Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Bydlení v kubánském stylu

Nádech exotiky v bydlení se řadí k oficiálním trendům úpravy interiéru. Během éry komunismu pro nás Kuba měla kouzlo dálek a zároveň zaujímala místo na stejné straně barikády jako Československo. Na ulici jsme občas potkávali sympatické Kubánce a většina z těch, kteří v minulém režimu žili, si snad ještě pamatují specifickou chuť kubánských pomerančů.

Kubu ale tehdy navštívil jen málokdo a cestovní ruch do tohoto exotického koutu světa se začal pomalu vyvíjet až po pádu železné opony. Kuba má svůj specifický styl, který chutná po dálkách, teplém písku, tabáku a rumu. Proč si kousek z toho kouzla nepřenést i do stylu bydlení tady u nás?

Přizpůsobení exotiky středoevropským podmínkám

Kubánský styl bydlení je poměrně těžký a výrazně ovlivněný španělskými dobyvateli. Někomu se může klidně zdát i kýčovitý, a tak karibský způsob vybavení interiéru není třeba kopírovat přímo do detailu. Na ducha cukrového ostrova, jak se Kubě přezdívá, si Čech nemusí totiž zvykat zrovna lehce.

Adaptujte si kubánský styl bydlení na středoevropské podmínky: stačí ponechat náš základ a doplnit ho kubánskými solitéry a exotickými dekoracemi!

Jak se bydlí na Kubě?

Ostrov Kuba se dlouho vyvíjel pod vlivem Španělska, což se otisklo i v bydlení a jeho pojetí. Podlahy jsou obvykle dřevěné, sem tam dekorované kobercem, a nebo kamenné. Koberce jsou v sytých barvách, nejčastěji červené, oranžové, žluté a modré, podobně jako stěny, jejichž výmalba také září pestrými barvami. Charakterizuje je drsný povrch i vzhled, který najdeme také u desek stolů a ostatního nábytku, dokonce i v kuchyni.

Koberce se využívají jako dekorace interiéru, podobně jako závěsy, ubrusy a další textil, na kterém často uvidíte velké výrazné vzory: květiny, ptáky, geometrické vzory, ryby, ale i lodě.

Tlumenější barvy se využívají v subtropické oblasti, což je ovlivněno sílou slunečních paprsků. Jestliže bude vaším záměrem vytvořit si domov přesně ve stylu Kuby, počítejte s tím, že na vás takový prostor bude možná působit až úzkostně, protože barvy vnímáme v závislosti na síle slunečního záření, a to je přece jenom v našich zeměpisných podmínkách jiné, než na Kubě.

Řešení, kterým nic nepokazíte:

  • kontrastní a výrazné členění ploch, se kterým si v létě může pohrávat světlo a stín
  • kombinací tmavého podkladu a barevných koberců či solitérů

Jak vhodně kombinovat barvy?

Kubánský styl bydlení má rád pestré barvy, ovšem jejich kombinace může být zrádná a ne každá se hodí ke všem. Cílem rozhodně není vytvořit si doma malý cirkus. Jaké jsou nejvhodnější kombinace barev?

  • Červená + zelená

Rozhodně není třeba obávat se výmalby v sytě zelené barvě. Právě naopak! Jedná se o barvu, která evokuje přírodu, působí pozitivně, navozuje psychickou i fyzickou rovnováhu. Jen pozor na to, s jakou další barvou ji budeme kombinovat. Sytý odstín zelené může v nevhodné kombinaci působit přehnaně.

Zelenou výmalbu zkombinujte s šedou hrubou dlažbou bez glazury a vysokým kobercem. Sytě zelenou vymalujte jen jednu stěnu, zbytek ponechejte světlý a zvýrazněte ho zeleným nábytkem (může být v jiném odstínu zelené) a doplňte ho barevnými dekoracemi, nejlépe červenými nebo oranžovými.

Výmalba sytě červenou barvou není příliš vhodná, protože vzbuzuje agresi. Pokud ji však použijete jenom na jedné ze zdí a zmírníte ji například zelenými dekoracemi, bude působit tlumeněji a dodá vám energii. Vzhledem k tomu se však příliš nehodí do ložnice. Naopak se nebojte využít ji v dekoracích, a to především v těch částech pokoje, na které chcete upoutat pozornost.

  • Šedá + vínová

Vínová je vlastně odstín červené, jen doplněná o hnědou, která agresi červené hezky potlačí. Vínovou se rozhodně nemusíte bát použít na podlahu či stěny a velké plochy obecně. V kombinaci se šedou působí vínová barva pěkně v obývacím pokoji nebo kuchyni, kde základem je vínová linka s laminem ve vysokém lesku v kombinaci s šedými úchytkami.

Doplňky a solitéry

Dekorativní předměty a nejrůznější doplňky se ke zkrášlení interiéru využívají už řadu let. Čím kubánský styl bydlení doplnit?

  • keramikou – talíři, hrnčířskými výrobky, mísami, poháry nebo vázami, například typickými tříbarevnými nebo s hrubým povrchem bez glazury
  • kamennými dekoracemi ve tvaru bůžků a lidských postav

barevnými křesly a pohovkami

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development