Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Že už v domácnosti víc ušetřit nemůžete? Inspirujte se tipy, které vám dokáží, že můžete!

Snažíte se doma šetřit seč můžete a přitom útraty za energie ne a ne klesnout? Poradíme vám několik málo triků, díky nimž doma ušetříte.

Možná tomu nebudete věřit, ale úspory v domácnostech souvisí s tříděním odpadu. V České republice třídí odpad přibližně 70 % všech domácností, což je poměrně hodně vysoké číslo. I přesto se mezi lidmi šíří mýty související s tříděním odpadu. Představa, že odpad třídíte jenom proto, aby ho později popeláři sesypali dohromady, je mylná. V popelářských vozech jsou pro tento odpad speciální sekce. Naopak papírové kapesníčky nebo ruličky od toaletního papíru se netřídí, protože už jsou několikrát recyklované. Tak jako tak jsme národem „třídičů“.

V dalších oblastech však tyto hodnoty už tak vysoké nejsou. Kde všude se dá ušetřit?

Nevlastníte myčku? Pak na mytí nádobí spotřebujete až 10x víc vody!

Nádobí nejčastěji myjeme třemi způsoby. Někteří napouští dřez, jiní ho myjí pod tekoucí vodou a řada domácností má na mytí nádobí myčku, která, jak je známo, je nejekonomičtější. Pokud nádobí myjete v napuštěném dřezu, spotřebujete přibližně 50 litrů vody. U myčky je to asi 12 litrů vody a pod tekoucí vodou je to už 110 litrů vody, tedy desetkrát víc než spotřebuje myčka nádobí.

To, že ekonomičtější je sprchovat se, nikoli koupat, a to, že myčka je úspornější způsob jak mýt nádobí, jsou již poměrně známé věci. Málokoho už možná napadne, že není příliš šetrné vylévat odstátou a převařenou vodu z varné konvice a nalévat do ni novou.

Obvykle také vyléváme vodu, ve které vaříme vajíčka. Pokud ji nesolíte, nechte ji vychladnout a pak s ní zalijte bylinky a květiny. Nejen, že tím uspoříte, ale rostlinám se navíc dostane víc živin, které jsou v této vodě obsaženy v hojné míře.

Dalším způsobem, jak ušetřit, je tzv. perlátor. Ten funguje na principu mísení vzduchu a vody, čímž je snížena spotřeba až o padesát procent.

Jak je to s vařením: kde se dá ušetřit?

Vaříte pomocí plynu? Pak utratíte víc, než kdybyste používali indukci. Tu v České republice vlastní přibližně 10 % domácností, což je poměrně dost málo, zvlášť vezmeme-li v potaz, že se jedná o nejrychlejší a zároveň nejúspornější způsob vaření. Proč tomu tak je? S největší pravděpodobností kvůli vysokým pořizovacím nákladům a také nutnosti pořídit si speciální nádobí vhodné pro indukční vaření.

Hodně energie vám také ušetří rychlovarná konvice, kterou už vlastní většina domácností.

Co se týče vaření, dá se ušetřit také díky tzv. pařáčkům, které se vkládají do hrnce, ve kterém vaříte brambory nebo jakoukoli přílohu. Uvaříte tak více surovin naráz, za jednu energii.

Další tip, jak ušetřit, souvisí s vařením těstovin: uvařte si vodu předem v rychlovarné konvici a pak ji nalijte do hrnce, ve kterém budete těstoviny vařit.

Na čem ještě se dá ušetřit a možná jste o tom nevěděli?

  • vaření s pokličkou ušetří energii
  • pravidelně odmrazujte ledničku a mrazák – zbavíte-li se námrazy, ušetříte si až 75 % energie
  • nenechávejte trvale otevřenou ventilačku u okna – raději vždy vyvětrejte intenzivně a krátce
  • snížení stropů, použití koberců a závěsů – místnosti se tím hodně zateplí a vy ušetříte za vytápění

Nakupujte jídlo tak akorát

Ač je to neuvěřitelné, vyhodíme až 1/3 všeho jídla, které nakoupíme. Nakoupili jste v supermarketu potraviny, které jste naskládali do tří tašek? Pak je to jako byste jednu odložili venku na chodníku. Fakt, že tolik potravin vyhodíme, má nejčastěji příčinu ve špatném způsobu skladování. Jak jídlo lépe skladovat?

  • Pokud ovoce a zeleninu uskladňujete v lednici, vyndejte je ze sáčků. V nich se totiž sráží voda a potraviny mají rychlejší tendenci hnít.
  • Do lednice nedávejte banány ani rajčata, protože tyto potraviny v tomto prostředí ztrácejí chuť.
  • Před uložením do lednice ovoce ani zeleninu neomývejte! Vydrží pak kratší dobu čerstvé.
  • Pečivo, speciálně chleba, není vhodné balit do igelitového sáčku. Pokud ho zabalíte do utěrky, vydrží déle čerstvý.

LED žárovky: kapitola sama o sobě

O LED žárovkách by se samozřejmě dal napsat samostatný článek. O úspoře energie, které díky nim dosáhnete, není třeba se více rozepisovat. Možná však nevíte, že LED žárovky spotřebují během svícení až o 85 % méně energie než klasické žárovky. Zároveň mají přibližně 20x delší výdrž.

Kde všude se dá v domácnosti šetřit? Znáte nějaké zaručené tipy, o které byste se se čtenáři rádi podělili?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development