Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Balkon jako mini zahrádka. Jak na městské pěstování?

Abyste si vypěstovali voňavé bylinky, trochu jahod nebo vlastní rajčata, nemusíte mít pozemek. Stačí balkon nebo terasa. Velké oblibě se těší balkonové pěstování zeleniny, bylinek i květin. Potřebujete jen dostatečně velké květníky, dobrou zem, semínka a sazenice. Ukážeme vám, jak jednoduché a zábavné je balkonové pěstování.

Zelené balkony jsou populární po celé Evropě. A probíhající pandemie tento trend ještě více posílila. „Hrabat se v hlíně“ je připomínkou kořenů, čehosi skutečného. Pokud máte i jen maličkatý balkon, pár metrů čtverečních terásky, můžete se stát městskými zahradníky. Začněte tím, že balkon pořádně prozkoumáte. Kolik květináčů se na něj vejde? Na jaké je světové straně? Jde tam po většinu dne slunce, nebo spíš stín? A je závětrný, nebo tam fičí i v létě? Právě povětrnostní podmínky jsou velmi důležité – některé rostliny si libují ve slunci, jiné preferují stín. Většina rostlinek pak nemá ráda ostrý vítr.

Květníky, kropáč i kompostér

Než se vydáte nakupovat květníky a nádoby pro pěstování, podívejte se, zda doma nemáte vyřazené mísy, ale třeba i kameninové nebo smaltové hrnce, které byst mohli použít. Takový mišmaš osazený různými rostlinami vypadá překvapivě dobře. Pokud toužíte po uhlazenější zahrádce, investujte do moderních květníků z kvalitního plastu. Připlaťte si za samozavlažovací – ušetří vám práci a jsou šetrnější k rostlinám, protože jim vláhu dodávají postupně.

Pořiďte si také substrát, a to dostatečně kvalitní. Postupně se upouští od substrátů s rašelinou, protože její těžba není ekologická. Substrát vyberte s ohledem na to, co chcete pěstovat – prodávají se substráty určené přímo pro balkonovky a pro bylinky. Pro pěstování zeleniny vám bude stačit dobrá zem s příměsí kompostu. Pokud se chcete pustit do rajčat, paprik a okurek, přidejte také hnůj, nejlepší je koňský nebo kravský. Koupíte ho také v granulích, což je pro balkonové pěstování nejjednodušší.

Zvažte, zda se na váš balkon vejde i kompostér. Dnes můžete vybírat z celé řady mini kompostérů, v nichž mohou skončit zeleninové odřezky z kuchyně i uschlé části rostlin, o nichž hlavně na konci sezóny nebude nouze.

Zelenina, bylinky a další balkonovky

Na balkoně toho můžete vypěstovat překvapivě hodně. Vděčné jsou například bylinky, které vás potěší z několika důvodů. Můžete je zužitkovat v kuchyni, fungují jako aromaterapie a dobře vypadají. Většině bylinek se v květináčích daří stejně dobře jako na zahrádce.

Do větších květníků pak můžete vysadit sazenice rajčat, okurek nebo paprik. Rajčatům a paprikám se bude dařit hlavně na jižních stranách, potřebují hodně slunce. A v létě také pravidelnou zálivku. Ze zeleniny můžete pěstovat také listový salát, špenát, rukolu nebo roketu. Ve větších truhlíkách zkuste mini odrůdu karotky. Pokud máte více místa, můžete vysévat také hrách nebo fazole. Do větších truhlíků zkuste vsadit sazenice cibule. Ta také potřebuje slunce a mnohem méně zálivky než některé jiné druhy zeleniny. Na větších terasách v prostorných květináčích můžete zkusit pěstovat cukety, které vykvétají žlutými květy a jsou tak současné ozdobou. Velmi pěkně pak vypadá také mangold, což je listová zelenina, která má zelené i nafialovělé listy. Zeleninová zahrádka na balkoně tak může hrát všemi barvami.

Typy balkonů a co na nich pěstovat

Nejlepší pro pěstování není balkon, který je na jižní straně, protože v létě se může změnit na výheň. Ideální jsou balkony, kam jde po část dne světlo a slunce, ale po část dne poskytnou rostlinám i stín. Na druhou stranu, na jižně orientovaném balkoně může v parných dnech pomoci stínění, ale severní studený balkon jen tak neprosvětlíte. I tak je ale možné vybrat rostliny, kterým méně slunce nebude vadit.

Jižní balkon

Výheň budou dobře snášet středomořské bylinky, takže si pořiďte tymián, rozmarýn, bazalku, levanduli nebo oregano. I tyto bylinky ale potřebují ochranu před poledním sluncem a hojnou zálivku. Zalévejte je ale nejlépe navečer, během rozpáleného dne by dostaly šok.

Ze zeleniny vyberte už zmíněná rajčata a papriky. Mladé sazenice vysaďte nejlépe do samozavlažovacího truhlíku, který udrží rostliny v kondici po celou sezonu. Alternativou mohou být nenáročná divoká rajčata. Skvělá jsou i drobná cherry rajčátka nebo speciální balkonové odrůdy rajčat, jako jsou Tereza F1, Pavlína a Karla nebo Tumbling Tom Yellow, který má žluté plody. Zkusit můžete pěstovat také jahody, což jsou stáleplodící jahody.

Severní balkon

Z bylinek vyberte takové, které dobře rostou i bez přímých slunečních paprsků. Do květníků vysaďte třeba pažitku, mátu, meduňku, libeček, kadeřavou petržel nebo hladkolistou petržel. Zkusit můžete i pěstování medvědího česneku, což je brzká jarní záležitost. Medvědí česnek totiž běžně roste ve stínech stromů.

Ze zeleniny se bude na stinném balkonu dařit například špenátu. Zkusit můžete také listový salát Baby Leaf, který je určený právě pro pěstování v nádobách a dobře se mu daří v polostínu, ale zvládne i zastíněný balkon. V nádobách vám dobře poroste také polníček kozlíček.

Nezapomeňte, že balkonové rostliny potřebují více výživy než ty pěstované v půdě. Proto běhen sezóny přihnojujte.

Pustíte se letos do pěstování na balkoně? Nebo už jste mu propadli?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development