Villa Střížkovská

Magazín o bydlení

20 trendů pro kuchyni roku 2020

Ti, kdo se letos pouštějí do rekonstrukce nebo zařizování kuchyně, mají z čeho vybírat. Nejvíce kuchyňské trendy roku 2020 sednou všem, kteří si zamilovali minimalismus a čistotu designu. Prostor je ale i pro odvážnější a netypická řešení, nezvyklé kombinace barev, originální prvky, přírodní materiály a důraz na působivé detaily. Kterým z dvaceti klíčových trendů letošního roku se necháte inspirovat?

Nezáleží na tom, jestli chcete svoji kuchyni zbrusu novou nebo byste si rádi pořídili nějakou maličkost, jež by původní kuchyni oživila. V letošním roce máte z čeho vybírat. Tady je 20 nápadů pro vaši kuchyni.

Dřevo

Do kuchyně se vrací přírodní materiály. Jedním z nich je dřevo. Samozřejmě, dřevo je jasnou volbou, pokud zařizujete kuchyni v industriálním stylu, ale velmi dobře ladí i s industriálním nádechem, rozumí si s kovem i betonem. Dřevo můžete použít jen na detaily – třeba si pořídit masivní desku na jídelní stůl.

Kámen

Imitovaný i skutečný. Kámen je jasným trendem v interiéru v poslední době. Vede mramor, který je pochopitelně nákladný, vybírat můžete i z nejrůznějších dekorů umělého kamene. Z odstínů vedou bílá, šedá, antracitová a černá. Kámen se pak nejčastěji používá jako pracovní deska nebo deska jídelního stolu.

Beton

Šedý a elegantní beton se vrací do interiérů. Působí industriálně a hodí se hlavně do moderně laděných kuchyní. Beton je praktický, odolný a lze ho využít téměř na cokoli – od statických prvků až po detaily.

Bílá

Do kuchyní se vrací bílá barva, která evokuje čistotu. Ocení ji menší kuchyňské prostory, protože opticky zvětšuje. V kombinaci s šedou nebo antracitovou vytváří elegantní a moderní design.

Černá

V kuchyních se letos rozhodně objevuje i protipól bílé. Černá působí elegantně a nadčasově. Na druhou stranu, černé dekory se hůře udržují, zvláště ty lesklé. Proto je lepší zvolit černou hlavně na detaily.

Neokoukané barvy

Vedle klasiky, jako je béžová, šedá, bílá, černá nebo stále populární antracitová se do kuchyní vracejí i veselé a živé barvy, například modrá, červená nebo zelená. Oživí nudné jakoby ospalé části. Nebojte se jich.

Pastelové barvy

Velmi originálně, odlehčeně a neokoukaně budou v kuchyni působit pastelové barvy – třeba jen na některém detailu. Vyberte si z tónů zelené, tyrkysové, modré, korálové nebo růžové.

Dvě dominantní barvy

Odvážné a populární je řešení kuchyňských skříněk ve dvou barvách, kdy například horní jsou v bílém provedení a spodní v modré barvě. Takové je ostatně i pravidlo – horní část linky by měla být světlejší, spodní tmavší. Hra s barvami vám pak pomůže vytvořit neokoukané řešení.

Mat místo lesku

Kuchyně mají být praktické, to podtrhují i současné trendy. Proto se vytrácí lesk (lesklé plochy se hůře udržují) a nastupují dekory v matu. Na povrchu skříněk nezůstávají otisky a vy nemusíte trávit tolik času uklízením.

Skříňky až nahoru

Vedle barev se mění i design skříněk. Současný trend velí využít každý kousek prostoru. Proto jsou populární skříňky až ke stropu. Je to zároveň i praktické – nemusíte se obtěžovat s utíráním prachu.

Veliké skříňky

Vedle linek šplhajících až nahoru se stále více prosazují takzvané XL skříňky, tedy ty s větším objemem, do nichž se toho vejde opravdu hodně.

Kuchyně bez úchytů

Minimalismus a čisté linie vládnou současným kuchyním, a proto z linek mizí úchyty. Stále častěji se využívají bezúchytkové systémy v podobně tip-on, případně úchytky schované v drážce.

Spojení s obývákem

I nadále interiérům sluší spojení kuchyně s obývákem a vytvoření jednoho velkého rodinného prostoru. Tento trend pravděpodobně bude přetrvávat roky. Je třeba ale myslet na to, že kuchyně je pak multifunkční a je srdcem domova – tomu je nutné přizpůsobit i celkový koncept.

