Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Jak na vymalování bytu: Barvy, postup, náčiní

Chcete dát svému bytu novou šťávu? Už se nemůžete koukat na několik let nevybílené stěny? Nebo jste se přestěhovali do nového bytu a interiér potřebuje vymalovat? Nenechávejte to na jaro. Pusťte se do vymalování hned. Aby vám šla práce pěkně od ruky, připravili jsme pro vás užitečné rady a návody.

Výběr barvy

Jasně, můžete byt vymalovat klasickou bílou barvou. Do interiérů se opět vrací, je módní a stěny snadno oživíte prostřednictvím vhodně vybraného obrazu nebo bytových doplňků. Ale ruku na srdce, nebude to trochu nuda? Navíc vhodně vybranou barvou můžete snadno a efektivně upravit dispozice bytu – alespoň opticky.

Barvy do bytu

Barvu vybírejte s ohledem na typ místnosti a její využití. O barvách, kterými chcete vymalovat byt, byste měli vědět následující.

  • Bílá – tradiční barva, která umožňuje kombinace s různými doplňky. Navíc tato barva odráží světlo a opticky zvětšuje prostor. Proto ji neváhejte použít v malých a tmavých místnostech.
  • Žlutá – také tato barva opticky rozšíří interiér. Je teplá, veselá. Dejte přednost spíše teplejším odstínům žluté, oproti těm ostrým. Žlutě se hodí vymalovat třeba v dětském pokoji nebo v kuchyni.
  • Oranžová – je pozitivní barvou, dodá vám optimismus a energii. Pozor ale na příliš syté a jasné odstíny. Ty by vám nemusely dlouho vyhovovat. V případě oranžové sáhněte po jemných, třeba meruňkových odstínech. Pozor ale, o oranžové se říká, že podněcuje chuť k jídlu.
  • Červená – podle řady odborníků bychom s ní měli v interiéru zacházet opatrně. Může totiž podněcovat agresivitu. Rozhodně ji nepoužívejte v dětském pokoji, v pracovně (mohla by narušit vaše soustředění). I v ložnici s červenou, které je připisován erotický nádech, zacházejte opatrně.
  • Modrá – říká se o ní, že působí osvěžujícím a uklidňujícím dojmem. Na druhou stranu je ale chladná. Světlý odstín umí prostor zvětšit, ale pozor na tmavé odstíny, které místnost naopak zmenší.
  • Zelená – je doporučována do obýváků, ložnic i pracoven, protože uklidňuje a zlepšuje koncentraci. Zvažte, zda dáte přednost teplému odstínu (energizuje), nebo studenému (uklidňuje).
  • Fialová – také s touto barvou opatrně. Jeden čas byla v interiérech oblíbená, ale nyní se od ní opouští. Je to duchovní barva.
  • Odstíny hnědé – jako je třeba skořicová nebo kávová jsou skvělou volbou do pracoven či obýváků. Skvěle se kombinují s různými barevnými doplňky.

Optické klamy

Pokud potřebujete zvětšit nebo zmenšit interiér, použijte vhodnou barvu a správně ji využijte.

  • Malý pokoj zvětšíte světlou výmalbou.
  • Velký pokoj zmenšíte tím, že barvu nanesete na zdi, ale vynecháte strop.
  • Úzký pokoj rozšíříte tak, že nejužší stěnu vymalujete barevně.
  • Široký pokoj zúžíte tak, že dlouhou stěnu vymalujete tmavší barvou.
  • Vysoký strop opticky klesne, když na něj použijete tmavší barvu.

Co k vymalování potřebujete

Když máte rozmyšleno, jakou barvou svůj byt vymalujete, vydejte se na nákupy. Co se vám rozhodně bude hodit?

  • Dostatek barvy. Pokoj si vyměřte a spočítejte si, kolik metrů čtverečních budete vlastně malovat.
  • Válečky různých rozměrů (alespoň jeden větší na velké plochy a jeden menší na detaily).
  • Štětec zárohák, abyste bez problémů vymalovali i rohy a kouty.
  • Teleskopickou tyč, díky které se dostanete pohodlně až na strop.
  • Stírací mřížku a kbelík na míchání barvy.
  • Papírovou lepicí pásku na zakrytí zásuvek a dalších míst.
  • Sádru či tmel na vyspravení stěn.

Vymalujte rychle a čistě

Když máte všechny potřebné nástroje a náčiní pohromadě, převlékněte se do pohodlného oblečení, které si můžete zacákat a pusťte se do toho. Nejprve si udělejte přípravu. Odkliďte nábytek, zakryjte podlahu starými novinami, omeťte pavučiny či prach ze stěn. Zdi prohlédněte a případně je vyspravte tmelem či sádrou. Zabezpečte místa, která nechcete přetřít (zásuvky apod.) papírovou páskou.

Neuškodí, pokud nejprve stěny natřete penetrací. Počkejte, až zaschne a pak se pusťte do malování. Namíchejte si barvu podle návodu, smočte v ní váleček, přejeďte přes stírací mřížku, abyste se zbavili přebytku barvy a plynulými pohyby malujte zeď. S nánosem barvy začněte od stropu směrem dolů. Zpravidla jedna vrstva výmalby nestačí, takže po zaschnutí nátěr opakujte.

Po dokončení malování nechte barvu řádně uschnout a pusťte se do úklidu. Připravte si horkou vodu se saponátem, hadr, houbičku a na cákance také špachtli. Ta chvilka úsilí stojí za to. Až ve svém nově vymalovaném bytě rozestavíte nábytek, bude se vám hned lépe bydlet.

A jaké jsou vaše tipy a zkušenosti s malováním bytu? Diskutujte!

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development