Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Realitní trh ve Velké Británii: v čem mají Češi nedostatky?

O tom, že v systému realitního trhu v České republice existují trhliny, není pochyb. I naprostý laik při nákupu nebo prodeji nemovitosti narazí na něco, co mu může připadat nelogické či zbytečné. Pravdou samozřejmě je, že realitní trh v České republice nemá až tak dlouhou historii, a že se stále vyvíjí a zdokonaluje. Podívejme se čistě pro zajímavost (a třeba i inspiraci) jak funguje realitní trh ve Velké Británii.

Trh ve velké Británii má mnohem silnější kořeny

Rozdíl mezi oběma trhy tkví především v tradici a historii. Zatímco v České republice najdeme ve většině případů realitní kanceláře fungující několik málo let nebo nově vznikající, ve Velké Británii není výjimkou, že natrefíte na realitní kancelář, která se na trhu drží už víc jak jedno století. Možná se vám toto hledisko může zdát zanedbatelné, ale RK, která funguje už řadu let, budí mnohem více důvěry. Obvykle se také striktně drží stanovených pravidel a registrace u jednoho z kontrolních orgánů je zde naprostou samozřejmostí.

Mezi nejdůležitější a nejvíc rozšířené nevládní orgány ve Velké Británii patří:

  • The National Association od Estate Agents
  • The Association of Residential Lettings Agents

V obou případech se jedná o nezávislé orgány, které nespadají pod vládní úřad, ale mají množství pravomocí a jsou všeobecně uznávané. Jejich členem se mohou stát pouze realitní kanceláře, které působí na trhu alespoň 2 roky a zároveň splňují přísná kritéria.

Situace v České republice: podobné instituce u nás sice fungují, ale jejich výpovědní hodnota není nijak vysoká, a to ani pro klienty, ani pro samotné realitní makléře. Ne, že by snad nebyl v pořádku záměr těchto asociací. Problém ale tkví v tom, že se u nich může registrovat téměř každý a hlavním kritériem jsou peníze. Jednoduše řečeno: RK, která zaplatí, má možnost být v asociaci.

Právě pak ale postrádá existence těchto asociací u nás smysl. Ve Velké Británii je registrace u podobných asociací známkou prestiže. Klient má pak v realitní kancelář větší důvěru. U nás tento princip bohužel na takovéto úrovni nefunguje.

Co se týká vládních orgánů, je ve Velké Británii uznávaná:

  • Competition and Markets Authority – u nás by se dala přirovnat k Úřadu pro kontrolu hospodářské soutěže
  • Tenancy Deposit Scheme – zde musí být zaregistrovaná každá realitní kancelář, která manipuluje s depositem a poskytuje pronájem nemovitostí

Ve Velké Británii totiž platí povinnost ohledně ukládání depozitů na určené místo. Depozit v tom případě nesmí držet ani realitní kancelář, ani majitel.

Provizi ve Velké Británii platí vždy majitel

V České republice je běžnou praxí, že jednu nemovitost nabízí více realitních kanceláří a my pak jen s napětím sledujeme závod o to, kdo nejrychleji prodá. I zde se máme co učit…

Provizi ve Velké Británii nikdy neplatí kupující či nájemce. Pouze pokud má člověk zájem o pronájem nemovitosti a chce podepsat rezervační smlouvu, musí složit administrativní poplatek, jehož výše je do 300 liber.

Provizi z prodeje si určuje sama realitní kancelář a pohybuje se kolem 1,5 %. Administrativní poplatek, který hradí kupující, se pohybuje v rozmezí od 400 do 1000 liber.

Kromě toho je zde obvyklé, že se prodej či pronájem nemovitosti svěřuje do rukou profesionálních realitních makléřů. Prodej nemovitosti na vlastní pěst je (nejen) pro Brity příliš riskantní a raději proto využívají služeb RK, což je další rozdíl oproti běžné praxi v České republice.

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development