Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Opravy u novostaveb: Jakou zvolit výši příspěvku do fondu oprav?

Pro bydlení jste zvolili novostavbu. Je postavená v moderním stylu, je pohodlná, slibuje nízkou spotřebu energie a také nižší příspěvky do fondu oprav. Na rozdíl od staršího panelového domu totiž není plánována rekonstrukce výtahu, ani zateplování nebo výměna oken. Přesto není vhodné výši příspěvku do společného fondu podceňovat. Drobné opravy totiž na sebe nemusejí nechat dlouho čekat.

Co se týká provozu, jsou novostavby v mnoha směrech mnohem úspornější než starší bytová výstavba. Při stavbě se zpravidla používají materiály, které dobře izolují, takže náklady na tepelnou energii by měly být nižší než v případě nezateplených činžovních nebo panelových domů. Také není v brzké budoucnosti počítáno s nějakou větší rekonstrukcí.

Jak vysoký příspěvek do fondu

Přesto je třeba počítat s určitými platbami do společného fondu i v případě novostaveb. Je totiž třeba pokrýt minimálně provozní náklady – jde například o svícení ve společných prostorách, provoz výtahu apod. Vhodné je také počítat s jistou rezervou pro případné drobné opravy, kterým se prostě nemusíte vyhnout ani v kvalitně provedené novostavbě.

V případě novostavby není nutné v řádech několika let počítat s náklady na větší rekonstrukce nebo opravy, jako je například výměna oken, střešní krytiny, výtahu nebo zateplení. I proto je možné zvolit u nových společenství vlastníků jednotek (SVJ) nižší příspěvek do společného fondu.

Stanovení výše příspěvku do fondu oprav je individuální a mělo by odrážet velikost konkrétního bytového domu. Obecné doporučení zní, že v případě novostaveb je dostačující platba kolem 26 korun za metr čtvereční plochy bytového domu. Nezapomeňte zohlednit počet bytových jednotek, resp. počet obyvatel, který dům obývají.

Co můžete reklamovat a jak?

Co když se i v novostavbě něco pokazí? Zjistíte, že například do společných prostor zatéká nebo byla nevhodně položena střešní krytina? V takovém případě nejprve zjistěte, jaké jsou možnosti reklamace.

Ještě loni developeři poskytovali standardně možnost reklamací novostaveb do 36 měsíců, resp. záruční lhůta záležela na dohodě mezi kupujícím a developerskou společností. To se ovšem s novým občanským zákoníkem, který platí od ledna letošního roku, změnilo. Lhůta, po kterou může kupující nemovitost reklamovat, se prodlužuje na pět let od doby jejího nabytí.

Kromě toho se nový občanský zákoník zabývá také problematikou tzv. skrytých vad nemovitosti. Konkrétně paragraf 2129 říká, že pokud kupující neoznámí prodávajícímu skrytou vadu stavby do pěti let od nabytí, může prodávající proti případné reklamaci namítnout, že nebyla uplatněna včas.

Reklamace v případě závad ve společných prostorách novostavby většinou vyřizuje SVJ, které k tomu ale potřebuje plnou moc od vlastníků bytových jednotek jakožto kupujících. A to z toho důvodu, že kupní smlouva je aktem mezi kupujícím a prodávajícím.

Kdy budete rekonstruovat v novostavbě?

Každá novostavba je předurčena k tomu, že zestárne a bude potřebovat investice do drobnějších i nákladnějších oprav. Za jak dlouho bude nutné do oprav investovat, je individuální a záleží to na kvalitě provedených prací, materiálu i způsobu užívání.

Například v případě oken, obecně platí, že většina z nich nevyhovuje po deseti či patnácti letech. V případě zateplování fasády novostavby je situace komplikovanější. Je třeba zvážit, jaké materiály byly při stavbě použity, jak dobré izolační vlastnosti budova má a zda by se investice do tepelné izolace vrátila. Průběžně je však třeba počítat s investicí do provozních záležitostí, jako je například výměna vodoměrů, měřáků nebo indikátorů tepla, servis výtahu apod.

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development