Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Bydlení je drahé. V Praze se platí 113 tisíc za metr čvtereční bytu

Nemovitosti stále zdražují. Může za to nedostatek bytů i rodinných domů. V Praze se teď za metr čtvereční obytné plochy platí v průměru kolem 113 tisíc korun. To je daleko za možnostmi rodin s běžnými příjmy. Lidé se proto stěhují na venkov nebo hledají útočiště v nájemním bydlení.

Zdržování bytů a domů nebere v České republice konce. A situace není lepší ani jinde v Evropě, jak ukazují poslední statistiky Eurostatu, které mapují situaci za uplynulý půlrok. Ceny nemovitostí v tuzemsku narostly za poslední čtvrtletí o 14,5 procent, přičemž za první tři měsíce – od ledna do března – se navýšily o 12,1 procent. Mezi zeměmi EU jde o třetí nejvyšší nárůst. V Evropě meziročně ceny nemovitostí narostly o 7,3 procenta.

„Nejenom, že jsou nyní byty v ČR nejdražší v historii, ale současně jejich cena v meziročním srovnání roste nejrychleji. Ceny jsou téměř o tři čtvrtiny vyšší než v roce 2015. Důvodů rychlého růstu cen bytů a rodinných domů v ČR je hned několik. Na straně nabídky to je jednoznačně malá nabídka nových bytů v důsledku pomalé výstavby. Druhým důvodem jsou v posledních měsících rychle rostoucí ceny stavebních prací, a především stavebních materiálů,“ zvedl analytik ČSOB Petr Dufek, kterého citovala ČTK.

Nejvíce se ceny bytů zvýšily v Estonsku, a to o více než 16 procent. Následovalo Dánsko, kde šly nemovitosti nahoru o 15,6 procent. Na třetím místě je už zmíněná Česká republika a Lucembursko. Nejméně pak ceny stouply v Itálii, v Rumunsko a ve Španělsku.

Meziroční změna cen bytů a domů ve 2. čtvrtletí 2021

 

Země Změna (v procentech)
Estonsko 16,1
Dánsko 15,6
Česko 14,5
Lucembursko 13,6
Litva 13,3
Nizozemsko 12,8
Lotyšsko 12,4
Maďarsko 11,9
Rakousko 11,7
Německo 10,9
Švédsko 10,9
Slovinsko 9,9
Bulharsko 9,1
Polsko 8,3
Belgie 7,4
Portugalsko 6,6
Chorvatsko 6,5
Francie 5,7
Irsko 5,6
Finsko 5,4
Malta 5,3
Slovensko 4,7
Španělsko 3,3
Rumunsko 3,0
Itálie 0,4
Kypr -4,9
Řecko údaje nejsou k dispozici
Průměr EU 7,3

 

Zdroj: Eurostat

Situace v bydlení je neúnosná

Situace v České republice se podle odborníků začíná vymykat kontrole, protože o možnost pořídit si vlastní bydlení přichází střední třída. Důvodů, proč tomu tak je, je více. V tuzemsku je dlouhodobě bytová krize, kdy se staví méně nemovitostí, zčásti i kvůli dlouhému stavebnímu povolení. Krom toho lidé, kteří mají peníze, nakupují další byty a domy, a to jako investici. Logicky tak zvyšují poptávku, což žene ceny nemovitostí nahoru.

K tomu přispívaly i dosud přívětivé úrokové sazby. Ty se ale pomalu stávají minulostí. Česká národní banka (ČNB) se totiž rozhodla opět zasáhnout a hypotéky zpřísnit. „Česká národní banka intenzivně zvyšuje úrokové sazby, což by mělo vést ke snížení zájmu lidí o hypoteční úvěry. I přesto pokles tempa růstu cen nemovitostí lze očekávat nejdříve v příštím roce, kdy bychom se měli vrátit na jednocifernou úroveň,“ dodal analytik BH Securities Štěpán Křeček.

Bydlení v regionech nebo v nájmů

S ohledem na vysokou cenu se poptávka po nemovitostech začíná přesouvat do regionů a dále od velkých měst. Ani zde ale nemusí jít o výhru. K hypotéce je třeba připočítat náklady na dopravu, k tomu všemu narůstají ceny stavebních prací, rekonstrukce starších rodinných jsou finančně náročnější.

Navíc zdražují i domy v regionech. Příkladem je Středočeský kraj. V některých městečkách se za metr čtvereční bytu platí i více než 70 tisíc korun, což znamená meziroční zdražení o 21 procent. Důvodem je narůstající poptávka.

Kdo nedosáhl na vlastní bydlení, zpravidla utíkal do nájmů. Jenže ani to není nemusí být nyní řešení pro všechny. Pomalu se totiž zvedají i ceny nájmů, respektive služeb a energií. Například v Praze se v průměru platí 272 korun za pronajatý metr čtvereční bytu, což je o tři procenta více než před třemi měsíci. K tomu je třeba připočíst i zmíněné zálohy na energie – ty někde zdražily i o sto procent. Odborníci se proto obávají, že pro nízkopříjmové skupiny může být i nájemní bydlení problém. Pomoci by mohla stabilizace okolo cen energií, kterou experti očekávají na jaře roku 2022.

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development