Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Technický inspektor a přejímka novostavby vám ušetří starosti s pozdější reklamací

To, že si kupujete novostavbu ještě není zárukou toho, že dům nemá žádnou vadu. Pro případ, že byste se rádi vyhnuli všem pozdějším reklamacím, je dobré zajistit si přejímku technického odborníka, jehož úkolem je odhalení všech možných závad. Přejímku si můžete domluvit u novostavby jak domu, tak bytu.

Technický inspektor všechny případné vady řádně zapíše do předávacího protokolu. Pokud jsou skutečně prokazatelné, má kupující možnost zažádat o snížení kupní ceny nemovitosti.

„Před patnácti lety jsme se stěhovali do novostavby rodinného domu. Na první pohled bylo vše v pořádku, ale první vady se začaly projevovat už po 5 letech. Střešním oknem zatékalo, dřevěné obložení v přízemí se začalo odlupovat a později jsme zjistili, že příčinou je špatná izolace. Některé části domu v přízemí proto plesniví. Kontaktovali jsme firmu, která dům stavěla, ale ta se k celé záležitosti staví laxně. Naše stížnosti a reklamace ji nezajímají.“

Podobných případů rozhodně není málo. Laik na první pohled nedostatky stavby nepozná, ale technický odborník ano. Pokud si nejste jistí, je lepší do přejímky novostavby investovat.

Jestliže jako kupující podepíšete předávací protokol, ve kterém nejsou zmíněny žádné vady, bude proces pozdější reklamace značně zkomplikován.

Nevyplatí se dokonce důvěřovat ani firmě, kterou znáte a nebo která je ověřená léty na trhu. Vada se může vyskytnou prakticky na jakékoli novostavbě a praxe to rozhodně potvrzuje. Určitě se nejedná o záměr firem klamat klienty. Řadu vad mají na svědomí řemeslníci a jejich neopatrné zacházení. Velmi často se vyskytují vady podlah, například škrábance nebo neodborná pokládka. Takové vady jsou viditelné ihned při převzetí novostavby a je v každém případě třeba je v předávacím protokolu zmínit.

Kdy se na inspektora obrátit?

Kvalifikovaného technického inspektora byste měli oslovit s dostatečným předstihem. Ať už se jedná o developerský projekt nebo ať už si necháte dům stavět firmou, měli byste se na inspektora obrátit přibližně několik měsíců před samotnou kolaudací. Stav nemovitosti by měl být prověřen už přibližně v této době.

Co je úkolem technického inspektora?

Kompletní kontrola technického stavu nemovitosti. Konkrétně například prověření kvality domovní instalace, kontrola požární bezpečnosti, skutečné výměry místností, dlažby, obkladů, oken, izolace a dalších detailů. Celému tomuto procesu, tedy odborné kontrole před předáním nemovitosti, se říká předjímka.

Přejímka nemovitosti

Přejímka nemovitosti probíhá v momentě, kdy je dům či byt připraven k předání kupujícímu. Technický inspektor by samozřejmě měl být přítomen i u přejímky, kdy opět vše zkontroluje a postará se o zápis do předávacího protokolu. V něm musí být zaneseny veškeré vady, které jím budou na nemovitosti shledány.

Pokud inspektor během přejímky zjistí vady, musí provést jejich důsledný popis a nejlépe také jejich fotodokumentaci. Na řešení reklamace se s developerskou nebo jinou stavební firmou můžete domluvit hned na místě. Firmy takové situace obvykle řeší buď tak, že se s vámi domluví na opravě poškozené věci a nebo navrhnou nižší kupní cenu.

Na každém předávacím protokolu musí být váš podpis (kupujícího) a také podpis zástupce prodejce nebo developera.

Kolik inspekce nemovitosti stojí?

Možná se vám celá tato záležitost může zdát jako zbytečná a vyžadující si další papírování, které vám stejně nic nezaručí. Přejímka nemovitosti ale rozhodně zbytečná není. Koupě nemovitosti není levnou záležitostí a jakákoli chyba může mít velmi tvrdé následky. Vaše pozdější reklamace mohou být neúspěšné, pokud na vady neupozorníte při převzetí nemovitosti.

Cena za inspekci nemovitosti je různá. Často se za inspekci bytu platí o něco méně než za inspekci domu. Pokud vám bude stačit inspekce bez protokolu, utratíte kolem 1 000 – 2 000 korun. Rychlá inspekce se pohybuje od 2 000 korun. Inspekce s oceněním opravy vad a zapsáním do předávacího protokolu je nejdražší a zaplatíte za ni od 2 500 korun. Existuje celá řada společností, které technickou inspekci zajišťují a jejich ceny se samozřejmě různí. Uvedené ceny proto berte jako orientační.

Máte vy sami se službami technického inspektora nějakou zkušenost? Doporučili byste odborníka a přejímku nemovitosti ostatním?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development