Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Zeleninová zahrádka na balkóně: Jak na to?

Voňavé rajče z vlastní zahrádky? Vždy čerstvé bylinky po ruce? Závidíte lidem na venkově, že si mohou kdykoli skočit na záhon pro čerstvou petržel do polévky? Tak přestaňte závidět a rychle s tím něco udělejte. Nastal čas vypěstovat si vlastní zeleninu i ve městě!

Trendy současného stravování přejí čerstvým a lokálním surovinám, ale všichni víme, že se nákup na farmářských trzích může i prodražit. Navíc není vždy čas pro chutnou zeleninu zajít. Nejen proto se řada lidí vrací k vlastnímu pěstování. Důvodů, proč se lopotit v zemi, by nadšení pěstitelé našli celou řadu: radost z toho, když ze semínka vzejde rostlinka, které se urodí plody, relaxace a odpočinek, protože práce s půdou je i jistou formou terapie.

Co potřebujete pro pěstování ve městě?

Není toho mnoho a záleží především na tom, co očekáváte a jaké možnosti máte. Jestliže si chcete vypěstovat bylinky do polévky a salátů, stačí vám několik květníků na parapetu okna. Pokud si troufáte i na tyčková rajčata, papriky nebo čerstvý špenát, potřebujete již rozsáhlejší truhlíky a prostor na balkónu.

S tím, jak se pěstování zeleniny na balkóně rozmáhá, se výrobci předhánějí v tom, který nabídne důmyslnější systém. Objevují se například různé vertikální sestavy pro pěstování rozličné druhy zeleniny. Nemusíte ale hned investovat peníze do těchto zařízení, jejichž cenu samozřejmě ženou nahoru i módní vlny. V pohodě si vystačíte s tradičními květníky anebo můžete být originální a použít třeba staré hrnce nebo jiné nádoby.

Pro pěstování zeleniny na balkóně si připravte

  • Kvalitní zeminu a substrát (buď si přivezte od známých z venkova, nebo můžete zakoupit v hobby marketech či zahradnictví).
  • Dostatek květníků, truhlíků, mističek.
  • Malou zahradní lopatku a motyčku.
  • Kropáč a nádobu na vodu (ideálně, když ji necháte vždy odstát, než zalijete).
  • Kvalitní semínka (v prodeji jsou i bio) a sazenice (zkuste například drobná zahradnictví)
  • Alespoň nějakou základní příručku, která se pro vás stane užitečným průvodcem.

Jakou zeleninu pěstovat na balkóně?

Je jasné, že v rámci městského pěstování zeleniny se budete muset některých plodin vzdát. Brambory vám na balkóně prostě nenarostou, s tím je třeba se smířit. Ne každý balkón je přitom pro pěstování zeleniny příhodný – pokud ho máte na sever a ještě mu stíní sousední panelák, nebudou mít rostliny dostatek slunce a tepla. Jinak řečeno – možná vám vyrostou, ale plody neuzrají.

Jako ideální se pro pěstování jeví zasklené lodžie, které zároveň použijete jako skleník – když bude rostlinám zima, zavřete a dopřejete jim teplo, v horkých dnech pak stačí otevřít lodžii a nechat pracovat přírodu.

Ideální plodiny pro balkónové pěstování

  • Tyčková rajčata
  • Cherry rajčátka
  • Papriky
  • Chilli papričky
  • Salátové okurky
  • Špenát
  • Rukola
  • Bylinky (máta, petržel, pažitka, rozmarýn, bazalka, majoránka…)

Také další druhy zeleniny jde pěstovat v truhlíkách – pokud je budete mít dostatečně hluboké, tak si můžete zkusit vypěstovat i nějakou tu mrkev nebo petržel.

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development