Villa Střížkovská

Magazín o bydlení

10 nápadů na vánoční výzdobu bytu

Jste minimalisti? Nebo milujete vánoční výzdobu v každém koutě vašeho bytu? Máme pro vás tipy na slavnostní dekorace, které vám zpříjemní čekání na nejkrásnější svátky roku. A dozvíte se, jaké barvy jsou letos trendy a jaké dekorace slaví návrat.

Vánoční výzdoba neodmyslitelně patří k době Adventu. Už minulý týden jsme na adventním věnci zapálili první svíčku. Pokud jste ho z jakéhokoli důvodu nezvládli připravit, pořád ještě máte možnost. Nakonec, adventní dekorace teď budou ve slevě.

Adventní věnec

Jestli vás už po všech těch letech přestal bavit klasický kulatý adventní věnec z chvojí, sáhněte letos po některé z moderních variant. Adventní věnce se prodávají také jako obdélníky, někdy velmi minimalistické, do nichž zasadíte jen svíčky. Nebo si můžete pořídit minimalistický designový stojánek na čtyři svíčky a pouze v něm měnit svíčky.

Vánoční okna

Zpravidla ještě před Mikulášem se okna a balkony mnoha domácností zdobí do světel. S klasickými světelnými řetězy si můžete pohrát a vytvořit z nich různé tvary – hvězdu nebo anděla. Populární jsou také světelné řetězy s efektem „padajícího sněhu“ nebo světla ve tvaru rampouchů. Světýlka můžete instalovat i v domácnosti, například nad kuchyňský stůl, kde vám zpříjemní atmosféru nad svátečním stolem.

Vánoční vůně

Doma to má o Vánocích vonět, takže pokud pečete cukroví a používáte při tom vanilku, skořici nebo hřebíček, máte z poloviny vyhráno. Vánoční koření použijte i při dekoraci. Celé skořice naaranžujte jen ležérně a minimalisticky ve sklenici. Vyrobte si tradiční svícen z jablka nebo pomeranče zdobený hřebíčkem. Nebo celou skořici ovažte mašlí a máte originální voňavou ozdobu na stromeček.

Vyrábějte dekorace

Jedním z letošních trendů vánoční výzdoby je DIY. Zkuste papírové vánoční řetězy, vlastní svícínky nebo vystřihované anděly a hvězdy z papíru. V každém případě by alespoň část vánoční dekorace měla být o letošních Vánocích z vaší dílny. Alespoň tak to říkají trendy.

Vánoční barvy

O letošních Vánocích vede bílá. Ta je symbolem čistoty, jasnosti, nevinnosti, ale také touze po dokonalosti. Bílou barvu můžete kombinovat s jakoukoli jinou barvou. Dobře vyniká na zelené. Bílé mohou být vánoční ozdoby na stromečku, dekorace v oknech nebo váš adventní věnec. Letošní Vánoce nosí také odstíny fialové. Ta je typickou barvou Vánoc a původní barvou Adventu. Fialová symbolizuje pokání, skromnost a lásku. Navozuje atmosféru meditace. Pokud je na vás příliš smutná, kombinujte ji právě s bílou nebo se stříbrnou či zlatou.

Přírodní vánoční ozdoby

Před umělými ozdobami dejte o letošních Vánocích přednost přírodě. Do vázy vložte větvičky chvojí, dozdobte je větvičkami šípků, hlohu nebo trnek. Vydejte se do lesa na úlomky kůry nebo větvičky břízy. Velmi hezkou dekorací jsou svázaná polínka břízy dozdobená přírodními dekoracemi. Použijte slámu, podzimní plody, ale i vánoční koření – skořici, badyánové hvězdičky, sušená kolečka jablek, citronu nebo pomeranče. Výhodou je, že taková vánoční dekorace vás nepřijde na velké peníze a vyrobíte si ji sami.

Větvičky do vázy

Aby vám doma vonělo jehličí ještě před tím, než dovnitř vnesete vánoční stromek, vložte do vázy větvičky chvojí – velmi voní borovice, která také dlouho vydrží. Smrk docela brzy opadává. Rozhlédněte se po lese, zda někde neleží vyvrácený strom, ostříhejte si větve z něho a zbytečně neničte zdravé stromy. Větvičky ve váze můžete nechat jen tak, minimalisticky, nebo je dozdobit textilními ozdobami, skořicí či sušeným pomerančem.

Dřevo a sláma

O letošních Vánocích jsou hitem dřevěné a slaměné ozdoby. Pořídíte je například na vánočních trzích u stánků s řemeslnými výrobky. Nebo se rozhlédněte po okolí – před Vánoci se to hemží akcemi, kde se naučíte vyrábět si vlastní slaměné, dřevěné nebo jiné přírodní materiály.

Peříčka a zvířátka

Letos jsou hitem peříčka – objevují se na ozdobách a vánočních dekoracích. Pokud je vám tento styl sympatický, neváhejte si alespoň pár ozdob pořídit. Současně si můžete všimnout dekorací v podobě ptáčků, losů, jelenů, ale také lišek nebo soviček.

Vánoční stromeček

Bez vánočního stromku? Ne, to nejde. Vyberte ho pečlivě. Měl by být zdravý, bez rezatého jehličí. Smrky bývají husté, ale příliš brzy opadávají. Jedle jsou krásné, ale drahé. Borovice krásně voní a dlouho vydrží, ale mají řídké větve. A tak je volba stromku vždy kompromisem. Ať už vyberete jakýkoli, skladujte ho prozatím v chladu a dopřejte mu vodu. Až ho zasadíte do stojánku a přenesete do bytu, můžete ho ozdobit do trendy bílé a fialové barvy, slušet mu budou i přírodní nebo DIY ozdoby.

Utratit za vánoční dekoraci majlant není zrovna rozumné, i když trendy na obrázcích vypadají vždy krásně, improvizujte. Prověřte si, co už doma za vánoční dekorace máte a dokupte je tak, aby společně ladily. Improvizujte. Recyklujte. Vyrábějte.

A především si předvánoční období užívejte.

Villa Střížkovská

Na chatu, na chalupu, nebo do bytu v horách?

Češi patří mezi nejvíce nadšené chataře a chalupáře. Je už zvykem, že ke svému bydlení, třeba městskému bytu, mají ještě nemovitost v přírodě. Poptávka po chatách a chalupách v souvislosti s koronavirovou krizí ještě vzrostla, protože zahraniční dovolené jsou méně dostupné. Pořídit si chalupu nebo chatu je ovšem v posledních letech dražší. Cena tradičních rekreačních objektů totiž v posledních letech roste až o 15 % každý rok. To dává vzniknout zcela novým trendům – lidé například neváhají nakupovat levnější panelákové byty v podhůří.

Do nájmu! Jaké služby musíte zaplatit a co v bytě můžete změnit?

Nájemní bydlení má své výhody i nevýhody. Každý, kdo si byt pronajme, musí počítat se svými povinnostmi. Zároveň ale získává i některá práva. Hned na začátku pronájmu je vhodné si s majitelem nemovitosti ujasnit, jaké poplatky jdou za nájemcem a jaké změny je možné v bytě provést. Většinu věcí upravuje zákon, vzájemný respekt a slušnost je ale velkou devizou každého smluvního vztahu – ten mezi nájemcem a pronajímatelem nevyjímaje.

geosan development