Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Mobilní klimatizace do bytu: Jak ji vybrat a používat?

Když se letní teploty vyšplhají do závratných výšin, může být v interiéru až nesnesitelné horko a dusno. V takové chvíli hledáme ve skříních odložené větráky nebo se ovíváme alespoň starými novinami. A protože podobné metody nejsou příliš účinné, tak tiše závidíme sousedům klimatizaci.

Proč si ji tedy rovnou nepořídit taky? Klimatizace může mít mnoho podob. Jednou z nich je třeba právě mobilní klimatizační jednotka, která vychází levněji než klasické klimatizace typu split. Mobilní klimatizaci je možné pořídit už za několik tisíc korun. Pochopitelně je třeba počítat s tím, že čím levnější klimatizační jednotka bude, tím méně toho bude umět a tím nižší může být její výkon.

Výhody a nevýhody mobilní klimatizace

Takže mobilní klimatizační jednotka vyjde levněji, než klasická klimatizace. To je určitě pozitivní. Stejně jako to, že ji lze přesouvat na různá místa a nemusíte se obtěžovat se nějakým složitým připojováním a instalací. Na první pohled se mobilní klimatizace zdá jako ideální a rychlé řešení přehřátého bytu.

Jenže. Mobilní klimatizace bývá většinou docela hlučná. To vám nemusí vadit přes den, ale v noci (kdy klimatizaci pravděpodobně budete také používat, protože v horku se spát nedá) vás to může přece jen rušit.  Hlučnost mobilní klimatizace způsobuje kompresor, který je její nedílnou součástí. U běžné klimatizace je kompresor mimo interiér, takže vás hlukem neobtěžuje.

Současně je třeba vyřešit i odvod horkého vzduchu z interiéru. Většinou stačí hadici vysunout pootevřeným oknem. Nicméně v tomto okamžiku vlastně do místnosti pouštíte i teplo a zvyšuje se spotřeba elektřiny, protože klimatizace musí víc chladit a snižuje se její účinnost. I toto lze pochopitelně vyřešit – třeba tím, že vyříznete otvor ve zdi a hadici vysunete ven.

Kupovat, nebo nekupovat mobilní klimatizaci?

Mobilní klimatizace je jednoduché zařízení, které vám může rychle vytrhnout trh z paty. Přiznejme si to, nežijeme v klimatických podmínkách, kde se horké dny táhnou celé léto. Opravdu nesnesitelné horko se omezí většinou na několik dnů v roce. V takovém případě může být mobilní klimatizace vítaným řešením. Těch několik dnů se hluk nechá vydržet (a třeba bude opravdu snesitelnější než to příšerné horko).

Instalace mobilní klimatizace je velmi jednoduchá a kromě toho, že musíte vyvést zmiňovanou hadici z interiéru pryč, by vám zapojení klimatizační jednotky nemělo nic zkomplikovat. Je třeba podotknout, že mobilní klimatizaci lze užívat lokálně, tj. neochladí vám většinou celý byt, ale jen jeho část. Kromě chlazení umí některé dražší mobilní klimatizace nabídnout i něco navíc – například pomáhají regulovat vlhkost vzduchu, což je určitě také vítané.

Podle čeho vybrat mobilní klimatizaci?

  • Cena by neměla být rozhodující. Nízká pořizovací cena (nejlevnější mobilní klimatizace stojí kolem 10 000 korun), může jít na úkor výkonu, účinnosti i funkcí.
  • Sledujte výkon a účinnost mobilní klimatizace. Tyto údaje rozhodují o tom, jak efektivně bude prostor ochlazovat.
  • Zajímejte se o údaje o hlučnosti mobilní klimatizace.
  • Nezanedbatelnou informací je i spotřeba elektřiny.
  • Všechny důležité údaje najdete na energetickém štítku. Nově jím totiž musí být vybaveny i mobilní klimatizace.
  • Dejte přednost klimatizacím ve vyšší (úsporné) třídě A.

Jak pomoct klimatizaci?

Je pohodlné zapnout si klimatizaci a ochladit byt i sebe. Účet za elektřinu nás ale může po horkém létě nemile překvapit, s trochou nadsázky asi podobně jako po skončení topní sezóny. Proto užívejte klimatizaci s rozumem a vyzkoušejte třeba i některé další možnosti, jak zamezit slunci v přehřívání vašeho interiéru.

  • Stínící technika – stačí kvalitní žaluzie, které ve správný okamžik zatáhnete. Výrobci toho dnes nabízejí mnohem víc. Jde třeba o předokenní rolety nebo slunolamy.
  • Protisluneční fólie – přehřívání interiéru mohou zabránit také protisluneční fólie aplikované na okna, které zmírňují tepelné účinky slunečního záření.
  • Větráky – pomoc nám může i kvalitní a výkonný větrák. Jen je třeba si uvědomit, že vzduch neochlazuje, ale pouze ho rozpohybuje.

Jak s vedrem v létě bojujete vy?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development