Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Opravdu ten byt chcete? Přečtěte si 9 nejčastějších chyb při nákupu nemovitosti

Chybovat je sice lidské, ale chyby se většinou nevyplácí. O nákupu nemovitosti to platí dvojnásobně. Stojíte teď před rozhodnutím, zda nemovitost koupit, ale je to vaše poprvé? Podívejte se na 9 nejčastějších chyb při nákupu bytu a poučte se z omylů ostatních.

Skutečný stav bytu a skryté vady

Zvlášť u starších nemovitostí je potřeba mít oči otevřené, ale také v případě některých narychlo stavěných developerských projektů nebo rekonstruovaných bytů se zajímejte o technickou stránku nemovitosti. Asi si nemyslíte, že vlastník, který investoval do rekonstrukce byt s vidinou prodeje a výdělku, opravdu dbal na kvalitu. Projděte byt raději s technicky zdatným člověkem nebo si rovnou najměte odborníka. Zajímejte se o skryté a neviditelné, jako jsou například rozvody nebo elektroinstalace. Nebojte se zkusit spláchnout nebo pustit vodu v koupelně.

Lokalita a sousedé v okolí

Nekupujte zajíce v pytli. Projděte si okolí vašeho potenciálního nového domova. Jste si jisti, že se tím hezkým parkem, který obklopuje dům, nebudete bát projít večer? A že před večerku v ulici se nestahují pochybné existence z celé čtvrti, aby vám hulákali pod okny? Navštivte lokalitu v různou denní i večerní dobu, o víkendu i přes pracovní týden. Podívejte se na statistiky kriminality v okolí. Zkuste si zjistit také informace o sousedech, pokud je to možné.

Je to opravdu ten správný byt?

Možná se vám na první pohled zalíbil, protože má krásný balkonek a vysoké stropy, které jste si vždycky přáli. Přemýšlejte i nad praktickou rovinou – například byty ve starších činžovních domech s vysokými stropy se hůře vytápí, a účet za energie může být podobný jako v rodinném domku. Teď vám možná nevadí běhat každý den do čtvrtého patra, ale s kočárkem je to vážně náročné a s nákupem v pozdějším věku také.

Prověřte si nemovitosti

Pokud jste si jisti, že byt opravdu chcete, začněte s pátrací akcí. Zjistěte si co nejvíce informací o nemovitosti i o jejích majitelích. Začněte tím, že se podíváte do katastru nemovitostí (https://nahlizenidokn.cuzk.cz). Zde zjistíte, kdo je majitelem nemovitosti, získáte bližší informace o nemovitosti, velikosti pozemků apod. Kromě toho zde uvidíte, zda nemovitosti není vázána zástavním právem, zda na ní nejsou věcná břemena nebo nejsou jinak omezena vlastnická práva. Majitele si prověřte ohledně případných exekucí, a to prostřednictvím databáze www.ceecr.cz.

Než podepíšete rezervaci

Když o nemovitost projevíte zájem, realitní makléř vám předloží rezervační smlouvu. Ještě než ji podepíšete, nechte si předložit všechny důležité dokumenty. Nepodepisujte rezervaci hned, detailně si ji přečtěte, stejně jako navazující kupní smlouvu. Kromě toho si nechte předložit ještě následující dokumenty: originál nabývacího titulu (například kupní smlouvy), výpis z katastru nemovitostí, případné dokumenty, které omezují vlastnická práva (například věcná břemena), pokud kupujete novou nemovitost, vyžadujte také kolaudační souhlas. Rezervační smlouvu podepisujte pouze v případě, že nemovitost stoprocentně chcete a prověřili jste si ji. Pokud si berete hypotéku, měli byste ji mít nejlépe již schválenou, aby se vám nestalo, že ji nakonec nedostanete. Myslete na to, že je třeba zaplatit také daň z nabytí nemovitosti ve výši 4 %.

Kam poslat rezervační zálohu?

Spolu s podpisem rezervační smlouvy skládáte i rezervační zálohu. Ta se pohybuje většinou mezi 30 až 100 tisíci korun, záleží na realitní kanceláři i hodnotě nemovitosti. Dejte si dobrý pozor, kam zálohu posíláte. Rozumné je využít nestrannou úschovnu peněz, kde finance počkají do doby, než obě strany splní závazky vyplývající ze smlouvy. Ojedinělé bohužel nejsou případy, kdy realitní makléři se zálohou zmizí, nebo se cukají splnit závazky vyplývající ze smlouvy.

Prostudujte si kupní smlouvu

A to ještě ideálně v době, než podepíšete rezervaci. Kupní smlouva na byt by neměla být jednostranná. Sledujte svá práva a povinnosti, a pokud ustanovením nerozumíte, požádejte o konzultaci právníka. I lidé zběhlí na realitním trhu využívají právní poradenství.

Zaplacení kupní ceny za byt

Zatím jste prošli nákupem bytu v pohodě a nic se nestalo? Neudělejte chybu v samotném závěru. Peníze neposílejte nikdy na účet původního majitele ani na účet realitní kanceláře, ale pro převod použijte advokátní nebo notářskou, případně bankovní úschovu. Peníze tam počkají do doby, než bude nemovitost v katastru přepsána na vás, a poté je úschovna postoupí prodávajícímu.

Je správná doba na koupi bytu?

Možná jsme touto otázkou měli začít, ale je tak důležitá, že jsme ji nechali na konec. Zamyslete se, zda je právě teď správná doba na koupi bytu, ať už z hlediska vašeho osobního života nebo z hlediska vývoje na realitním trhu. Přemýšlejte nad tím, jak si stojíte finančně, jak se vyvíjí ceny nemovitostí i sazby hypoték.

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development