Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Prodáváte byt? Jak ho vylepšit a zvýšit cenu?

Čistě vymalovat, umýt okna, vyprat přehozy a deky, vyměnit kapající kohoutky nebo rozbitou kliku na okně. Podle expertů byste se před prodejem bytu měli zaměřit jen na drobnosti. Do větší rekonstrukce se investovat nevyplatí. Jak udělat s vaším bytem lepší dojem na kupujícího a připravit ho na focení do inzerátu i na prohlídku?

Ruku na srdce, jako prodávající chcete byt pochopitelně prodat za co nejvyšší možnou cenu. Dobrou zprávou z pohledu prodávajícího je, že ceny bytů opět rostou. Pokud jste se rozhodli prodat byt právě nyní, zkuste jeho cenu ještě zvýšit. Třeba proto, že vás překvapil nízký odhad tržní ceny ze strany realitního makléře. Nebo proto, že už byt nabízíte, ale zatím o něj nikdo neprojevil žádný zájem. Řešení může být skryto v detailech.

Rekonstrukce? Před prodejem se nevyplatí

Vezměme si jako příklad nerekonstruovaný panelový byt. Sice se zděným jádrem, ale s původními obklady, starší vanou, kapajícím kohoutkem a původní plechovou linkou, která prošla pouze drobnou renovací. Stačí jen běžné kupecké počty, aby vám vyšlo, že investice do rekonstrukce koupelny a kuchyně se nevyplatí. Protože cena bytu po těchto náročných úpravách (časově i finančně) nevzroste natolik, aby se investice rentovala a majiteli bytu se vrátila při prodeji. Nehledě na to, že každý z nás má jiný vkus – někomu se bude líbit koupelna v decentních odstínech, jiný touží po výrazných dlaždicích.

Odborníci obecně rozsáhlou rekonstrukci bytu před prodejem nedoporučují právě proto, že výsledek nebývá efektivní. Pokud kolem sebe nemáte spolehlivé řemeslníky, firmy nebo šikovné designéry, mohou se úpravy minout účinkem a vám se nepodaří cenu bytu ve většině navýšit o tolik, aby se vám investice vrátila.

Experti z oblasti realit proto doporučují nechat byt v nerekonstruovaném stavu, optimalizovat cenu a prodat nemovitost díky výhodné nabídce rychle. Tím ušetříte čas i peníze.

Co rozhoduje o ceně nemovitosti?

O ceně bytu rozhoduje především lokalita, dopravní dostupnost a občanská vybavenost nebo typ a stav domu. Za vyšší ceny se prodávají byty v novostavbách nebo v cihlových domech, které prošly rekonstrukcí, za nižší ceny potom byty v panelácích. S určením ceny nemovitosti vám mohou pomoci tzv. cenové mapy nebo odhad odborníka.

V západoevropských zemích si prodávající na pomoc berou technické inspektory, kteří posoudí technický stav nemovitosti, který pomůže určit tržní cenu bytu. Nezapomeňte i na psychologickou rovinu prodeje bytu – lépe se vám bude prodávat byt, u kterého kupující získá pocit, že něco ušetřil – a že tyto úspory může investovat do rekonstrukce, kterou provede podle svých představ.

Do jakých oprav v bytě investovat?

Navýšit cenu bytu vám pomůžou drobnosti, které v mnoha případech zvládnete sami, a byt získá v očích kupujícího na hodnotě. Většinou se jedná o dílčí opravy nebo estetické úpravy. Měli byste se snažit vytvořit dojem hezkého, čistého, vzdušného, příjemného a uklizeného bytu.

  • Vykliďte vše nepotřebné. Byt by neměl působit přeplněně. Odvezte ošklivý a přebytečný nábytek. Schovejte nebo odvezte vše, co vytváří dojem nepořádku – noviny nebo knihy vyskládané po podlaze, staré květníky na balkoně apod.
  • Vymalujte. Načisto a nejlépe bílou barvou. Tak pomůžete pocitu prosvětleného a čistého bytu.
  • Schovejte osobní věci. Ty mohou při prohlídce působit rušivě, příliš osobně. Vy nechcete prezentovat svůj domov, ale místo, které se má stát domovem kupujícího.
  • Opravte kapající kohoutek. Natřete radiátory, ze kterých se odlupuje barva, vyměňte poničené kliky na oknech nebo dveřích. Odstraňte vše, co by mohlo působit dojmem, že váš byt je ve špatném technickém stavu.
  • Vyčistěte fleky na koberci, vyleštěte kliky na dveřích, přebruste a přelakujte zašlé parkety. Na detailech totiž záleží.

Připravte byt na focení aneb home staging

Aby se na váš byt přišel vůbec kupující podívat, musí ho zaujmout nejen popis uvedený v inzerátu, ale hlavně fotografie. Proto věnujte péči přípravě bytu před focením. Odborně se tomu říká home staging a můžete si na něj najmout i profesionály. Cílem je, aby fotky vypadaly lákavě, podobně, jako mají třeba hotely, které lákají k ubytování. Důkladný úklid je nutností – umytá okna, utřený prach, vyleštěné dlaždičky.

Potom můžete přistoupit k samotnému aranžmá. Dejte si přitom záležet na detailech. Nábytek rozmístěte tak, aby místnost na fotografii působila jako prostorná, světlá a vzdušná. Méně je někdy více. Zapomeňte na nedbale poskládaný nábytek. Naopak využijte drobnosti, jako jsou svíčky, čisté přehozy, ubrusy nebo čerstvé květiny. Při focení si pohrajte se světlem. Pomoci mohou i úpravy v počítačových programech pro úpravu fotografií.

Co je na fotkách, udržte při prohlídce

Až se vám ozvou první zájemci, dbejte na to, aby byt vyhlížel stejně nebo alespoň podobně jako na fotografiích. Pokud se kupující ozve na hezký, čistý a uklizený byt a vejde do skladiště, nevzbudíte dobrý dojem. To je obtížné hlavně v případě, že v bytě stále sami bydlíte. Před návštěvou zájemce byste měli v bytě vždy poklidit a nakládat s ním jako s vystaveným zbožím.

Prodávali jste byt? Jak jste ho upravovali před samotným prodejem?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development