Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Bydleli byste v paneláku? Toto může o vašem bytu rozhodnout

Panelové byty jsou v kurzu. Lidi láká nízká cena i občanská vybavenost sídlišť, dostupnost metra nebo blízkost zeleně. Není ale panelák jako panelák. Aby se vám v sídlištním bytě dobře bydlelo, vyberte ho obezřetně. Na co si dát pozor? Jaké jsou výhody a nevýhody panelákového bydlení? A za jakou cenu se panelové byty aktuálně prodávají v Praze?

Nad panelovými domy se roky převalovala mračna, podobně šedivá jako beton, z něhož jsou postavené. V mezičase ale paneláky dostaly nový nátěr. Fasády už nepůsobí tak depresivně. Zároveň prošly revitalizací, rekonstrukcí. Pokud jsou blízko metra nebo jiných zastávek MHD, pokud nejsou obrovité, ale podobají se současným bytovým domům, pokud je blízko nich zeleň, škola, školka a další občanská vybavenost, konkurují cihlovým domům i developerským projektům. Navíc mají jednu velkou výhodu – jsou pořád o dost levnější.

Až o 35 % levnější byt v paneláku

Vysoká poptávka po bytech, zdražující nemovitosti, skomírající nová výstavba, hůře dostupné hypotéky a rostoucí úrokové sazby udělaly na realitním trhu své. I proto se do hry znovu navrací panelákové byty. Například v Praze tvoří přes 50 procent všech prodaných bytů právě nemovitosti v panelákové zástavbě.

Nejžádanějšími byty na pražských panelových sídlištích jsou 2+kk o rozloze 44 metrů čtverečních plus lodžie. Jejich běžná cena se dnes pohybuje okolo 3,6 milionu korun. Před rokem se srovnatelné byty prodávaly za zhruba 3,3 milionu a začátkem roku 2018 za 2,9 milionu. Byty 1+kk o 28 metrech čtverečních, které se aktuálně prodávají za ceny okolo 2, 95 milionu korun, stály začátkem roku 2018 přibližně 2,5 milionu. U bytů 3+kk s rozlohou 65 metrů čtverečních vzrostly běžné ceny z 2,9 milionu v roce 2018 na dnešních 4,2 milionu korun.

Ačkoli ceny panelových bytů stále mírně rostou, jsou až o 35 % levnější než byty ve staré cihlové zástavbě a v nových developerských projektech. „I přes postupný růst jejich cen jsou panelové byty stále nejlevnějšími na pražském trhu. V exponovaných lokalitách jsou levnější řádově o 10 %, ale v průměru tento cenový rozdíl činí 25 až 35 %,“ přibližuje Jan Martina, oblastní manažer pro Prahu společnosti M&M Reality.

Byt v panelu na bydlení i investici

O panelové byty nejen v Praze má zájem široká skupina potenciálních kupců. Rozhodujícím faktorem je vždy cenová dostupnost v porovnání s jinými typy nemovitostí. „Velký zájem je hlavně o malometrážní byty – a je jedno, jestli panelákové či jiné –, kde je magickou hranicí cena do 2 milionů korun. Lidé v tomto případě neřeší stav bytu a jsou schopni koupit vybydlený panelák s původním jádrem v dezolátním stavu. Neřeší ani výměru bytu. Určující je dosažitelná cena,“ vysvětluje Šárka Pubcová z Realitní kanceláře Pubec.

Lidé pak podle Šárky Pubcové kupující paneláky jak na bydlení, tak na investici. Malometrážní byty si pořizují spíše na investici, protože je u nich vyšší výnos, větší byty pak zejména na bydlení. Velmi častý je nákup panelového bytu jakožto takzvaného startovacího bydlení, či naopak na období důchodu.

Pochopitelně záleží na tom, v jaké lokalitě a v jakém stavu panelový byt je. To rozhoduje o ceně i o atraktivnosti panelové nemovitosti. Cenové rozdíly jsou patrné například mezi jednotlivými panelovými sídlišti v Praze.  Tak třeba v Praze 5 se poblíž stanice metra Luka běžně prodávají panelové byty 2+kk za ceny okolo 3,75 milionu korun, zatímco jen o kus dál na sídlišti Velká Ohrada jsou srovnatelné byty zhruba o 250 tisíc levnější.

Výhody bydlení v paneláku

Jako vše, i panelové byty mají své výhody a nevýhody. K jejich přednostem určitě patří úložné prostory nebo společné prostory, jež slouží jako prádelny, sušárny, kočárkárny, kolárny a podobně.

Zázemí mají i samotné panelové byty. „Panelové byty byly dispozičně promyšlené, z dnešního pohledu jsou vlastně prostorově velkorysé. Bytům v současné developerské zástavbě chybí například úklidové komory či prostorné skříňové chodby. V devadesátých letech se také ještě myslelo na prostor a dispozici, ovšem současnost je ve znamení developerských projektů, které cílí spíše na cenovou dostupnost, s prostorem se šetří, a to kvůli ceně bytů,“ vysvětluje architekt Václav Ulč, šéf architektonického studia AVE.

Pohodlné bydlení pak dokresluje i samotná lokalita. V tomto ohledu některá sídliště značně konkurují nové výstavbě. „Nutno podotknout, že z urbanistického hlediska nabízí většina panelových sídlišť v Praze řadu výhod. Dostatek zeleně, skvělou dostupnost k hlavním tepnám městské hromadné dopravy, kompletní vybavenost přímo v místě. To se o nových developerských projektech stavěných na zelených loukách často říci nedá. Oproti starší cihlové zástavbě jsou zas panelové domy méně nákladné na údržbu,“ konstatuje Jan Martina.

Podle Jana Martiny není těžké porozumět lidem kterým se líbí bydlení v čtyřpodlažním panelovém domě, v bytě o dispozicích 3+1 s lodžií.  Zvláště, je-li to 300 metrů od zastávky autobusu a 500 metrů od lesa, kde jejich potomek dojde do školy bez nutnosti přecházet silnici. Bytových domů s podobným potenciálem je v Praze nespočet, jsou například v Hodkovičkách, Petrovicích, na Spořilově, ve Zličíně, Střešovicích či Červeném Vrchu.

Mínusy panelákových bytů

Panelové byty však mají i nevýhody. Na sídlištích je například problém s parkováním. Velké množství bytů v jednom dom znamená i velký počet vlastníků, z nichž se skládá společenství vlastníků – a ti se pak hůře domlouvají.  Pokud dům není již zcela revitalizován bývají obvykle vysoké příspěvky do fondu oprav.

„Poněkud jiná je ale samozřejmě situace ve 13 patrovém věžáku o 60 bytech, ve kterém ráno čekáte jen na výtah 10 minut. Vždy je to o tom, z čeho klient vybírá, respektive na co finančně dosáhne,“ uzavírá Jan Martina.

Bydleli byste v paneláku? Proč ano a proč ne?

 

 

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development