element letňany

Magazín o bydlení

Bydlení na Praze 5: Kousek od centra, přesto v zeleni

Světové metropole lákají k bydlení stále více lidí. Důvodem jsou pracovní příležitosti, kulturní vyžití přístup ke vzdělání i rozšiřující se nabídka pohodlného a moderního bydlení. Developerské projekty vznikají v blízkosti zeleně a komfortní bydlení poskytují i zajímavé rekonstrukce původní zástavby. K žádaným čtvrtím v pražské metropoli patří bezesporu Praha 5. Co nabízí a jak se zde žije?

Levné i luxusní. Blízko přírody a kousek od centra. Takové bydlení umí nabídnout Praha 5, která dlouhodobě patří k prestižním, atraktivním a žádaným čtvrtím. Optimální bydlení v této lokalitě najdou rodiny s dětmi, mladé páry i senioři. Koupě bytu na Praze 5 je současně zajímavým řešením, pokud uvažujete nad pořízením investičního bytu.

Praha 5 je pestrá

Praha 5 patří svou rozlohou mezi největší městské části. Proto zájemcům o bydlení poskytuje doslova vše, po čem touží. Typické činžovní domy střídají vilové čtvrti. Vedle panelových sídlišť z minulého režimu vznikají nové developerské projekty. Industriální čtvrti střídají parky, zeleň a chráněná přírodní území.

Tato lokalita je prostě rozmanitá, členitá, dynamická. Stejně jako se zlepšují i jiné části pražské metropole, proměňuje se také tato oblast. Vzniká zde nové rezidenční bydlení, vilové čtvrti i části s rodinnými domky v zeleni smíchovských nebo košířských svahů.

Výhody Prahy 5

  • Výborná dostupnost do centra
  • Blízkost zeleně
  • Občanská vybavenost na vysoké úrovni
  • Sportovní vyžití
  • Obchody a služby
  • Nové developerské projekty

Smíchov: Perfektní občanská vybavenost

Přirozeným centrem Prahy 5 je Smíchov, kde najdeme občanskou vybavenost na vysoké úrovni – nákupní centra, administrativní budovy, sídla předních firem. Smíchov je umístěný jen pár stanic metrem B od samotného historického jádra Prahy. Současně je skvěle dostupný i automobilem.

Na druhou stranu, pro někoho může být Smíchov příliš rušnou oblastí pro bydlení. Záleží na konkrétní ulici a umístění developerských projektů. Pořízení bytů ve stávající zástavbě na Smíchově může být komplikovanější, protože nemovitostí v nabídce není tolik.

Nové i staré byty na Stodůlkách

Stodůlky jsou od historického centra vzdálenější než Smíchov, ale stále velmi dobře dostupné MHD. Výhodou je i snadná dostupnost autem a možnost rychlého napojení na D5. K výhodám bydlení v této části Prahy 5 patří blízkost zeleně i nákupních center a další občanské vybavenosti.

Stodůlky kombinují stávající zástavbu (panelákové sídliště) s novými developerskými projekty. Vybrat si v této lokalitě proto může každý. Nové byty na Stodůlkách poskytují komfortní a moderní bydlení. Byty v panelácích jsou zase cenově dostupnější.

Malvazinky – bydlení pro rodiny

Vyhledávanou částí Prahy 5 jsou Malvazinky. Nově bylo na rozhraní Smíchova a Malvazinek vystaveno několik vila domů, které poskytují jedinečný výhled na Prahu i do zeleně na nedaleký Paví vršek. Umístění moderního bydlení poskytuje obyvatelům výbornou dopravní dostupnost do centra.

Výhodou je i vysoká úroveň občanské vybavenosti. K nákupnímu centru Anděl to trvá jen jednu zastávku metrem. V blízkosti nové výstavby je mateřská i základní škola, nemocnice, obchody a banky. Nudit se zde nebudou ani vyznavači sportu, kteří se mohou vyžít v plaveckém bazénu, wellness a fitness centrech. Park Santoška nebo Paví vrch zase poskytují dostatek příležitostí k procházkám.

