Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Stěhujete se? O co se zajímat při pronájmu bytu?

Ten byt si „jen“ pronajímáte. Jenže to bude váš domov. Alespoň na přechodnou dobu. Musíte zaplatit kauci, podepsat nájemní smlouvu. To stojí peníze i čas. Nenechte se překvapit hlukem, hádajícími se sousedy nebo plísní v koupelně. Přečtěte si proto, o co se při pronájmu bytu zajímat.

Najít ideální bydlení vyžaduje čas. Každý večer procházíte inzeráty. Máte jasnou představu, jak by měl váš nový byt vypadat, ale pořád nemůžete kápnout na ten správný byt, který bude tak akorát velký, bude mít skvělou kuchyni, koupelnu, nádherný výhled a balkón, kde budete pít kávu. Potom se objeví. Na fotkách vypadá skvěle. A vy se rozhodnete nadšeně zavolat realitnímu makléři nebo přímo majiteli. Zadržte. Už na hlase mohou zkušení obchodníci poznat, že o byt „máte vážný zájem“. A využít toho, aby vás natlačili do rychlého podpisu nájemní smlouvy. Byt si nejdříve pořádně prohlédněte. A ptejte se.

Prověřte si, zda je inzerát na byt pravdivý

Fotky vypadají krásně. Popis inzerátu bytu je lákavý. Přesto napřed realitnímu makléři zavolejte a než si domluvíte prohlídku, ptejte se na následující set otázek, které vám pomůžou udělat si obrázek o lokalitě, poloze nebo dispozicích bytu. Vyhnete se tak zklamání, že byt nemá výhled na „tu hezkou stranu do zeleně“, ale odtud byl bytový dům jen vyfocený, aby inzerát vzbudil zájem.

  • Upřesněte si ulici, ve které je bytový dům. Zeptejte se na patro a orientaci bytu (okna do rušné části, výhled apod.).
  • Ujistěte se, že dobře rozumíte popisu inzerátu. Ptejte se, jak stará je nová linka v kuchyni nebo co realitní makléř přesně myslí atraktivní lokalitou.
  • Zajímejte se o to, co vše zahrnuje spojení „částečně zařízený“ nebo „zcela zařízený“ byt.
  • Ptejte se na cenu pronájmu. Jsou v ní zahrnuté i zálohy za energie? A pokud ne, kolik se běžně měsíčně platí?
  • Zaměřte se při hovoru i na dispozice a velikost bytu. Má realitní makléř k dispozici plánek bytu? Ať vám ho nejlépe zašle na e-mail.
  • Zeptejte se, kdy je byt k dispozici a kdy se můžete nastěhovat. Pokud bude volný až za půl roku a vy se potřebujete přestěhovat do měsíce, nemá smysl se o jeho pronájem dál zajímat.
  • Máte psa nebo kočku? Kouříte? Jednejte férově a zeptejte se na své individuální potřeby.

Byt k pronájmu si pořádně prohlédněte

Přistupujte k pronájmu bytu tak, jako byste ho kupovali. Ano, je to rozdíl, chcete bydlení jen na přechodnou dobu, nikoli na celý život, ale domov by měl být příjemný a pohodlný. Hluk z rušné ulice vás nenechá vyspat, hospoda v přízemí vám nedovolí větrat, protože zápach kouře a přepáleného oleje bude hlavně v zimě nedýchatelný. Vlhkost se brzy může proměnit v plíseň. Nedostatečně zabezpečený vchod může být lákavý pro nezvané návštěvníky. Mějte proto oči, nos a uši všude. Nenechte se ošálit třeba tím, že vchod, který je tmavý a vlhký, voní levandulí. Opravdu tam nemohl před prohlídkou majitel stříknout laciný sprej z drogérie?

Prohlídku bytu začněte už na ulici. Podívejte se, kdo bydlí v okolí, jaké tam jsou obchody nebo podniky. Non-stop v protějším domě může znamenat, že se před ním mohou v noci shromažďovat hlučné skupinky. Prohlédněte si samotný bytový dům. Ověřte si, jak je zabezpečený, v jakém stavu jsou vstupní dveře, zda je chodba uklizená. Povalující se odpadky, poškrábané nebo dokonce posprejované zdi mohou vypovídat o tom, že v domě žijí nepolepšitelní nájemníci, s nimiž mohou být potíže.

Věnujte pozornost vstupu do bytu, prohlédněte si společné prostory a mrkněte i ke vstupním dveřím svých potenciálních sousedů. Uklizená a upravená chodba je dobrým znamením. První dojem je důležitý, ale nedejte se jím ošálit. Byt, který si prohlížíte, by měl být čistý a upravený. Ale také funkční. Hoďte ostych za hlavu, vyzkoušejte si všechny vypínače, spotřebiče, kohoutky v koupelně nebo splachování na toaletě. Prohlédněte si topení, sporák v kuchyni, otevřete a zavřete všechny okenice i balkonové dveře. Zkontrolujte, zda okna dobře těsní a přiléhají. Zaposlouchejte se, jak moc dovnitř doléhá hluk z ulice. Podívejte se pod koberec, pokud máte pocit, že by někde mohla být schovaná plíseň. Ptejte se na hmyz nebo jiné nezvané návštěvníky, kteří by vás mohli v bytě obtěžovat.

Samozřejmě se zajímejte také o to, co vše v bytě zůstává. Zda vám majitel nechá k pronájmu i ledničku a pračku. Nebo naopak, zda je ochoten si tu velkou a ošklivou skříň z předsíně odvézt. Zkontrolujte si rovnou všechny úložní nebo sklepní prostory, pokud jsou součástí pronájmu. Vezměte si k ruce metr a klidně přeměřujte, jestli se vaše velká sedačka vejde do poměrně titěrného obýváku.

Před pronájem bytu mějte jasno

Zeptejte se majitele, v jakém stavu vám bude byt pronajímat. Zda bude vymalovaný a připravený k nastěhování a jestli je ochotný dát do pořádku kapající kohoutek, a to ještě před tím, než podepíšete nájemní smlouvu. Rozhodně se zajímejte na to, jak bude placený nájem, zda jsou součástí i platby za energie, nebo jsou účtované zvlášť. Zajímejte se také o to, jakým způsobem bude měřena spotřeba vody nebo tepla. Je vhodné si dopředu ujasnit, jak to majitel bytu vidí s drobnými opravami. Mimochodem, to upravuje i legislativa. Přečtěte si proto, zda opravy v bytě platí nájemník nebo vlastník.

Nebojte se zeptat se také na sousedy. Bydlí v bytovém domě rodiny s malými dětmi? Senioři nebo studenti? Každý z nich bude mít specifické potřeby a jiný životní styl. Bude vám to vyhovovat?

Buďte obezřetní při podpisu nájemní smlouvy

  • Čtěte. Dvakrát nebo třikrát. Ověřte si, že všem ustanovením v nájemní smlouvě rozumíte.
  • Sedí vše ve smlouvě? Včetně ceny za pronájem, výše kauce nebo záloh na energie? Kdy je splatný nájem? Jsou ve smlouvě nějaké pokuty nebo sankce?
  • Zkontrolujte si ještě jednou stav bytu, než ho převezmete. Opravil majitel opravdu kapající kohoutek, jak vám sliboval?
  • K jakému datu se opravdu můžete nastěhovat? Je to uvedeno ve smlouvě?
  • Při předání bytu podepište předávací protokol. Schovejte si ho pečlivě, stejně jako nájemní smlouvu.

Přečtěte si také, jak má vypadat správná nájemní smlouva.

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development