Kuchyňské ostrůvky

Jsou populární a nesmrtelné – kuchyňské ostrůvky slaví velký comeback. Opticky oddělují prostor, například od obývacího pokoje. Můžete na nich pracovat, krájet suroviny, připravovat jídlo a využít je i jako jídelní stoly.

Originální baterie

Na bateriích záleží. Musí být praktické, ale to nevylučuje jejich originalitu. Nabídka je široká, a tak si vyberete určitě tu svoji – od klasiky přes inspiraci minulostí až po ryze futuristické řešení.

Osvětlení

V kuchyni je dobré světlo žádoucí. Nebojte se netradičních svítidel, třeba z kovu nebo plastu. Kromě designu ale myslete i na praktickou stránku – na dostateční světelný svit i na úspornost a ekologičnost osvětlení. I v tomto směru vám jdou trendy naproti.

Spotřebiče

Vestavné spotřebiče se drží na špici už několik let a bude to tak i v roce 2020. Jsou téměř neviditelné, maximálně funkční, úsporné a snadno se udržují. Zvolit je můžete v různém provedení i velikostech – nejlépe s ohledem na konkrétní potřeby vaší rodiny.

Podlaha

Kuchyňská podlaha toho musí hodně vydržet. Skvělé je, že se nemusíte omezovat materiálem. Ať už zvolíte PVC, linoleum, dlažbu nebo případně i dřevěnou podlahu, v každé kategorii najdete krytinu, jež bude odolná, a tedy vhodná do kuchyně. V případě dekorů platí to samé, jako jsme zmínili výše – vedou tlumené barvy, přírodní vzory, imitace kamenů.

Kousek starého

Ne vše musí být v kuchyni nové. Stále je populární recyklovat. Proč si k zbrusu modernímu stolu nepořídit židle z antiku? O to lepší bude výsledek, pokud si je sami obrousíte a natřete a přidáte tak ruku k dílu.

Kousek přírodního

Kde jinde než v kuchyni myslet na souznění s přírodou. Myslete na místo, kam umístíte květiny nebo rovnou bylinky, jež můžete zužitkovat při vaření. Stačí parapet nebo třeba originální stojan.

Jaký z trendů byste si pustili do své kuchyně?

Villa Střížkovská

Kde se v Praze staví nové byty?

Navzdory koronavirové krizi vrostl zájem o nové byty. A to i přesto, že ceny nových nemovitostí rostou – nejen v Praze, ale i v některých regionech. V metropoli se přitom bytů dlouhodobě nedostává. Podívali jsme se, kde se aktuálně staví a jak se trh s rezidenčním bydlením v posledních měsících proměnil.

Dopad pandemie koronaviru na nemovitostní trh není tak velký, jak někteří odborníci očekávali. Například podle nedávného šetření společnosti Trigema, Skanska Reality a Central Group se za první pololetí letošního roku se v Praze prodalo 2 400 nových bytů. To je jen o tisícovku méně než loni za stejné období.

Zájem je i o dražší byty

Nepotvrdily se ani předpoklady, že ceny nemovitostí půjdou dolů. V Praze narostla průměrná cena nových bytů z původních 106 392 korun na 108 261 korun za metr čtvereční. Cena mimopražských bytů stoupla z 60 053 na 61 933 korun za metr čtvereční.

„Dopad pandemie na ceny nových bytů se doposud nepotvrdil. Naopak sledujeme dvouprocentní nárůst cen oproti předcházejícím třem měsícům. Dochází k naplnění prognózy, že ceny realit v dobrých lokalitách z důvodu nedostatečné nabídky, vysokých cen projekčních a stavebních prací a zdlouhavých povolovacích procesů budou pravděpodobně i nadále stoupat, a to v řádu jednotek procent,“ říká Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.

