Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Moderní a nadčasové sklo za kuchyňskou linku

Barevné tvrzené sklo představuje jeden z nejoblíbenějších a nejmodernějších materiálů za kuchyňskou linku. Má nadčasový vzhled a jeho hladká jednolitá plocha se velmi snadno čistí. Kdo má možnost porovnat sklo s klasickými obklady, jistě snadnou údržbu skla potvrdí.

Sklo také nabízí možnost, jak jednoduše a přitom efektně renovovat starší kuchyň. Pokud už vás nebaví staré kachlíky, máte možnost je odsekat a nahradit modernějšími, což je poměrně zdlouhavá a špinavá práce. Zakrytí starého obkladu lakovaným sklem představuje mnohem rychlejší a jednodušší způsob.

Jak upevnit sklo za kuchyňskou linku?

V podstatě se sklo upevňuje dvěma základními způsoby: pomocí hliníkových lišt nebo neutrálního silikonu. Obklad se nalepí z rohu do rohu a množství spár je minimalizováno. Mezi pracovní deskou a sklem jsou krycí hliníkové lišty nebo plastové lišty. Místo lišt můžete sklo utěsnit jen pomocí bezbarvého silikonu.

U nerovného povrchu a tam, kde obkladači odvedli ne úplně kvalitní práci, se používají lišty, které sklo trochu předsunou před plochu stěny. Nevýhodou však je vysoká cena těchto lišt, která se pohybuje přibližně mezi třemi a pěti tisíci korunami.

Montáž skla za kuchyňskou linku je relativně snadná a obvykle trvá několik málo hodin.

Nejdříve je třeba odstranit staré plastové lišty a na pracovní desku upevnit spodní profil, který se připevní silikonem odolným proti plísni. Poté se do spáry vloží skleněná deska a našroubuje se vrchní profil. Šrouby by kvůli nežádoucímu pnutí neměly být příliš těsně utahovány.

Kalené sklo za sporák

Za sporákem by kvůli vysokým teplotám určitě mělo být použito odolnější kalené sklo, které je o něco dražší. Jeho tloušťka je min. 6 mm a cena za čtvereční metr se pohybuje kolem 3 000 korun u čirého skla. Sklo s pískovaným povrchem je dražší přibližně o tisíc korun. K dostání jsou také skla se speciálním matovaným povrchem, které vykazují vyšší odolnost vůči poškrábání a jejich údržba je o něco snazší. Cena za metr čtvereční ale obvykle neklesne pod 4 500 korun.

Počítejte se zásuvkami!

Cenu za sklo za kuchyňskou linku navyšují vrtané otvory pro zásuvky nebo úchyty. U zásuvek je to přibližně 1 000 korun za kus a u úchytů asi 200 korun za kus (například u závěsných programů.

Než sklo objednáte, ujistěte se, že zásuvky nejsou do zdi příliš zapuštěné, a že půjdou povysunout na úroveň skla.

Zaměření skla

Plochu skla si můžete buď zaměřit sami nebo si za zaměření zaplatit firmu. V tomto případě je lepší připlatit si za profesionální změření. Riziko za chybu pak nenesete vy, ale firma. Sklo za kuchyňskou linku není zrovna levná záležitost, takže je lepší si i změření pojistit profesionály.

Montáž skla by měla také provádět odborná firma. Existují případy, kdy si člověk sklo za linku usadí sám. Pokud jste to ale nikdy nedělali a nejste si jistí, pak se do téhle práce raději bez odborné pomoci nepouštějte.

Výhody skleněného obkladu

  • sklo je bezspárové, špína se nemá kde usazovat
  • omastek a nečistoty se ze skla snadno odstraní
  • sklo je odolné i vůči vysoce agresivním čistícím prostředkům
  • sklo má moderní vzhled
  • tvrzené sklo je stálobarevný materiál a i po letech vypadá jako nové
  • sklo má dobré tepelné a mechanické vlastnosti
  • snadno se kombinuje s jakýmikoli jinými materiály
  • i přes vysoký lesk na skle nejsou vidět otisky prstů

Rady a tipy

  • skleněný obklad do kuchyně vypadá nejlépe, pokud je z jednoho kusu skla
  • počítejte s cenou od 3 000 korun za 1 běžný metr barevného skla
  • nezoufejte, pokud máte za linkou křivé zdi, skleněný obklad je totiž možné usadit do hliníkových lišt nebo ho nalepit na tenké lamino
  • spáry mezi sklem se kryjí silikonovým tmelem
  • silikonový tmel se aplikuje i kolem zásuvek, a to v dostatečném množství, aby sklo pružně reagovalo i na méně citlivé vytržení šňůry ze zásuvky
  • krytky se na zásuvky připevňují jemně, nesmí se na sklo tlačit
  • kovové krytky na zásuvky je třeba podložit gumovým těsněním
  • otvory do skla se vrtají vodou chlazeným diamantovým vrtákem s vysokými otáčkami

Typy skel

Za kuchyňskou linku se standardně dává sklo Lacobel a Lacomat.

  • Lacobel – neprůhledné lesklé barevné sklo, je vytvrzené a jeho tloušťka bývá 6 mm. Na jeho ploše je nanesen barevný neprůhledný lak a polypropylenová fólie, která zajistí, že se při rozbití sklo nesesype, ale pouze popraská na menší plošky. Kromě toho také chrání sklo před poškrábáním, před vlhkostí a poškození. Sklo Lacobel je k dostání v pestré škále nejrůznějších odstínů a barev, lze ho vrtat i brousit.
  • Lacomat – je podobné jako sklo Lacobel, ale je matné

 

Dali byste si za kuchyňskou linku sklo nebo dáváte přednost tradičním obkladům, popřípadě dřevěným deskám? Máte se sklem v kuchyni nějakou zkušenost? Doporučili byste ho ostatním?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development