Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Nemovitost v zahraničí? Místo chalupy apartmán u moře

Realitky, které českým klientům zprostředkovávají prodej nemovitostí v zahraničí, odhadují, že v cizině vlastní dům nebo byt desítky tisíc Čechů. Roste také zájem o pronájmy soukromých nemovitostí. V létě je oblíbené především Chorvatsko. V zimě zase vedou Alpy.

Pořídit nemovitost v zahraničí znamená investovat řádově miliony nebo desítky milionů korun. Mnohdy se cena přímořského apartmánu, třeba ve Španělsku nebo v Portugalsku, rovná ceně pražského bytu. V Bulharsku se dají pořídit mnohem levnější nemovitosti, které stojí zhruba tolik, jako v Praze garáž.

Čtěte také: Jak vydělat na pronájmu bytu přes Airbnb?

Lidé, kteří si nemovitost v zahraničí pořídí, ji nevyužívají zpravidla celoročně, proto se někteří rozhodnou pronajímat ji, přes portály typu Airbnb. Přibývá také počet investorů, kteří nemovitosti nakupují kvůli zhodnocení svých financí.

Chorvatsko, Španělsko i Dubaj

Z destinací, kde Češi nejvíce nakupují nemovitosti, vede Chorvatsko, následuje ho Bulharsko. Přibývá také lidí, kteří nakupují byty nebo domy na Mallorce a v Dubaji. Následují Itálie a Španělsko, roste také obliba Portugalska. Největší zájem mají Češi o menší apartmány o velikosti 1+kk nebo 2+kk.

Za nemovitosti v zahraničí Češi utrácí v průměru kolem 4 až 10 milionů korun. Například v Bulharsku je ale možné sehnat apartmán v přímořském letovisku už kolem 2 milionů korun. V Chorvatsku, kde lidé poptávají hlavně samostatné domy, za nemovitosti utrácí kolem 5 milionů korun.

Kromě přímořských destinací roste také obliba horských letovisek. A tak není výjimkou, že Češi figurují mezi vlastníky apartmánů v Alpách, převážně v těch rakouských. Pořídit si ho zde můžete už za 2 miliony korun.

Ceny nemovitostí, stejně jako v Česku, záleží na lokalitě. Platí také, že když jsou některé destinace zrovna v módě, ceny nemovitostí tady jdou nahoru. Například dříve oblíbená oblast Costa Blanca ve Španělsku se nyní už netěší tak velké přízni turistů. Je také rozdíl mezi cenou nemovitosti hned u mořského břehu a o trochu dál ve vnitrozemí. Zatímco dům v Chorvatsku přímo na pobřeží stojí kolem 7,5 milionů korun, dál od pobřeží ho seženete i o polovinu levněji.

S hypotékou i bez

Podle údajů společnosti Rellox, která se prodejem nemovitostí v zahraničí zabývá, si čeští investoři pořizují nemovitosti především ze svého. Jen 13 % zájemců si při nákupu bytu nebo domu v zahraničí pomáhá hypotečním úvěrem. Hypotéku je možné čerpat jak v České republice, tak v zemi, kde se nemovitost nachází. Snazší ale přece jen bývá získat hypotéku od banky v České republice, ale nemovitost, kterou budete zastavovat, musí být na území Česka.

Každá země má svá vlastní pravidla pro nákup nemovitostí. Proto je třeba se seznámit s daňovým systémem i s fungováním katastrů nemovitostí. Liší se také způsoby platby. Zatímco v České republice se peníze od kupujícího k prodávajícímu dostávají většinou přes úschovnu, v některých jiných evropských zemích se využívá svěřenského účtu. Odlišné jsou také pravidla ohledně daně z převodu nemovitostí nebo platby DPH.

V některých zemích musí kupující splnit i některá specifika, například se přihlásit k trvalému pobytu, aby mohl zakoupenou nemovitost dále pronajímat. Pokud se rozhodnete nemovitosti dále pronajímat, je nutné zjistit si pravidla, specifika a zvyklosti místního realitního trhu. A dobře si vybrat lokalitu. To ostatně platí i o nemovitostech v České republice.

K pronájmu se hodí nemovitosti v destinacích, kam turisté rádi jezdí a kde je dlouhá sezóna. Příkladem je Chorvatsko, Španělsko nebo Itálie jakožto letní destinace. Rakousko je zase ideální pro nákup horských apartmánů. Alpy jsou přitom žádané i v létě, takže se při troše štěstí může stát, že váš apartmán bud zabookovaný na celý rok.

Nemovitost jako investice

Jinou nemovitost přitom budete nakupovat pro sebe a jinou pro pronájem. Experti z oblasti zahraničních realit doporučují apartmány v Bulharsku a v Řecku nakupovat spíše pro svoje potřeby. Zatímco pro pronájmy se hodí nemovitosti ve zmiňovaném Chorvatsku nebo ve Španělsku. Důvody? Například řecký realitní trh je poměrně rizikový. V Bulharsku zase letní sezóna netrvá tak dlouho jako v jiných přímořských destinacích.

Každou investici do nemovitosti je třeba zvážit. A o zahraničí to platí stejně jako o Česku. Stranou by měly jít emoce, místo nich je třeba si vzít k ruce kalkulačku, zejména pokud chcete nemovitost v zahraničí pronajímat, sdílet ji s dalšími turisty, a peníze z pronájmu si užít nebo je použít na splácení hypotéky.

Výběr zahraniční nemovitosti

Ještě než se do výběru nemovitosti v zahraničí pustíte, měli byste zvážit, zda apartmán nebo vila budou sloužit zejména vašim potřebám, nebo se je chystáte pronajímat. Specifickou oblastí jsou potom nemovitosti pořizované pouze za účelem dalšího pronájmu.

Zvážit byste rozhodně měli dopravní dostupnost nemovitosti. Není asi překvapením, že v hledáčku českých investorů jsou zejména bližší destinace, třeba právě Chorvatsko nebo Španělsko i další evropské země. I když poslední dobou Češi nakupují nemovitosti i ve vzdálenějších koutech světa, třeba na Floridě nebo v Dubaji.

Protože realitní trhy v každé zemi mají svá specifika, je důležité zjistit si maximum informací, nebo se rovnou obrátit na specializovanou realitní kancelář.

Toužíte také po nemovitosti v zahraničí? A jakou zemi nebo region byste si vybrali?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development