Jinými slovy, zatímco hodnota peněz spíše klesá, u nemovitostí je to naopak. Jejich hodnota se průběžně zvyšuje. Zájemcům o bydlení hrají do karet i klesající průměrné sazby hypoték, a tak podle řady odborníků představuje investice do nového bytu perspektivní příležitost. „Do dalších měsíců lze očekávat, že se poptávka po bydlení bude ještě zvedat a celkové prodeje budou stejné jako před dvěma lety, nebo dokonce ještě vyšší,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Výstavba bytů v Praze

Trh s novými byty se ovšem dlouhodobě potýká s jejich nedostatkem. Získat stavební povolení je zdlouhavé, navíc například v Praze ubývá pozemků vhodných pro výstavbu. Přesto postupně v některých místech metropole vzniká nové rezidenční bydlení. „Nedávno jsme dokončili projekt v Letňanech se 107 byty. Ještě jsme nepřevzali stavbu od dodavatele, a už jsou všechny byty prodány,“ uvádí Petr Beneš, ředitel společnost Geosan Development.

Tato společnost pak pracuje také na rezidenčním projektu ve Zbuzanech u Prahy. „Zbuzany jsou – kromě Choťánek u Poděbrad, kde prodáváme pozemky pro výstavbu rodinných domů, náš jediný projekt mimo prahu. Zápasíme tam ale s povolovacím procesem. Projekt má územní rozhodnutí. Změnilo se však vedení radnice, které se postavilo proti projektu, a hází nám klacky pod nohy. Nemáme proto stále stavební povolení. Kromě tohoto projektu se ale nechceme příliš posunovat mimo Prahu. Tyto projekty jsou ještě mnohem citlivější na cenu než ty pražské,“ dodává Petr Beneš.

Geosan Development pak bude stavět byty také na pražském Chodově. Tady se plánuje komorní projekt dvou viladomů v původní zástavbě rodinných domů a vil na Praze 4. Výhodou lokality je blízkost místa Opatov. Byty by se měly začít prodávat příští rok.

V přípravě je také projekt Rezidence Radimova v Břevnově. Tato výstavba je zasazena do malebné části Břevnova přímo u břehu rybníka Vincentinum. Oblast je formovaná potokem Brusnice, který pramení nedaleko, a vděčí mu za svůj členitý reliéf. Před stovkami let se údolím pnuly rozsáhlé vinice. Později zde vznikl klášter Kajetánů. Nedávno revitalizovaný rybník je v současnosti obklopený zelení. Developer zde plánuje nejen bydlení, ale také další úpravy – vytvoří například nové koryto Brusnice, kterou tím vrátí na povrch terénu, a provede rozsáhlé úpravy parku v severní části projektu. Díky tomu vznikne příjemný prostor, kde budou moct rezidenti odpočívat a trávit volný čas.

Architektura a městské části

Stále větší roli při rezidenčním bydlení hraje architektura. „Snažíme se, aby naše projekty byly architektonicky zajímavé. Na druhou stranu jsou ale projekty, u nichž se kupci rozhodují jen podle ceny, třeba investiční byty určené na pronájem. Je to škoda. Dobrá architektura se netýká jen peněz, ale i nápadu. Architektura se neodehrává jen na fasádě, ale i v dispozičním řešení, jak pohodově se v bytech bydlí. Důležitý je výraz domu, jak je mohutný, jak zapadá do lokality. Jde o celkový koncept domu,“ konstatuje Petr Beneš.

Nové výstavbě bytů v Praze a v dalších velkých městech by mohla pomoci koordinovanější spolupráce s radnicemi a komunálními politiky. Aktuálně je spolupráce nastavena individuálně, protože každá městská část je jinak orientovaná, má jiné představy a potřeby, neexistuje osvědčený návod.

Dnes se spolupráce řeší především individuálně. „Stává se, že volby změní priority městské části. A mezi městskými částmi a developery stále panuje nedůvěra. Vše dlouho trvá, narážíme na obstrukce. Městské části se bojí, co na jejich území vznikne. Často tomu lidé, kteří mají rozhodovat, ani nerozumějí. Je to pochopitelné, protože to nejsou stavaři. Mám zkušenosti z Nizozemska. Tam je spolupráce komunálu a developerů mnohem užší. A možná i díky tomu jsou ve výstavbě dále než my,“ uzavírá Petr Beneš.

Jak na výstavbu nových bytů nahlížíte vy?

Potíže se sousedy? Podívejte se, jaká jsou vaše práva

Najít příjemné bydlení za dobrou cenu je v současné době náročné. Dobrých bytů je stále málo a nové se staví jen pomalu. Když už hezké bydlení najdete, může vám život znepříjemnit soused – například hlukem, nepořádkem na společné chodbě nebo pravidelným grilováním na balkoně, z něhož jde kouř do vašich oken. Co si v takové situaci počít?

geosan development