Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Bydlení v podkroví

Zrekonstruovali jste půdní prostor nebo jste koupili podkrovní byt a nevíte, jak s ním správně naložit? Podkroví je především hodně specifický prostor, který vyžaduje užití trochu jiných materiálů a vybavení, než klasický byt. Jakým způsobem bychom při zařizování podkroví měli postupovat?

Rozdělení příček a stavební práce

Příčky a stěny v podkroví můžeme vytvořit jednak klasickým zděním pomocí malty a cihel, ale chceme-li se těmto pracím vyhnout, můžeme zvolit sádrokarton. K jeho ukotvení není třeba malty, jen speciálních kotvících prvků, profilů a spojek. Použít je můžeme jak na vytvoření příček, tak i podhledů. Materiál je lehký a relativně laciný (90 – 120,- Kč za formát 1,2 x 2 m). Manipulaci s ním zvládne každý zkušenější kutil. K řezání vám postačí ostřejší nůž, nejlépe kobercový. Oproti klasickým cihlám má sádrokarton drobnou nevýhodu v tom, že chcete-li na něj zavěsit těžší předměty, musíte v tomto místě provést vyztužení a předmět následně zavěsit pomocí speciálních hmoždinek do sádrokartonu. Dále také musíme rozlišovat mezi typy sádrokartonů. Existuje totiž klasický bílý, pak zelený do vlhkého prostředí, hodící se především do koupelen, a červený, nehořlavý.
Pro obložení šikmých částí podkroví můžeme použít dřevěných palubek. I s nimi zvládne manipulaci každý a interiér dostane rustikálnější ráz. Spojení je většinou na pero a drážku a konce jsou kryty lištami.

Podlaha v podkroví

Podkroví nevyžaduje žádný specifický druh podlah a volit tedy můžeme ze všech možných druhů. Do koupelny a na WC se samozřejmě hodí především keramická dlažba, popř. linoleum. Velmi oblíbeným druhem podlahy je plovoucí podlaha, která je jednak cenově dostupná a za druhé se lehce pokládá. Jednotlivé díly jsou do sebe zaklesnuty díky zámkovým profilům, takže nevznikají žádné spáry. Navíc se dřevěný vzhled podlah do podkroví víc jak hodí!

Zařízení podkrovního interiéru

Při zařizování podkroví se nám často budou stavět do cesty jeho konstrukční prvky. Řeč je samozřejmě o trámech, které tvoří podstatu každého podkroví. Během plánování je tedy třeba s nimi počítat a do interiéru je vhodně zakomponovat.
Trámy, které se vyskytují v takové výšce, že je nelze jednoduše podejít, lze využít jako polici pro knihy nebo nosný prvek ke kuchyňskému pultu apod. Využít je můžete třeba k zavěšení houpacích sítí v dětských pokojích apod.
Kromě trámů podkroví charakterizují také šikmé plochy střechy. Dohromady tyto dva prvky působí velmi romanticky a dokážeme-li využít i jejich praktické stránky, stává se bydlení v podkroví ideálem!
Praktickým využitím šikminy v podkroví je myšleno např. vytvoření úložného prostoru pomocí nové příčky, vedoucí od šikmého stropu k podlaze.

Nábytek a vybavení podkroví

Jak jsme si již řekli, podkroví je zcela specifický prostor, vyžadující si též specifický nábytek. Pro úsporu místa je dobré zvážit výrobu nábytku na míru. Příkladem jsou úložné skříně, jejichž strop a záda budou kopírovat šikmý tvar střechy.
Pokud místo příčky k šikmině postavíte skříňky, vybírejte takové, se kterými bude lehká manipulace při úklidu.

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development