Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Nový byt, nebo rekonstrukce? Co se vyplatí?

Chystáte se pořídit si vlastní bydlení, ale stále se nemůžete rozhodnout, zda by to měl být zbrusu nový byt nebo byt starší, který byste rekonstruovali? Jaké jsou výhody a nevýhody pořízení nového, resp. staršího bytu? Jaké řešení se vyplatí?

Nabídka bytů na realitním trhu je široká. Vybírat si můžete ze starších bytů v paneláku i cihlových činžovních domech, stejně tak jako z nových bytů, které vznikají v rámci developerských projektů. Ceny bytů jsou dlouhodobě na minimu, takže podle řady odborníků je stále vhodná doba na investici do tohoto typu nemovitostí.

Panelový byt: Levný nákup může zdražit rekonstrukce

Panelové bydlení je lákavé pro řadu mladých rodin. Ceny panelových bytů totiž od roku 2008 významně klesly, a to v průměru o nějakých 20 %. Byt v paneláku o velikosti 3+1 je možné ve městech pořídit v průměru za 1,5 milionu korun (v Praze jsou ceny o něco vyšší). Zpravidla se nejedná o byt rekonstruovaný, takže je třeba při koupi počítat i náklady na jeho úpravu.

„Před půl rokem jsme našli pěkný byt v panelovém domě s hezkým výhledem a nedaleko centra města. Byt byl v původním stavu. Nejprve jsme si říkali, že si s původním vybavením bytu vystačíme, ale nakonec se nám podařilo navýšit hypotéku o 300 000 korun, takže zbylo i něco na rekonstrukci,“ uvedla Lenka N. z Prahy.

S přítelem si pořídili byt 3+1 na okraji hlavního města, kam se oba přestěhovali za prací. Byt je vyšel na 1,9 milionu korun. „Peníze na rekonstrukci jsme investovali do nových podlah, pořídili jsme nové dveře a předělali jsme také kuchyni a koupelnu, kde bylo ještě umakartové jádro. Vešli jsme se tak akorát do 300 000 korun, a to jsme nebyli nijak nároční na materiály a vybavení,“ dodala mladá žena. Celkem jsou nyní na částce 2,2 milionů korun.

Výhody a nevýhody staršího panelového bytu

Výhody

  • Nižší pořizovací cena
  • Rozvinutá infrastruktura (MHD)
  • Občanská vybavenost
  • Prověřené společenství vlastníků bytů

Nevýhody

  • Zpravidla nutnost rekonstrukce (bytové jádro apod.)
  • Nemoderní vybavení domu i bytu
  • Vyšší poplatky do fondu oprav
  • Většinou nedostatek zeleně v okolí

Dražší nový byt – komfort a nízké náklady na bydlení

Na druhé straně pomyslné osy bydlení stojí zbrusu nové byty, které vznikají v rámci nejrůznějších developerských projektů. „Místa pro vznik nové výstavby jsou investory pečlivě vybírány. Projevuje se zde snaha nabídnout komfortní a moderní způsob bydlení blízko zeleně a zároveň nedaleko centra,“ sdělila Lada Kuncová ze společnosti Geosan Development, která se věnuje výstavbě nových bytů v Praze.

Ačkoli také ceny nových bytů klesly, a to v průměru o 15 % oproti cenám z roku 2008, jsou vyšší než ceny starších panelových bytů. Na druhou stranu, nové byty disponují moderním vybavením, takže není třeba provádět žádnou rekonstrukci. Nižší jsou také náklady na bydlení (platí se méně do fondu oprav a nové stavby jsou již zateplené, takže klesají i výdaje za teplo apod.).

„Když jsme se rozhodovali, zda starší nebo nový byt, zvítězil nakonec ten nový. Líbilo se nám, že kolem nové výstavby je vše hezky upravené a čisté. Žila jsem nějakou dobu na venkově, takže kolem sebe potřebuju zeleň a nikoli panelákovou šeď. Navíc já ani muž nejsme ten typ, že bychom chtěli vybírat linku, dlaždičky, podlahy apod., takže nám vyhovovalo nastěhovat se do nového a moderního bytu,“ uvedla Andrea N., která si s manželem pořídila byt v nové výstavbě na okraji Prahy.

Výhody a nevýhody nového bytu

Výhody

  • Moderní bydlení bez nutnosti rekonstrukce
  • Nízké příspěvky do fondu oprav a nižší náklady za energie
  • Zpravidla kryté parkovací stání, popř. garáž za zvýhodněnou cenu
  • Zeleň a hezčí okolí kolem domu

Nevýhody

  • Vyšší pořizovací náklady za nákup bytu
  • Méně rozvinutá dopravní infrastruktura (MHD)
  • Většinou nižší občanská vybavenost

Co se vyplatí?

Při tak velké investici, jako je pořízení nového bydlení, je třeba si vše dobře spočítat. Ačkoli se na první pohled může zdát, že levnější bude panelákové bydlení, nemusí tomu tak být vždy. Příspěvek do společného fondu oprav a náklady na energie mohou být až o několik tisíc korun měsíčně vyšší, než je tomu u bytu v novostavbě.

Proto se vždy ptejte i na to, jaké jsou náklady na energie, jak vysoký je příspěvek do fondu oprav apod. Nezapomeňte také do porovnání zahrnout případné náklady na rekonstrukci. Poté si můžete udělat objektivní srovnání, zda se vyplatí nový, nebo starší byt.

Benkova Rezidence

Komentáře (2):

  1. Bytové jádro

    28.1.2014 v 8.13

    Málokdo se stěhuje do zcela nového bytu. Většinou je stejně nějaká ta rekonstrukce zapotřebí. A když ne hned tak časem.

Komentování je uzamčeno.

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development