V oblasti Malvazinek vzniklo hned několik nových developerských projektů. Jedním z nich je výstavba nového bydlení s výhledem do Košířského parku. Bydlení v bytové výstavbě Malvazinky spojuje rychlou a snadnou dostupnost do centra a život doslova v klínu zeleně. Tedy dvě kritéria, která jsou pro mnoho lidí klíčová. Klid a relaxaci poskytuje nejen Košířský park, ale i Šalamounky nebo Měchurky. Jedná se o opravdovou oázu situovanou jen kousek od centra a městského ruchu.

Na Malvazinkách nachází optimální bydlení především rodiče s dětmi. Bytové domy poskytují moderní bydlení v dostatečně velkých bytech. V okolí je rozvinutá občanská vybavenost, ať už jde o mateřské nebo základní školy, obchody, lékaře či sportovní centra.

Souhvězdí Homolka: Vila domy v zeleni

V exkluzivní lokalitě na rozhraní Smíchova a Motola vznikly jedinečné viladomy Souhvězdí Homolka. Skvělá dostupnost do centra a plná občanská vybavenost se zde snoubily s životem v klidném prostředí plném zeleně.

Pět vilových domů bylo citlivě zasazeno přímo do zeleně. Pro rodiny s dětmi je tato oblast proto jako stvořená. Ocení ji i mladé páry nebo senioři, kteří touží po aktivním životním stylu. Kromě sportovního vyžití (motolské rybníky s koupalištěm, park Ladronka, golfové hřiště) zde najdeme i přírodní památku Skalka.

Bydlení na Praze 5 je pro každého

Levné byty v původní panelákové výstavbě, dostupné bydlení v developerských projektech, snadná dostupnost do centra, obchody, občanská vybavenost, zeleň a sportovní vyžití. Praha 5 toho pro spokojené bydlení nabízí opravdu hodně.

Proto je považována za jednu z vůbec nejatraktivnějších lokalit v Praze. Ukazují na to i developerské projekty, které zde v poslední době vznikly a o nichž jsme se zmínili. Nový domov v nich našli rodiny s dětmi, mladé páry i senioři. Zájem je v této lokalitě i o pronájem bytů.

Foto: Geosan Development

element letňany

Byty zdražují i v roce 2019. Starší nemovitosti dotahují novostavby

Ani letos většina realitních makléřů a analytiků neočekává zlevnění nemovitostí. Byty by měly nadále zdražovat, především v Praze a ve větších městech. Komplikované povolování nových staveb, nedostatek pozemků vhodných k bytové výstavbě a zdražení stavebních prací jsou tři hlavní faktory, které podněcují růst cen nových bytů. Spolu s nimi zdražují i starší nemovitosti.

Jevy, které brzd bytovou výstavbu v České republice by měly přetrvat i v letošním roce, proto se podle expertů nedá očekávat výrazné zlevňování nemovitostí. Ceny bytů budou naopak růst. Odhady se přitom liší a oscilují mezi 2,9 až 5 %.

Chybí pozemky i legislativa

„Očekávám, že ceny nových bytů v Praze budou stagnovat či nepatrně růst, zhruba kolem 5 %. Zatím nevidím žádné impulsy, které by ceny bytů tlačily dolů. Zdražování stavebních prací, hlavně ze strany řemesel, bude pokračovat, protože na stavební firmy bude stále více dopadat nedostatek pracovníků,“ říká Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.

Potíže se nedostatkem pozemků vhodných k bytové výstavbě by mohlo vyřešit odblokování brownfieldů. Tovární areály jsou ale často plné nebezpečných látek a jejich odstranění je nákladné, což by výstavbu prodražilo.

„V příštím roce se nevyřeší ani zaseknutý povolovací proces, byť ministerstvo pro místní rozvoj připravuje jak novelu stavebního zákona tak zcela novou normu. Ani rychlejší novela však nepřijde během několika měsíců, než totiž projde standardním povolovacím procesem, bude tu příští podzim. Tedy pokud půjde vše bez problémů, což se příliš očekávat nedá,“ dodává Evžen Korec.

Byty zdraží hlavně v Praze 1 a v Praze 8

I z těchto důvodů by mělo zdražování bytů, především v hlavním městě, pokračovat. Analýza CEEC Research očekává, že ceny bytů budou letos v metropoli růst zhruba o 2,9 %.

Nejvíce se zdražování dotkne rezidenčních nemovitostí na území Prahy 8 a Prahy 1. Citelněji by se mělo zdražení promítnout do cen rezidenčních nemovitostí Prahy 3 a Prahy 7. Nejméně budou podle odhadů nemovitosti zdražovat v Praze 12 a v Praze 11.

