Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Na co nezapomenout při převzetí bytu?

Stěhování je v plném proudu. Zanedlouho přebíráte byt, který jste si koupili nebo pronajali. Abyste se vyhnuli nepříjemnostem a sporům, kdo poškrábal podlahu nebo rozbil zavírání okenic, je třeba připravit detailní předávací protokol. Na co v něm nezapomenout? A jak při převzetí bytu správně postupovat + VZOR předávacího protokolu.

Ať už kupujete nový byt od developera, starší byt od soukromého majitele nebo si prostory jen pronajímáte, je nutné si ho při předání klíčů ještě jednou pořádně prohlédnout a stav, v jakém ho přebíráte, zapsat do předávacího protokolu. Ten je vedle kvalitní kupní nebo nájemní smlouvy druhým nejdůležitějším dokumentem. V kupní nebo nájemní smlouvě by měl být uvedený termín předání bytu, aby bylo zřejmé, kdy se můžete nastěhovat. Nemusí zde být uvedený konkrétní termín, ale například: nastěhování je možné prvního dne kalendářního měsíce následujícího po uzavření této nájemní smlouvy.

Stav předávaného bytu

Předávaný byt jste sice už pořádně obhlídli při prohlídce, přesto si vše znovu důkladně prohlédněte. Zajímejte se o to, jestli jdou otevírat okenice, zda teče voda v koupelně, jestli je funkční sporák. Obejděte znovu detailně podlahy, zkontrolujte vybavení, pokud je součástí bytu. Vyhnete se tak nepříjemnostem, kdy nebude zařízení a vybavení bytu plně funkční a vy hned krátce po svém nastěhování budete muset s původním majitelem řešit spory. Tomu lze předejít právě předávacím protokolem. Pokud totiž nedostatky zjistíte, je záhodné je do protokolu zapsat a přímo stanovit i termíny, do kdy je musí původní vlastník odstranit. Pamatujte, že čím podrobnější protokol bude, tím lepší.

Prohlédněte si také společné prostory, pokud jsou součástí pronájmu nebo koupě bytu, ať už jde o prádelny, sušárny nebo třeba dvorek. Měli byste mít přehled o tom, kde jsou klíčové uzávěry energií (plyn, elektřina, voda), stejně jak měřidla, jejichž stav je rovněž nutné do předávacího protokolu zapsat. Trvejte také na tom, aby vás vlastník bytu seznámil s domovním řádem a předal vám kontakt na technického správce nemovitosti, na kterého se můžete v případě potřeby obrátit.

Co zapsat do předávacího protokolu

Předávací protokol může a nemusí být součástí nájemní nebo kupní smlouvy. Lze ho sjednat i samostatně. Co by mělo být jeho součástí?

  • Rozhodně by měl obsahovat identifikační a kontaktní údaje pronajímatele nebo majitele, stejně jako nájemců, resp. kupců.
  • Součástí předávacího protokolu by mělo být prohlášení pronajímatele o tom, že předává byt do užívání. Stejně jako prohlášení nájemce, že ho přebírá od pronajímatele do užívání.
  • Podrobný seznam a popis vybavení bytu, a to včetně zařízení, nábytku a dalšího vybavení, které v bytě zůstává.
  • Popis stavu zjištěných závad (např. poškrábaná podlaha, rozbité zavírání okenice apod.) a případně i termín jejich nápravy.
  • Seznam klíčů od bytu a společných prostor.
  • Stav po odečtu plynu, elektřiny, vody nebo tepla a uvedení sériového čísla a umístění měřících zařízení.

Jak postupovat, když při převzetí bytu zjistíte vadu?

Jakoukoli závadu, kterou při předání bytu zjistíte, hned na místě vytkněte majiteli a zaznamenejte ji v předávacím protokolu. Vadu je vhodné také dokumentačně vyfotit. Pokud jsou závady skutečně závažné (nebo není s majitelem řeč), můžete přizvat i odborníka, například soudního znalce nebo notáře, aby situaci posoudil a sepsal notářský zápis.

Nezapomeňte se domluvit na odstranění zjištěních vad. Odstranit by je měl původní majitel nebo pronajímatel bytu. Aby byla náprava lépe vymahatelná, měli byste v protokolu stanovit konkrétní termín, do kdy je musí původní vlastních odstranit.

Pozor, kdo vám byt předává

Do užívání by vám měl byt předávat jeho majitel. Není výjimkou, že za sebe pošle náhradu, ale bez platného pověření nebo souhlasu. Na to si dejte pozor. Předat byt vám může i zástupce vlastníka, ale musí k tomu mít plnou moc. Pokud je pronajímatelů nebo majitelů bytu více, je třeba ověřit, že je vám byt předáván se souhlasem všech spoluvlastníků.

VZOR: Protokol o předání bytu

 

Předávající

……………………………….., rodné číslo …………………

trvale bytem …………………………………………

(dále jen “ předávající „)

 

Přebírající

……………………………….., rodné číslo …………………

trvale bytem …………………………………………

(dále jen “ přebírající „)

 

Předmětem předání je: ……………(byt ten a ten, ulice, číslo v katastru)…………………………………

Stavy měřičů ke dni předání (doplnit termín předání)

 

Elektroměr         č. …………………………………               stav:……………………………………..

Plynoměr            č. …………………………………               stav:……………………………………..

Vodoměr S         č. …………………………………               stav:……………………………………..

Vodoměr T         č. …………………………………               stav:……………………………………..

 

Předávající předal přebírajícímu tyto klíče od:

Domu:      ……………ks

Sklepu:      ……………ks

Schránky                  ……………ks

 

Celkový stav bytu odpovídá době jeho užívání.

Přebírající prohlašuje, že si předávaný byt, včetně jeho příslušenství a všech součástí, před podpisem řádně prohlédl, jeho technický i právní stav je mu znám a v tomto stavu jej také dnešního dne (doplnit datum) od předávajícího přebírá.

Předávající a přebírající svým podpisem potvrzují, že byt byl přebírajícímu řádně předán a byl bez výhrad řádně převzat.

 

V ………………dne  ……………..                                          V ………………dne  ……………..

 

 

…………………………………………                                ……………………………………………

předávající                                                                                 přebírající

 

 

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development