Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Nejčastěji se rekonstruují kuchyně. Kolik vás to bude stát?

Statistiky uvádějí, že Češi nejčastěji rekonstruují kuchyně, na druhém místě se drží koupelny. První, na co obvykle myslíme, je design a estetická stránka: má být klasická, starožitná nebo v souladu s nejmodernějšími trendy? Dřív nebo později nás samozřejmě dostihne otázka kolik to všechno bude stát. Teoreticky je to jen pár „prkýnek“ a nějaké ty elektrospotřebiče. V praxi ale rekonstrukce kuchyně představuje poměrně vysokou investici.

„Mám 8 metrů dlouhou kuchyň. Jakou cenu mi nabídnete?“

Pokud vejdete do jakéhokoli kuchyňského studia s podobnou otázkou, odpověď s největší pravděpodobností nedostanete ihned. Prodejci kuchyní obvykle nemají určeny žádné fixní částky za metr kuchyňské linky. Pokud na něco podobného narazíte, vždy se zajímejte, co takový metr kuchyně zahrnuje. Obvykle v ceně totiž není započítán dřez, pracovní deska ani úchytky.

Faktory, ovlivňující cenu kuchyně:

Zdánlivě na chlup stejné kuchyně se mohou cenově až děsivě lišit. Cenu totiž značně ovlivňují nejrůznější faktory, které to jsou?

  • Materiál – cena dvířek, korpusu a pracovní desky. Cenu navyšují moderní materiály, například oblíbený vysoký lesk může stát i 2 000,- Kč/m2
  • Nábytkové kování – zde jsou ceny hodně rozdílné a mnohdy skutečně vysoké.
  • Elektrospotřebiče – i v případě, že vybíráte ty nejlevnější, připravte se na výdaj ve výši pár desítek tisíc korun.

Kování a vnitřní vybavení

Málokdo předpokládá, že novou kuchyni bude znovu rekonstruovat za nějakých pět, deset let. Kuchyň by proto měla být kvalitní a kvalitu značně navyšuje kování, které bohužel také představuje jednu z nejdražších položek celé kuchyně. U kování se rozhodně příliš nevyplácí šetřit. Kuchyni využíváte denně, a tak jistě oceníte chytře řešené systémy.

Nejlevnější variantu představují police na podpěrách, které vás nestojí skoro nic. Stejný prostor ale můžete koncipovat jako výsuvné šuplíky s tichým dovíráním, které vás mohou vyjít i na 5 tisíc.

Například rohová skříňka s výsuvným systémem pro co nejefektivnější využití rohového prostoru se může vyšplhat až na 8 tisíc. Výsuvné mechanismy pro uložení olejů a jiných potravin stojí přibližně 2 – 4 tisíce.

Spotřebiče? Vestavěné jsou nejdražší

Bez kuchyňských spotřebičů se samozřejmě neobejdete. V současné době jsou nejoblíbenější vestavěné spotřebiče, u nichž je cena zase vyšší než u klasických. Jsou však praktičtější a vzhledově mnohem hezčí. Kupuje se obvykle odsavač par, trouba, varná deska, myčka a mikrovlnka. Spotřebiče za 150 000 korun rozhodně kupovat nemusíte, ovšem neměli byste ani šeřit za každou cenu.

Například u myčky se vestavba prodraží minimálně o 3 tisíce. Mikrovlnku pořídíte i za 2000 korun, ovšem vestavěná stojí v průměru 7 tisíc korun.

Jaké jsou vaše zkušenosti? Na kolik přišla nová kuchyň právě vás?

Máme středně velkou kuchyň, přibližně 7 m dlouhá linka. Chtěli jsme lamino ve vysokém lesku, kvalitní kování, prosklené výklopy nahoře a rovnou i kvalitní jídelní stůl z umakartu. Kuchyni nám dělal známý, takže žádná kuchyňská studia. Jen materiál nás vyšel na 80 000 korun + spotřebiče 50 000 korun a 20 000 korun doplňky. Celková částka byla přibližně 150 000 korun. Pokud bychom šli do kuchyňského studia, věřím, že bychom se pod 200 tisíc nevešli.

Kateřina, Hodonín

Zatím jsme ještě ve fázi plánování. Nechali jsme si udělat návrh zdarma v Ikey a jsme vcelku spokojení. V Koryně jsme neustále naráželi na problém a častou větu „tohle nejde“. Zjistili jsme ale, že pokud si člověk trvá na svém, jde všechno.

Manželé Lukášovi, Kutná Hora

Mám malou panelákovou kuchyň a volila jsem skutečně to nelevnější. Kuchyň bez spotřebičů mě vyšla na 30 tisíc a oslovila jsem známého truhláře. Spotřebiče vyšly zhruba na tu samou částku.

Martina, Česká Třebová

My máme kuchyň starou už 9 let a tehdy nás vyšla na 200 000 včetně všech spotřebičů. Musím ale říci, že drobné vady a mouchy už jsem na ní začala vidět po sedmi letech užívání. Kuchyň máme hodně prostornou, skříňky prosklené a spotřebiče vestavěné.

Marie, Praha

Doporučuji Ikeu. Je to kvalita za málo peněz. Mám kuchyň 250 x 300 x 150 cm ve tvaru do U. Samotná linka nás vyšla na 54 tisíc plus myčka, sporák a digestoř 35 tisíc. Dělali jsme novou vodoinstalaci, ale zde si cenu už nepamatuji. Zářivky pod linku stály 2 500 korun. Podlaha nás vyšla na 14 tisíc, máme vinyl. Za kuchyňskou linkou máme obklady ze Sika, které jsme pořídili ve výprodeji s 80% slevou, takže vyšly asi na 2 500 korun, ale jinak stojí samozřejmě víc. Pokud hledáte akce a výprodeje, volíte levné materiály a leccos si dokážete udělat sami nebo s pomocí příbuzných a známých, vyjde rekonstrukce kuchyně levně. Jinak to ale moc levná záležitost není.

Šárka, Louny

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development