Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

V Praze se razantně zhoršila dostupnost bydlení

Díky levným hypotékám je pořízení vlastního bydlení už nějakou dobu enormně snadné. Na splátku hypotečního úvěru v současné době vynaloží průměrná česká domácnost méně jak třetinu svého platu. Situace je však trochu jiná v Praze. Zde se totiž dostupnost bydlení razantně zhoršila. Meziroční nárůst cen bytů v Praze je 670 000 korun.

Během měsíce září 2014 hypotéky zaznamenaly spíše stagnaci. Průměrné nabídkové úrokové sazby hypotečních úvěrů meziměsíčně klesly o 0,02 procentního bodu, čímž se posunulo dosavadní rekordní minimum.

Průměrná cena bytů však naopak vzrostla. V srpnu jste mohli byt pořídit v průměru za 1,8 milionů korun, v září už to bylo 1,81 milionů korun.

Index dostupnosti bydlení byl v srpnu 30,1%, ovšem v září už to bylo 30,3%.

IDBindex dostupnosti bydlení – vyjadřuje, jak velkou část čistého příjmu musí domácnost vynaložit na splátku hypotéky.

Faktem ovšem je, že meziroční srovnání míry dostupnosti bydlení vykazuje téměř stejné hodnoty, což znamená, že pořízení bytu je stále ještě výhodné. Srovnáme-li situaci s rokem 2009, vidíme, že rozdíl byl mnohem propastnější:

IDB byl tehdy bezmála 50%, což by se dalo vyjádřit tak, že průměrná česká domácnost vynaložila na měsíční splátku hypotečního úvěru téměř polovinu svého měsíčního příjmu. V letošním roce je to „pouhá“ třetina.

Kde je situace nejlepší?

Nejlepší dostupnost bydlení má už delší dobu Ústecký a Moravskoslezský kraj. Dobře je na tom také kraj Vysočina, kde se IDB pohybuje pod 20%, nebo Liberecký kraj, který dosahuje podobných hodnot, a kde byl zaznamenán pokles IDB z 20,6 na 19,3 procenta. Tento pokles má příčinu v dlouhodobém propadu průměrné ceny bytů, který v současné době činí 1,07 milionů korun, ale v září 2013 činil 1,3 miliony korun.

Praha, opačný extrém

Zcela opačnou situaci můžeme sledovat v Praze, kde meziměsíční nárůst průměrné ceny bytů dělá 170 000 korun a průměrná cena bytu se tak navýšila na 4,38 milionů korun. Také v meziročním srovnání se průměrná cena pražského bytu navýšila, konkrétně o 670 000 korun.

IDB bydlení v Praze je v průměru 67,9%, což je víc jak dvojnásobek průměru České republiky.

Index návratnosti bydlení (INB) činí v hlavním městě 10ti násobek průměrného ročního příjmu.

Protože průměrné ceny bytů vzrostly, vystoupal během měsíce září také INB, který nyní činí 4,74, což se dá vyjádřit tak, že na pořízení bytu (za cenu 1,81 milionů korun) musí průměrná česká domácnost vynaložit asi 4,7-násobek svého průměrného ročního platu.

Statistiky přirozeně jen odráží extrémní nárůst cen bytů v Praze. Za jeden jediný rok zde došlo k prodloužení návratnosti bydlení o víc jak 1 rok. Na to, aby si tamní obyvatelé pořídili byt za tamní průměrnou cenu potřebují víc jak 10ti násobek svého průměrného ročního příjmu.

Nejlepší návratnost bydlení má Moravskoslezský a Ústecký kraj a hned potom Vysočina.

Díky rekordně levným hypotékám a jen pozvolna rostoucím cenám bytů je pořízení vlastního bydlení stále ještě výhodné a snadné. Během následujících měsíců by měly úrokové sazby ještě klesat, takže financování vlastního bydlení bude ještě optimálnější.

Přestože ceny bytů jsou skutečně různorodé, můžeme zejména ve větších městech očekávat jejich nárůst. Díky tomu se IDB bude zase vracet ke svým průměrným hodnotám.

index-dostupnosti-bydleni
Zdroj: www.realitycechy.cz

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development