Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Vzorová kalkulace rekonstrukce panelového bytu 3+1. Vyplatí se?

Zvažujete pořízení vlastního bydlení a váháte, zda investovat do staršího panelového bytu, nebo do dražší novostavby? Kolik stojí rekonstrukce bytu 3+1? Vyplatí se? Nebo je výhodnější rovnou nový byt?

Lidé chtějí čím dál více bydlet stylově, pohodlně a moderně. Limitem jsou ale finance. Ať už vlastní, našetřené, nebo vypůjčené od banky. Hypotéka je závazek a investici do vlastního bydlení je proto třeba pořádně zvážit. A hlavně spočítat. Mladé páry, které plánují založení rodiny, zpravidla uvažují nad dvěma řešeními – koupí staršího bytu za nižší náklady, který si mohou zrekonstruovat, nebo koupí dražšího, ale zcela nového a moderního bytu.

Co od bydlení očekáváte?

Ještě před tím, než přijde na řadu kalkulačka a počty, je třeba zvážit, co od bydlení očekáváte. Jaké jsou vaše sny a představy?

  • Toužíte po obýváku propojeném s kuchyní?
  • Chcete mít doma velkou rohovou vanu?
  • Je pro vás důležitý balkon nebo rozměrná terasa?
  • Budete chtít rekonstrukci věnovat týdny a měsíce práce?
  • Nebo se chcete rovnou nastěhovat a bez starosti bydlet?

To je jen několik málo bodů, nad kterými byste měli uvažovat, pokud přemýšlíte nad pořízením vlastního bydlení a na jednu misku vah pokládáte panelový byt a na druhou byt v novostavbě. Pochopitelně, preference jsou individuální, proto si je neváhejte vypsat na papír. Pro někoho může být důležitý výtah v domě, pro jiného extra koupelna pro hosty nebo koutek, kde si zařídí pracovnu. Bude to především váš byt – váš život.

Kolik stojí rekonstrukce panelového bytu 3+1?

Na jedné straně jsou přání, na druhé konkrétní rozpočet. Je rozdíl, pokud vám na rekonstrukci panelového bytu zbude 250 tisíc nebo 500 tisíc korun. A potom je už vše jen o kompromisech, zvolených materiálech a také o tom, jak moc přiložíte ruku k dílu. Někteří lidé si na rekonstrukci najmou firmu, jiní organizují jednotlivé řemeslníky nebo se do prací pustí svépomocí. Jaké to má výhody a nevýhody si můžete přečíst v článku Koho vybrat při rekonstrukci bytu? Firmu, živnostníka nebo sebe?

Rozpočet rekonstrukce panelového bytu se bude odvíjet i od toho, zda budete měnit dispozice – populární je například změna 3+1 na 4+kk, kdy spojíte kuchyni s obývacím pokojem a vznikne tak příjemný sdílení prostor. Vybourání příček nebo naopak jejich výstavba pochopitelně ukrojí další část z vašeho rozpočtu.

Při rekonstrukcích panelového bytu je typické, že se mění rozvody elektřiny, které mohou být zejména u starší výstavby zastaralé, vybourává se jádro, demontuje se stará kuchyňská linka, strhávají se staré PVC podlahy, aby se mohly položit nové. Důležité je si na základě vašich priorit stanovit harmonogram prací. S tím vám pomůže pochopitelně i firma, pokud si ji na rekonstrukci bytu objednáte.

Celková rekonstrukce bytu zpravidla zahrnuje

  • Elektroinstalace, vodoinstalace, odpady, podlahy, výměnu oken a dveří, vyzdění bytového jádra a kuchyně, budování nové koupelny, úpravu příček.

Základní rekonstrukce bytu, která nebude příliš náročná na materiály nebo změnu dispozic, začíná na nějakých 100 tisících korunách, a to včetně projektu. Firmy, které rekonstrukce realizují, mají zpravidla na svých stránkách orientační ceník. Některé firmy uvádějí, že rekonstrukce bytu 3+1 začíná zhruba na 250 tisících korunách. Rekonstrukce bytového jádra vyjde asi na 100 tisíc korun a rekonstrukce koupelny na 70 až 80 tisíc korun.

Orientační ceník rekonstrukce bytu

  • obklady a dlažby – 350 Kč/metr čtvereční
  • štukování – 120 Kč/metr čtvereční
  • sádrokartonové stropy – 550 Kč/metr čtvereční
  • sádrokartonová příčka – 600 Kč/metr čtvereční
  • plovoucí podlahy – 200 Kč/metr čtvereční

Pro řadu rodin je při rekonstrukci důležitá kuchyně. Ceny za jeden metr čtvereční kuchyňské linky se pohybují kolem 12 až 15 tisíc korun. Záleží opět na preferencích – levné kuchyňské linky, které nejsou vyráběné na míru, stojí pochopitelně méně.

Do plánů na rekonstrukci bytu je nutné zahrnout nejen vybourání jádra, což je pochopitelně nejvíc viditelné. Je nutné počítat i s drobnými úpravami, jako je například tmelení nebo broušení podlah, pokud jsou v bytě například parkety. Celková rekonstrukce bytu tak může obsahovat nespočet jiných položek: vyrovnání povrchů stěn a podlah, instalace žaluzií, montáž bezpečnostních dveří, výměna interiérových dveří nebo obložkové zárubně, osvětlení a elektrospotřebiče. V konečné faktuře za rekonstrukci bytu se samozřejmě objeví také likvidace původního zařízení nebo odvoz materiálu.

Vyplatí se rekonstruovat byt, nebo koupit nový?

A jsme opět u otázky, na kterou není snadné odpovědět. Vyplatí se koupit starší byt a rekonstruovat ho? Například panelový byt 3+1 před rekonstrukcí se v Praze nyní prodává v průměru za 3,5 milionu korun. To znamená, že v takovém bytě je ještě původní kuchyně, podlahy nebo rozvody. Za kompletní rekonstrukci zaplatíte v průměru od 250 do 500 tisíc korun, což znamená, že výsledná cena bydlení bude od 3,75 milionů korun do 4 milionů korun. Za 3+kk nebo 3+1 v novostavbě či v developerském projektu zaplatíte zhruba od 3,5 do 5,5 milionů korun. Záleží pochopitelně na lokalitě, dispozici a velikosti bytu.

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development