Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Jak správně odevzdat byt po skončení nájmu?

Dobalíte poslední krabici a ještě jednou se rozhlédnete po bytě, ve kterém jste prožili několik let. Na nostalgii ale není čas, protože za pár hodin byt odevzdáte majiteli. Zdá se to jednoduché – předáte mu jen klíčen. Nicméně závěrečné předání bytu se může zkomplikovat, zvlášť pokud jste v bytě provedli úpravy bez vědomí pronajímatele. Jak při odevzdání nemovitosti postupovat a vyhnout se problémům?

Předání bytu upravuje zákon. Ten říká, že byt je předán ve chvíli, kdy nájemník odevzdá pronajímateli bytu klíče a tomu nic nebrání v přístupu do bytu a v jeho užívání. Byt samozřejmě není možné odevzdat v jakémkoli stavu. Předně, nájemce by měl nemovitost vrátit v takovém stavu, v jakém si ji sám přebral.

Na druhou stranu, podobný požadavek se netýká věcí, které podléhají běžnému opotřebení způsobenému časem a užíváním. Samozřejmě se to nevztahuje ani na závady, které je povinen odstranit sám majitel bytu. Pronajímatel proto nemůže odmítnout převzít byt například pouze z důvodu, že není čerstvě vymalováno nebo že nefunguje zdroj vytápění, jehož výměnu je povinen zajistit on sám.  Pokud byt odevzdáte v přijatelném stavu a dle smlouvy, kterou jste s majitelem uzavřeli, neměl by po vás požadovat kauci nebo finanční náhradu.

Čtěte také: Kdo hradí opravy v bytě: Nájemník, nebo vlastník?

Změny provedené v bytě. A co s tím?

V pronajatém bytě jste žili dlouho. A provedli jste v něm jisté změny. Jak na ně bude při převzetí bytu vlastník reagovat? Záleží na tom. Pokud jste změny nahlásili a majitel s nimi souhlasil, nemělo by se nic stát. Jiná je ale situace, když jste v bytě změny provedli sice se souhlasem pronajímatele, ale zavázali jste se k tomu, že byt opět vrátíte do původního stavu, měli byste tak učinit.

Například jste se souhlasem pronajímatele při rekonstrukci bytového jádra spojili toaletu a koupelnu, v takovém případě není nutné, abyste místnosti opět oddělili. Jestliže jste si ale například přepažili příčkou místnost na dvě menší, a majiteli jste o tom neřekli, měli byste byt uvést do původního stavu. Výjimkou je situace, kdy pronajímatel bude se změnami souhlasit a byt převezme i v upraveném stavu.

Stává se také, že nájemce provede v bytě změny, které pronajímatel neodsouhlasil, a které ve výsledku snížily hodnotu bytu. Pak má pronajímatel právo na náhradu škody, a to i v případě, že po skončení nájmu netrval na uvedení bytu do původního stavu. Smluvní strany si samozřejmě mohou vzájemná práva a povinnosti přesněji upravit dohodou,“ vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Kdy je byt vyklizen?

Možná jste byt vybavili předměty nebo zařízením, které jsou upevněné ve zdech, v podlaze nebo ve stropu – typickým příkladem je třeba vestavěný nábytek nebo nové etážové topení. Když byste se je pokoušeli odstranit, mohli byste nepřiměřeně snížit hodnotu bytu nebo ho poškodit. V tomto případě platí, že tato zařízení se stávají vlastnictvím majitele bytu už od okamžiku jejich zabudování. Pokud jste jako nájemník zabudovali zařízení se souhlasem majitele, máte právo od něho požadovat odpovídající náhradu.

Myslete také na to, že v den předání bytu (odevzdání klíčů) by měla být nemovitost už vyklizená, tj. měli byste si odvézt všechny své věci, které v bytě máte. Zde je často kámen úrazu – nájemník například v bytě „zapomene“ velkou skříň, která se mu do nového bydliště už nehodí. Majitel bytu pochopitelně bude řešit, co s ní. Může bývalého nájemníka urgovat, ale časem mu pravděpodobně dojde trpělivost.

Podle občanského zákoníku je byt opouštěn a odevzdán v případě, kdy nájemník byt neužívá, nemá v něm osobní věci, odevzdá od něho klíče a majiteli nic nebrání v přístupu do bytu. Za neodevzdaný se považuje byt, kde nájemce stále bydlí a za pokračující užívání bytu může být považováno nevyklizení bytu. Pokud ale nájemce v bytě zanechá jen některé věci, ale jinak je byt vyklizen, je podle občanského zákoníku (paragraf 2296) byt považován za odevzdaný.

Může se stát, že v bytě zůstanou věci nájemce nebo členů jeho domácnosti. Pokud se nejedná o věci, které nájemce zjevně opustil, má pronajímatel ze zákona povinnost se o tyto věci postarat. To znamená zpravidla je vhodně uschovat. Pokud si nájemce ani přes výzvu pronajímatele ani v přiměřené poskytnuté lhůtě tyto věci nepřevezme, má pronajímatel právo tyto věci po předchozím upozornění nájemce prodat.

Sepište si předávací protokol. Pro jistotu

Nájemce je povinen odevzdat pronajímateli byt v den, kdy nájem skončí. „Pokud se tak nestane, má pronajímatel právo na úhradu nájemného až do dne, kdy nájemce pronajímateli byt skutečně odevzdá,“ upozorňuje Lukáš Zelený.

Předávací protokol je běžný při předání bytu ze strany pronajímatele nájemníkovi. Zákon sice neříká, že je třeba sepsat předávací protokol i při vrácení bytu, ale podle odborníků je to tak lepší. „Přesvědčte se zejména o tom, že byt odevzdáváte oprávněné osobě. Zkontrolujte, kdo je aktuálním vlastníkem bytu a zda osoba fakticky přebírající byt má k takovému jednání oprávnění. Tím může být zejména písemná plná moc. Protokol o odevzdání bytu by měl obsahovat popis stavu, v jakém se byt odevzdává, údaje o stavech měřičů elektrické energie, vody a plynu, pokud jsou instalovány, a seznam odevzdávaného vybavení bytu a popis jeho stavu,“ doporučuje Lukáš Zelený.

Jestli jste si na sebe přepsali dodávky energií (elektřiny a plynu), nezapomeňte je odhlásit a přepsat smlouvu s dodavatelem buď na vlastníka bytu, nebo na nového nájemníka. Pokud bude z vaší strany vše v pořádku, nemusíte byt pronajímateli odevzdávat ani osobně: stačí, pokud je prázdný, máte vypořádané závazky a majiteli necháte klíče třeba ve schránce.

Jaké jsou vaše zkušenosti s pronajímáním bytu?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development