Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Topná sezóna končí. Jak se nově počítá vyúčtování tepla?

Letošní chladné počasí sice prodlužuje topnou sezónu, ale teplárny už chystají vyúčtování za uplynulé období. Především studenější leden a březen přispěly k tomu, že letošní zima byla o něco chladnější než ta minulá. Energeticky náročnější první čtvrtletí roku 2016 se ale projeví ve vyúčtování tepla až příští rok. To se už bude počítat podle nové metody, jež je namířena proti „šetřílkům“. Kolik za letošní sezónu domácnosti na vytápění ušetřily? A jak to bude příští rok?

Podle průzkumu Teplárenského sdružení ČR, které sdružuje teplárny napříč republikou dodávající teplo 1,2 milionům domácností, zaznamenala většina tepláren oproti minulé zimně velmi mírný nárůst dodávek tepla, a to v řádu jednotek procent, průměrně o 3 %. To odpovídá navýšení spotřeby tepla v průměrném bytě pouze o 0,6 GJ.

Nižší nárůst dodávek tepla byl zaznamenán zejména v lokalitách, kde byly dokončeny další realizace úsporných opatření, jako je zateplování budov. „Období velmi mírných zim pokračuje, což se promítá do spotřeby tepla. Poslední zima byla jen nepatrně chladnější než ty dvě předcházející. Každý stupeň oproti dlouhodobému normálu snižuje spotřebu tepla přibližně o 6 %,“ říká ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek.

Lidé v bytech mohou očekávat přeplatky za vytápění

Nejchladněji bylo podle Teplárenského sdružení ČR v zimě v Karlovarském a Zlínském kraji. Nejtepleji bylo naopak na severovýchodě Čech v pásu Libereckého, Královéhradeckého a Pardubického kraje, kde byly teploty oproti dlouhodobému normálu let 1980 až 2010 od září do března teplejší bezmála o 2,5 °C.

Do vyúčtování dodávek tepla se ovšem teploty v letošním prvním čtvrtletí promítnou až příští rok a vyúčtování za loňský rok, které by měli lidé začít brzy dostávat, již nijak neovlivní. „Přestože byl loňský rok z pohledu vytápění mírně chladnější než rok 2014, byl stále teplotně významně nadprůměrný, a proto předpokládáme, že lidé budou v rámci vyúčtování spotřeby tepla dostávat spíše přeplatky,“ uvedl k tomu již dříve Martin Hájek.

Výpočet spotřeby tepla se mění

Příští rok ale už může být vše jinak. Změní se totiž pravidla hry ohledně výpočtů spotřeby tepla v bytech, jež zásobují teplárny. Model výpočtu spotřebované energie na vytápění v bytech by měl přinést větší spravedlnost – nicméně tratit by měli lidé, kteří topení tlumí a nechají se „vytápět“ sousedy. Jinak řečeno, domácnosti, které na vytápění šetří, si mají připlatit nejvíce. Bude tedy nový výpočet spotřeby tepla opravdu spravedlivý?

Jak se to vezme. Výpočtem tepla spotřebovaného v bytech se zabývá vyhláška č. 269/2015 Sb., o rozúčtování nákladů na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro dům, která změnila vzorce výpočtu spotřeby tepla. Už loni byly v bytech povinně zavedeny nové měřáky, které mají spotřebu monitorovat. Podle Asociace rozúčtovatelů nákladů na teplo a vodu má nová vyhláška zamezit především tomu, aby se majitelé středových bytů nechali vytápět ostatními a neplatili za to. Vyhláška se týká všech bytových domů napojených na teplárnu, stejně jako těch, které využívají společnou kotelnu a náklady na teplo si mezi sebe rozdělují.

Už žádné teplo zadarmo?

Zatímco dosud mohly domácnosti, které šetřily teplem, ušetřit až 40 procent nákladů oproti průměrné spotřebě bytového domu, podle nové vyhlášky to bude maximálně 20 procent. Jinak řečeno, i když v bytě nikdo nebude a spotřeba na vytápění by se mohla blížit nule, majitel bude muset fakticky zaplatit čtyři pětiny průměrné spotřeby ostatních obyvatel domu. To samé ale platí i naopak – domácnosti s vysokou spotřebou tepla budou připlácet maximálně 40 procent oproti průměrné spotřebě bytového domu.

Vyúčtování spotřeby tepla bude rozděleno na dvě složky:

  • Základní, která se odvíjí od velikosti bytu a je nezávislá na skutečné spotřebě obyvatel bytu. Tato složka bude tvořit 30 až 50 procent z celkové spotřeby.
  • Spotřební, jež lze ovlivnit vhodnými úsporami tepla v bytě. Tato složka bude tvořit 70 až 50 procent z celkové spotřeby.

Půjde to ale i jinak – pokud se majitelé bytů dohodnou s poskytovatelem služeb, bude se moci spotřeba tepla vypočítávat i podle skutečné spotřeby naměřené měřiči nebo indikátory tepla. Nová vyhláška směřuje k tomu, aby snížila nevýhody bytů umístěných v přízemí nebo na okraji bytového domu, kteří musí více vytápět. Naopak má přispět k tomu, aby se lidé žijící ve středových bytech nenechali vytápět svými sousedy. Jak uvedlo ministerstvo pro místní rozvoj, z jehož dílny nová vyhláška vyšla, záměrem je omezit výhody „černých pasažérů“.

Vyhlášky týkající se spotřeby tepla

  • Vyhláška č. 269/2015 Sb., o rozúčtování nákladů na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro dům – podle této vyhlášky už nebude nově pro výpočet spotřeby (ceny) tepla rozhodující velikost bytu, ale skutečná spotřeba.
  • Pokud se tak dohodnou nájemníci a dodavatelé tepla, budou se náklady rozúčtovávat vždy podle měřičů spotřeby nebo indikátorů vytápění.
  • Když se poskytovatel služeb s nájemníky nebo vlastníky bytových jednotek nedohodne, rozdělí se úhrada za teplo a teplou vodu na tzv. základní a spotřební složku.
  • Novela současně snižuje nejvyšší pokutu za prodlení s nepeněžitým plněním ze současných 100 korun na 50 korun za každý započatý den prodlení. Příkladem je například nenahlášení změny počtu osob v bytě.

Jaké vyúčtování tepla letos očekáváte vy? Líbí se vám změna výpočtu nákladů na teplo? Ušetříte, nebo proděláte?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development