Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Antibakteriální sklo nejen pro pedanty na pořádek

Jen další zbytečný výmysl, který vlastně k ničemu není? Pokud vás právě tato věta napadne po přečtení nadpisu článku, jste na omylu. Antibakteriální sklo totiž dokáže zneškodnit až 99,9% bakterií a navíc také zabránit šíření plísní. Hodí se nejen do domácnosti, ale i do prostor, podléhajících určitým hygienickým opatřením, jakými jsou například nemocnice, bazény, lázně, veřejné sauny a další provozy.

Mocné stříbro

Díky čemu vlastně antibakteriální sklo dokáže ničit bakterie? Především díky iontům stříbra, které uvnitř skla antimikrobiálně působí a ničí všechny mikroorganismy, které se s povrchem skla dostanou do styku. Toto specifické sklo tedy využívá antibakteriální vlastnosti stříbra, které byly lidem známy už z doby starého Říma. Tehdy totiž k jídlu využívali vyšší důstojníci stříbrné nádobí, kdežto pěchotě musely stačit plechové talíře. V pozdějších dobách bylo stříbro a jeho vlastnosti zkoumány odborníky, kteří jeho silné antibakteriální účinky potvrdili.

Antibakteriální sklo obsahuje stříbrné ionty ve své vnější vrstvě, kde jsou schopny reagovat s bakteriemi, zabránit jejich metabolismu a narušit dělení buněk, takže bakterie zlikvidují.

Přednosti antibakteriálního skla

Na základě testů v univerzitních laboratořích bylo zjištěno, že antibakteriální sklo dokáže zničit 99/9% bakterií, které přijdou s povrchem skla do styku, a že dokáže zabránit šíření plísní. Tyto přednosti antibakteriálního skla nevymizí ani postupem let, ani následkem jeho čištění a mytí, jsou zkrátka stálé.

Použití antibakteriálního skla

Antibakteriální sklo lze využít prakticky kdekoli, kde se umísťuje sklo klasické. Lze s ním zasklívat okna, hodí se na všechny typy povrchů, pro zrcadla i obložení stěn. Pokud si jdete antibakteriální sklo koupit, musí být označené speciální nálepkou, potvrzující, že se skutečně jedná o antibakteriální sklo.

V každém případ se antibakteriální sklo skvěle hodí do všech prostředí náročných na hygienu, například do nemocnic, na kliniky a ošetřovny, do laboratoří, do lékáren, do domovů důchodců, čekáren, jídelen, na toalety, v domácnosti do koupelen a kuchyní. Lze je využít jako pracovní desku kuchyňské linky, v koupelně pak na obklady nebo sprchové kouty. Skvěle poslouží také ve vlhkém prostředí, jakými jsou lázně, bazény, sportovní haly apod.

Typy antibakteriálních skel

  • Čiré
  • Lakované
  • Zrcadlo

Co se týká veřejných budov a zařízení, některá z nich jsou více riziková co se týče hrozby přenosu infekčních onemocnění, které jsou mnohdy i životu nebezpečné. Příkladem jsou nejen nemocnice, ale také bazény, zdravotní zařízení, lázně a další. Pouze díky zvýšeným hygienickým parametrům a speciálnímu zařízení je toto riziko sníženo. Antibakteriální sklo je právě materiálem, který rozvoji bakterií zamezuje, protože je téměř všechny ihned zničí. U běžných materiálů stačí bakteriím pouhých pět vteřin k tomu, aby vás kontaminovaly.

Antibakteriální sklo si nevyžaduje nijak zvláštní údržbu. Vůči klasickým i nemocničním čistícím přípravkům je odolné, a stejně tak vůči brusným přípravkům, které kladné vlastnosti skla také nijak nenaruší.

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development