Přestože se vyskytly úvahy o tom, že úrokové sazby vzrostou, toto tvrzení bylo vyvráceno během zasedání bankovní rady ČNB. Možné navýšení se předpokládá snad až v roce 2016.

 

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development