Rezidence Neklanka II

Magazín o bydlení

9 trendů, které vylepší vaše bydlení

V posledním roce se stal domov místem, kde nejen jíme, spíme a odpočíváme, ale také pracujeme. Se sérií lockdownů a karantén vyvstala potřeba zkrášlovat a vytvářet si útulné prostředí. Často stačí málo – vyměnit textilní doplňky nebo pořídit nové poličky či koberec. Pokud se letos na jaře pouštíte do renovace nebo obměny nábytku či doplňků, přijde vhod inspirace. Vybrali jsme pro vás proto 9 žhavých trendů.

Barvám vládne žlutá

Každý rok vybírá několik společností takzvanou barvu roku. Letos vede žlutá a také modrá. Záleží jen na vás, které dáte přednost. Modrá vám připomene nebe nebo moře. Žlutá zase slunce. Navíc je pozitivní a interiér doslova prozáří. Žlutou barvu kombinujete se šedou nebo antracitovou, na nichž vynikne. Nemusíte si hned pořizovat nový ušák v odstínu slunce, stačí, když na pohovku přidáte pár žlutých polštářů a interiér bude hned plný jarní nálady.

Plast ven, příroda dovnitř

Jaro si žádá pořádný úklid. Proto si připravte krabice a vytřiďte všechny skříně, police a komody. Zbavte se věcí, na které se jen práší nebo se na nich už dávno usadila oblaka nostalgie. Mějte na mysli jeden z hlavních trendů roku 2021 – přírodu. Aktuálně se do bytů opět vrací vše pravé a ryzí, jako je nábytek ze dřeva, ratanu nebo bambusu. Rozhodně byste se měli zbavit umělých kytek a jiných ozdob a pořídit si místo toho skutečné rostliny. Plastové květníky vyměňte za kameninové nebo měděné. Vytvořte si celou jednu zelenou stěnu, která vás osvěží.

Pozvěte k sobě orient

Cestovat se teď moc nemůže, ale vy si doma můžete vytvořit útulné místo inspirované dálkami. Velkým trendem je nyní styl japandi, který v sobě kombinuje smysl pro severský design a japonský minimalismus. Styl japandi vznikl teprve nedávno, ale jeho popularita se šíří po celém světě. Není divu. Je útulný, pohodlný, elegantní, jednoduchý a vstřícný. Charakterizují ho střídmé barvy. Dekorace, kterých je minimum, pak doplňují atmosféru, ale nestrhávají na sebe pozornost.

Minimalismus stále vede

Už dlouho je trendem minimalismus, a to jak v oblékání, tak v bydlení. Znamená to, že v interiéru máte jen nezbytně nutné množství nábytku i doplňků. O to víc si s nimi můžete pohrát. Zbavte se všeho, co už je staré a co vám nepřináší žádnou radost. Ukliďte interiér. Vsaďte na jednoduchý, ale nadčasový nábytek. Přidejte pár textilních doplňků a několik designových dekorací. I v menším bytě pak budete moci dýchat.

Interiér s jemnými křivkami

Zatímco ještě před pár lety byly v módě hlavně rovné linie nebo výrazné geometrické tvary, rok 2021 tento trend mění. Uděláte proto dobře, když se uchýlíte k měkčím a jemnějším křivkám. Ty jsou samy o sobě příjemné na pohled a v případě nábytku i na dotek. Proto zútulní váš interiér.

Retro je opět v módě

Pokud tíhnete k vintage věcem, budete z tohoto trendu nadšeni. Je jedno, zda vás okouzlila dvacátá léta minulého století, dáváte přednost čtyřicítkám, šedesátkám nebo osmdesátkám. Prozkoumejte bazary a vyberte si stylový nábytek nebo doplňky z té doby. Pořiďte si do bytu solitér, třeba sedačku, nebo krásnou komodu. Přidejte dekorace z té samé doby. Anebo léta mezi sebou stylově kombinujte. Vytvoříte tak originální interiér, který se nebude podobat ničemu, co má někdo jiný. A v tom je síla osobnosti.

Tady je jen vaše

Mnoho lidí dnes tráví více času doma s ostatními členy rodiny. A proto opět vyvstává otázka soukromí. Jen málokdo může mít svoji pracovnu nebo místnost, která je jen jeho. I tak se ale o vytvoření soukromí můžete pokusit. Stačí například vytvořit koutek oddělení stěnou z pokojových květin nebo paravánem.

Pracovna i ložnice dohromady

Loňský rok přinesl také home-office, a tak se najednou z kuchyňského stolu stal stůl pracovní. A ložnice se každé ráno mění v pracovnu. Chvíli se to dá vydržet v improvizovaných podmínkách, ale dlouhodobě nikoli. Proto se nyní hovoří o takzvaných hybridních pokojích, kdy jedna místnost plní více funkcí. Důležité pak je sáhnout po správném nábytku a vybavení. Řešením mohou být například pracovní stoly ukryté ve skříních nebo pokoje rozdělené paravánem na dvě zóny.

Z obýváku tělocvična

A pak je tu ještě jedna novinka – s ohledem na zavřená fitka a tělocvičny cvičí většina z nás doma. Trendem jsou proto domácí tělocvičny. Kdo propadl józe, stačí mu karimatka a kousek místa, ale jiní potřebují i trenažéry nebo posilovací stroje. I cvičební kout je možné šikovně oddělit, například opět paravánem nebo jinou posuvnou stěnou.

Jaké trendy jsou vám sympatické? A jak se vaše bydlení proměnilo za poslední rok?

Rezidence Neklanka II

Balkon jako mini zahrádka. Jak na městské pěstování?

Abyste si vypěstovali voňavé bylinky, trochu jahod nebo vlastní rajčata, nemusíte mít pozemek. Stačí balkon nebo terasa. Velké oblibě se těší balkonové pěstování zeleniny, bylinek i květin. Potřebujete jen dostatečně velké květníky, dobrou zem, semínka a sazenice. Ukážeme vám, jak jednoduché a zábavné je balkonové pěstování.

Jaro v ložnici: 5 nápadů, jak zlepšit interiér i spánek

S přicházejícím jarem přirozeně toužíme po svěžesti. Interiér si říká o světlo a provětrání. Spolu rozkvétající přírodou ale často přichází i jarní únava. Myslete proto na svoji ložnici. Ukážeme vám, jak v několika jednoduchých krocích proměnit interiér, aby se vám lépe spalo.

geosan development