Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

9 trendů, které vylepší vaše bydlení

V posledním roce se stal domov místem, kde nejen jíme, spíme a odpočíváme, ale také pracujeme. Se sérií lockdownů a karantén vyvstala potřeba zkrášlovat a vytvářet si útulné prostředí. Často stačí málo – vyměnit textilní doplňky nebo pořídit nové poličky či koberec. Pokud se letos na jaře pouštíte do renovace nebo obměny nábytku či doplňků, přijde vhod inspirace. Vybrali jsme pro vás proto 9 žhavých trendů.

Barvám vládne žlutá

Každý rok vybírá několik společností takzvanou barvu roku. Letos vede žlutá a také modrá. Záleží jen na vás, které dáte přednost. Modrá vám připomene nebe nebo moře. Žlutá zase slunce. Navíc je pozitivní a interiér doslova prozáří. Žlutou barvu kombinujete se šedou nebo antracitovou, na nichž vynikne. Nemusíte si hned pořizovat nový ušák v odstínu slunce, stačí, když na pohovku přidáte pár žlutých polštářů a interiér bude hned plný jarní nálady.

Plast ven, příroda dovnitř

Jaro si žádá pořádný úklid. Proto si připravte krabice a vytřiďte všechny skříně, police a komody. Zbavte se věcí, na které se jen práší nebo se na nich už dávno usadila oblaka nostalgie. Mějte na mysli jeden z hlavních trendů roku 2021 – přírodu. Aktuálně se do bytů opět vrací vše pravé a ryzí, jako je nábytek ze dřeva, ratanu nebo bambusu. Rozhodně byste se měli zbavit umělých kytek a jiných ozdob a pořídit si místo toho skutečné rostliny. Plastové květníky vyměňte za kameninové nebo měděné. Vytvořte si celou jednu zelenou stěnu, která vás osvěží.

Pozvěte k sobě orient

Cestovat se teď moc nemůže, ale vy si doma můžete vytvořit útulné místo inspirované dálkami. Velkým trendem je nyní styl japandi, který v sobě kombinuje smysl pro severský design a japonský minimalismus. Styl japandi vznikl teprve nedávno, ale jeho popularita se šíří po celém světě. Není divu. Je útulný, pohodlný, elegantní, jednoduchý a vstřícný. Charakterizují ho střídmé barvy. Dekorace, kterých je minimum, pak doplňují atmosféru, ale nestrhávají na sebe pozornost.

Minimalismus stále vede

Už dlouho je trendem minimalismus, a to jak v oblékání, tak v bydlení. Znamená to, že v interiéru máte jen nezbytně nutné množství nábytku i doplňků. O to víc si s nimi můžete pohrát. Zbavte se všeho, co už je staré a co vám nepřináší žádnou radost. Ukliďte interiér. Vsaďte na jednoduchý, ale nadčasový nábytek. Přidejte pár textilních doplňků a několik designových dekorací. I v menším bytě pak budete moci dýchat.

Interiér s jemnými křivkami

Zatímco ještě před pár lety byly v módě hlavně rovné linie nebo výrazné geometrické tvary, rok 2021 tento trend mění. Uděláte proto dobře, když se uchýlíte k měkčím a jemnějším křivkám. Ty jsou samy o sobě příjemné na pohled a v případě nábytku i na dotek. Proto zútulní váš interiér.

Retro je opět v módě

Pokud tíhnete k vintage věcem, budete z tohoto trendu nadšeni. Je jedno, zda vás okouzlila dvacátá léta minulého století, dáváte přednost čtyřicítkám, šedesátkám nebo osmdesátkám. Prozkoumejte bazary a vyberte si stylový nábytek nebo doplňky z té doby. Pořiďte si do bytu solitér, třeba sedačku, nebo krásnou komodu. Přidejte dekorace z té samé doby. Anebo léta mezi sebou stylově kombinujte. Vytvoříte tak originální interiér, který se nebude podobat ničemu, co má někdo jiný. A v tom je síla osobnosti.

Tady je jen vaše

Mnoho lidí dnes tráví více času doma s ostatními členy rodiny. A proto opět vyvstává otázka soukromí. Jen málokdo může mít svoji pracovnu nebo místnost, která je jen jeho. I tak se ale o vytvoření soukromí můžete pokusit. Stačí například vytvořit koutek oddělení stěnou z pokojových květin nebo paravánem.

Pracovna i ložnice dohromady

Loňský rok přinesl také home-office, a tak se najednou z kuchyňského stolu stal stůl pracovní. A ložnice se každé ráno mění v pracovnu. Chvíli se to dá vydržet v improvizovaných podmínkách, ale dlouhodobě nikoli. Proto se nyní hovoří o takzvaných hybridních pokojích, kdy jedna místnost plní více funkcí. Důležité pak je sáhnout po správném nábytku a vybavení. Řešením mohou být například pracovní stoly ukryté ve skříních nebo pokoje rozdělené paravánem na dvě zóny.

Z obýváku tělocvična

A pak je tu ještě jedna novinka – s ohledem na zavřená fitka a tělocvičny cvičí většina z nás doma. Trendem jsou proto domácí tělocvičny. Kdo propadl józe, stačí mu karimatka a kousek místa, ale jiní potřebují i trenažéry nebo posilovací stroje. I cvičební kout je možné šikovně oddělit, například opět paravánem nebo jinou posuvnou stěnou.

Jaké trendy jsou vám sympatické? A jak se vaše bydlení proměnilo za poslední rok?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development