Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

9 tipů, jak zařídit malý byt

Co je malé, to je milé, říká jedno přísloví. I když jste si pořídili malý byt, můžete z něho vykouzlit útulný domov. A to velmi snadno, bez bourání nebo nákladné přestavby. Připravili jsme pro vás devět skvělých nápadů, jak na to. Nechte se inspirovat, bydlete pohodlně a stylově!

V malém bytě je třeba šetřit místem. To asi není třeba zdůrazňovat. Klíčové proto bude vybrat takový nábytek, který bude funkční a zároveň natolik důmyslný, že neukradne ani kousek místa navíc. Ještě než se ale dostaneme k chytrému zařízení malého bytu, ukážeme si, jak alespoň opticky zvětšit prostor.

Malý byt zesvětlete

Je obecné známé, že světlé barvy zvětšují prostor. Proto je rozhodně použijte v malém bytě. Naopak se vyhněte tmavým odstínům. Neplatí to jen o stěnách, ale také například o kachličkách nebo dlaždicích. Vhodné je, pokud i podlahy zvolíte světlejší nebo alespoň na tmavé lino položíte světlý kus koberce.

Neubírejte prostor závěsy

Při zařizování malého bytu se vyhněte veškerým prvkům, které by vás mohly ochudit o cenný prostor. Například těžkopádné závěsy nebo záclony raději vyhoďte. Žaluzie jsou mnohem funkčnější a nezabírají místo. Pokud se vám holá okna nelíbí, ozdobte je decentně moderními lehkými závěsy – nejlépe ve světlé barvě. Před okna nestavte zbytečné předměty, které by zabránily pronikání denního světla (např. mohutné květiny apod.).

Prostor oddělte jen decentně

U světla ještě zůstaneme – zpravidla se setkáváme s tendencí rozdělit malý prostor na více zón tak, aby vznikl prostor pro obývací pokoj, pracovní kout, ložnici. Nepoužívejte ale mohutné příčky a nerozdělujte v malém bytě prostor nábytkem. Většinou se totiž nevyhnete tomu, že z jinak světlého bytu vytvoříte prostor o několika malých tmavých komůrkách. Pokud chcete prostor decentně rozdělit, použijte jednoduché paravány. Jsou elegantní, moderní a můžete je sehnat v řadě provedení.

Sklápěcí a skládací nábytek

Ten je v interiéru malého bytu nezbytností. A výrobci se uzpůsobují požadavkům zákazníků. Proto přicházejí s neustálými inovacemi a vychytávkami. Vsaďte například na skládací židle – když přijde návštěva, jednoduše je rozložte, až odejde, zase je složte. Pohrajte si s odkládacími stolky, nastavitelnými policemi… Hravost je přesně to, co váš malý byt potřebuje, aby se stal funkčním i útulným zároveň.

Tolik k obecným radám. A nyní se pojďme podívat na to, jak si zařídit nejdůležitější části (nejen) malého bytu: předsíň, ložnici, obývací prostor, kuchyni a koupelnu.

Předsíň a úložné prostory

Kamenem úrazu každého malého bytu jsou úložné prostory. Místa není nazbyt, ale věcí může přibývat. Kam s nimi? Skvělým vynálezem jsou vestavěné skříně na míru. Police a úložné prostory mohou sahat až ke stropu. Pořiďte si k nim stupínek a bez problémů na ně dosáhnete. Samozřejmě je vhodné na nejvyšší místa uskladnit věci, které nejméně používáte. Do úložného prostoru se vyplatí investovat – je optimální nechat si vyrobit vestavěné skříně na míru. Šikovný truhlář dokáže výborně využít každý centimetr prostoru…

Koupelna v mini provedení

V malém bytě je zpravidla malá koupelna, kam se vejde jen to nejnutnější – umyvadlo, sprchový kout, věšák na ručníky… využijte maximálně zbylý prostor. Kupte si malou pračku (nízkou), která se pohodlně vejde pod umyvadlo místo skříňky. Při manipulaci určitě oceníte pračku s výklopným otevíráním. Na stěny připevněte police. Pořiďte si boxy a košíky, do kterých schováte úklidové nebo toaletní přípravky.

Kuchyně a jídelna – dva v jednom

I s malým kašpárkem se dá hrát velké divadlo. I v malé kuchyni můžete připravit úžasné kulinářské zážitky. Aby se vám v ní dobře pracovalo, investujte do vhodné kuchyňské linky. Dejte přednost lince na míru s vestavěnými spotřebiči. Pokud si nemůžete novou linku dovolit, zkuste využít maximálně okolního prostoru. Co třeba starší linku doplnit na míru vyrobenou skříňkou, která využije slepé rohy? Zbytečně velkou rohovou lavici vyměňte za rozkládací stůl nebo barový a jídelní pult.

Obývací prostor

V malých bytech je většinou obývací prostor propojen – například s kuchyní, jídelním koutem, ložnicí, pracovnou… Myslete vždy na to, že byste v bytě měli mít alespoň malý koutek pro relaxaci. Stačí třeba křeslo, stolek, lampa, polička s osobními věcmi… Pokud se do vašeho malého bytu vejde sedačka, zvolte rozkládací. Získáte tak prostor pro přespání pro své příbuzné či známé. Místo klasického posezení můžete pro své přátele nakoupit polštáře – na zemi se přece bezvadně sedí. A hodit se určitě bude rozkládací stolek místo klasického konferenčního stolu, který někdy zabírá zbytečně moc místa.

Ložnici věnujte pozornost

Na spaní si vyčleňte dostatek prostoru. Investujte do kvalitní postele. Pod ní hned můžete získat úložný prostor, kam složíte například povlečení, ručníky, prostěradla apod. Ložnici můžete mít zařízenou velmi jednoduše – postel, noční stolek, lampa. Víc se možná do vašeho malého bytu nevejde. A to je výhra. Čím méně věcí vás v ložnici bude rozptylovat, tím lépe.

Zařizovali jste malý byt? Podělte se s námi o vaše zkušenosti!

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development