Cena za metr čtvereční se bude pohybovat od 82 tisíc korun na perifériích po 180 tisíc korun v samotném centru. V oblastech přiléhajících k Praze by se měla cena bytů pohybovat okolo 65 tisíc korun za metr čtvereční.

Slábnoucí poptávka zmírňuje růst

Pavel Kliment ze společnosti KPMG Česká republika očekává spíše mírný růst cen, případně stagnaci. Průměrná prodejní cena bytů se v posledních letech dostala na takovou úroveň, že byty už nejsou dostupné širšímu okruhu obyvatel.

„Vysoká cena tak pomalu oslabuje poptávku a růst cen se zmírňuje. Na druhou stranu Prahu stále trápí deficit nové výstavby, který se nakumuloval za několik let, a tlačí ceny bytů nahoru,“ dodává.

Zdražují i starší byty

Vedle novostaveb zdražuje také starší zástavba. Podle průzkumu portálu Bezrealitky.cz narostly starší byty za poslední rok o třetinu, v Praze dokonce o 60 %. Průměrná cena za metr čtvereční se na konci loňského roku u starších bytů v Česku zastavila na částce 52 997 korun, což je o třetinu více než před rokem.

Za nárůstem stojí především skokové zdražení pražských bytů – za ně totiž na konci roku musel dát zájemce průměrně 80 361 korun za metr, což je zhruba 75 % ceny pražské novostavby. Meziroční nárůst je tak zmiňovaných 60 %. Druhé nejdražší byly byty na jižní Moravě a v Brně s cenou 49 961 korun za metr čtvereční, následované byty ve středočeských městech s průměrnou cenou 40 053 korun za metr čtvereční.

Situace se pravděpodobně nezlepší ani letos. Prostor pro zdražování starších nemovitostí totiž stále existuje, a to jak v krajích, kde byty a domy zůstávají hluboko pod celorepublikovým průměrem, tak v místech, kde se dá očekávat setrvalá extrémní poptávka. Tedy především v širším pražském centru, ve středočeských obcích na hranicích s hlavním městem, Brně a jihomoravských městech a obcích s krátkými dojezdovými časy do městského centra.

Ve výhodě jsou vlastníci nemovitostí

„Bohužel se nedá očekávat, že by se situace letos výrazně zlepšila. Růst cen bude jednoznačně pokračovat, v některých oblastech dokonce výrazně vyšším tempem než loni,“ říká Hendrik Meyer, výkonný ředitel Bezrealitky a dodává, že i nadále budou ze současného stavu realitního trhu profitovat hlavně majitelé nemovitostí.

Najít zájemce o koupi bytu nebo domu je v současnosti otázkou několika týdnů a 98 % všech nemovitostí se nyní v Česku prodá do 3 měsíců. Ve složité situaci naopak stále budou zájemci o bydlení, a to nejen kvůli nedostatku nemovitostí, ale také s ohledem na přísnější podmínky hypoték a rostoucí hypoteční stavby.

Rychlé řešení neexistuje

Rychlé řešení situace navíc neexistuje. Většina z nutných opatření, které by realitní trh mohly rozvolnit, bude potřebovat roky. Jedná se nejen o zmiňovanou novou podobu stavebního zákona, který je momentálně v připomínkovém řízení, ale také o další rozvoj infrastruktury, která sníží dojezdové časy do spádových oblastí, a tím výrazně rozšíří v kritických oblastech nabídku vhodných nemovitostí.

„Určitou pomocí tak může být alespoň rychlejší párování vhodné nabídky s poptávkou, které je možné díky přímému prodeji,“ uzavírá Hendrik Meyer.

Jak situaci na trhu s nemovitostmi vnímáte vy?

 

5 triků realitních makléřů, které zavání nekalostí. Na co si dát pozor?

Ať už se nemovitost chystáte prodat nebo ji naopak koupit, mohou na vás číhat různá rizika. Zvlášť pokud narazíte na nepoctivou realitní kancelář nebo makléře, který se neštítí podrazů, může se vám život pořádně zkomplikovat. Naštěstí existují varovné signály, jež by vás od jednání se „šmejdy“ měly odradit. Seznámíme vás s nimi.

geosan development