Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

6 geniálních způsobů, jak zvětšit malý obývací pokoj

Jakmile začnete hledat nový byt k pronájmu, často se zaměřujeme na aktualizace provedené v kuchyni nebo koupelně nebo na velikost ložnice a jejích skříní. A když na to přijde, možná nám nevadí obětovat celkovou velikost obývacího pokoje výměnou za prostorný kuchyňský ostrov nebo neuvěřitelný dvorek.

Používejte barvy s rozvahou

Možná už víte, že vymalování stěn na bílo může vytvořit iluzi většího prostoru, ale bílá není jedinou možností. Stejný efekt může mít jakákoli světlejší neutrální barva, která působí jasně a svěže, například tlumená šalvějově zelená nebo světle béžová. Pokud jde o nábytek, nemusíte se vyhýbat barvám. Jasná barva zdůrazní velikost předmětu, protože přitahuje větší pozornost.

Stáhněte nábytek ze stěn

Může být lákavé přisunout všechny velké kusy nábytku ke stěnám, abyste získali více místa uprostřed místnosti. Ale pro vaši informaci, všechen ten prázdný prostor uprostřed místnosti vám ve skutečnosti neprospěje. Přehodnoťte rozložení nábytku a odsuňte pár kusů od stěn, i kdyby jen o několik centimetrů. Když uvidíte prostor mezi zadní stranou pohovky a stěnou, okamžitě vytvoříte iluzi vzdušnosti v místnosti.

Pusťte dovnitř světlo

Přirozené světlo může pomoci vytvořit pocit většího a svižnějšího prostoru, proto nebraňte jakémukoli zdroji přirozeného světla, který máte k dispozici. Zahoďte tmavé závěsy, které zakrývají většinu okna, a neumisťujte velkou skříň nebo křeslo hned vedle okna. Pokud potřebujete soukromí, můžete v obývacím pokoji zcela vypustit úpravu nebo nainstalovat rovnou stínidlo. Pokud se vám vzhled záclon líbí, nezapomeňte tyč zavěsit co nejblíže ke stropu a záclonové panely nechte mimo okenní rám, díky čemuž bude místnost působit vyšší a vaše okna větší.

Zvolte vhodně proporcionální nábytek

Nadbytek menších sedacích a úložných prvků může způsobit, že místnost bude působit přeplněně a stísněně. Nebojte se používat velké kusy v menší místnosti, ale znáte hranici mezi přiměřeně velkými a příliš velkými. Dejte si například pozor na sedací soupravy, které se nepříjemně roztahují do místnosti. Když něco vypadá pro daný prostor příliš velké, automaticky to prostor zmenšuje.

Využijte své stěny

Když máte málo čtverečních metrů, chcete co nejvíce využít prostoru na stěnách. Zavěste vysoko police na knihy a rostliny, které přitáhnou pohled nahoru a díky nimž se stropy budou zdát vyšší. A pokud chcete zakomponovat velký výrazný prvek, ať je to umělecké dílo nebo strategicky umístěné zrcadlo.

Investujte do nábytku, který upoutá pozornost

Pokud kupujete nové kousky do menšího obývacího pokoje, vězte, že cokoli, co má nožičky, umožní oku vidět podlahu pokračující pod tímto kusem nábytku, což ho oklame, aby si myslelo, že podlaha je větší, než ve skutečnosti je.

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development