element letňany

Magazín o bydlení

Bydlení ve skandinávském stylu je trendy. Ukážeme vám, jak na to

Jednoduché, útulné, čisté, pohodlné, hygge. Takové je bydlení ve skandinávském stylu, které si oblíbili lidé po celém světě. Skandinávský interiér je totiž nadčasový. Při zařizování vás nestojí majlant, a když se vám zachce, můžete ho snadno obměnit. Ukážeme vám, jak si svůj domov zařídit podle severských pravidel.

Nadčasovost skandinávských interiérů je způsobená volbou neutrálních tónů a barev. To ovšem neznamená, že jsou nudné. K tlumeným odstínům se totiž přidávají jedna nebo dvě výrazné barvy. K nepostradatelné výbavě severského domova také patří hodně textilních doplňků, které bydlení zútulňují.

Interiér ve skandinávském stylu

  • Používá tlumené, světlé a neutrální barvy.
  • Vyznává minimalismus.
  • Je harmonický a nadčasový.
  • Sází na přírodní materiály.
  • Je jednoduchý, ale přesto promyšlený.

Odstíny skandinávského stylu

Pustit do interiéru světlo je na severu Evropy nutností. Zimy jsou tady dlouhé. Proto uvnitř domů a bytů nehledejte tmavé barvy, vše se nese v harmonických světlých odstínech. Používají se neutrální barvy, které můžete snadno kombinovat nebo odměňovat.

Dominantní úlohu hrají v severských interiérech světlé barvy, jako je krémová, bílá nebo světle šedá. Tyto neutrální barvy bývají doplněné jednou nebo dvěma výraznými odstíny: například zelenou, červenou, modrou.

Pokud venku svítí slunce, je nutné pustit ho za všech okolností dovnitř, takže velká okna jsou většinou bez záclon. Dostávají ovšem látkové závěsy, samozřejmě barevně sladěné s dalším bytovým textilem. Záměrem je, aby interiér působil vzdušně, otevřeně, bez zbytečných příček nebo tmavých zákoutí.

Fotogalerie skandinávských interiérů

Severský interiér je spjatý s přírodou

Většina materiálů používaných v severském interiéru pochází z přírodních zdrojů. Nepostradatelným prvkem je dřevo, které interiér zútulňuje. Například dřevěná podlaha velmi dobře izoluje, nestudí do chodidel a v kombinaci s koberečky působí hřejivě. Dřevo se může objevit i na stěnách, použít ho můžete jako obkladový materiál, dobře působí také přiznané trámy.

Při zařizování interiéru ve skandinávském stylu využijte maximum přírodních materiálů. Ke dřevu přidejte například kůži, sklo nebo kov. Textilní doplňky nakupte nebo nechte ušít z přírodních tkanin, nejlépe z bavlny nebo lnu. Nebojte se rustikálních prvků, které můžete zkombinovat s moderním designem. Buďte otevřeni svým vlastním nápadům a originálním myšlenkám. Důležité je, abyste se doma cítili dobře.

Minimalismus versus dekorace

Skandinávský styl si nepotrpí na okázalost, ale to neznamená, že nepracuje s doplňky. Ty jsou důležité, protože interiéru vtisknou osobitost. Důležité jsou hlavně textilní bytové doplňky, koberečky, prošívané deky, polštářky nebo přehozy. Textil interiér změkčuje, propůjčí mu útulnost, pomůže vykouzlit pocit pohodlného domova.

Ačkoli v severském interiéru nenajdete žádné zbytečné lapače prachu nebo laciné suvenýry z dovolených, přesto i zde mají své místo dekorace. Jsou vybírané a rozmístěné s rozmyslem, vkusně.

Často zde najdete industriální prvky nebo originální designové kousky. Skandinávský styl vyznává především jednoduchost a čisté linie. Vedle moderních prvků ovšem mají své místo i vintage kousky. Nebojte se kolem stolu z kovu a skla rozestavit zrenovované židle po babičce. Na stěnu pověste prvorepublikové zrcadlo. Do kouta v obývacím pokoji postavte solitér – křeslo ze šedesátých let doplněné ryze moderní čtenářskou lampou.

I na stěnách v severských obydlích mají své místo obrazy nebo fotografie, nejlépe originály v jednoduchých čistých rámech. Do čirých skleněných váz nebo lahví naaranžujte suché větvičky nebo květiny.

Také ve skandinávském interiéru mají své místo květiny a rostliny. Zasaďte je do designových květináčů a rozestavte je například na parapet okna. K dekoracím můžete použít i kameny, šišky nebo další přírodniny, nikdy to s nimi ale nepřehánějte. Vždy pamatujte na jednoduchost a čistotu.

Světlo ve skandinávském interiéru

Nezapomeňte ani na svícny a svíčky. Nepoužívejte kýčovité výtvory a laciné „držáky svíček“. Pořiďte si kovové jednoduché svícny, do nichž zasadíte světlé, nejlépe bílé nebo smetanové svíčky. Opravdu si je zapalujte, třeba při večeři.

Světlo je ve skandinávském interiéru důležité. Centrální osvětlení, lampičky a lampy s originálním stíněním vám pomohou vykouzlit večery, které se ponesou ve stylu hygge, tedy šťastného způsobu života.

Abyste interiér prosvětlili a provzdušnili, pomůžou vám i zrcadla, opět jednoduchých tvarů a linií. Použijte je například v tmavší předsíni.

Skandinávský styl vytvoříte snadno, pokud se budete držet jednoduchých zásad: minimalismus, funkčnost, světlo, kombinovatelný nábytek jednoduchých tvarů, pečlivě vybraný bytový textil a dekorace.

Líbí se vám severské interiéry?

element letňany

Do jakého věku bydlet u rodičů? A jaké jsou dnes šance sehnat první byt?

Tři čtvrtiny mladých lidí v České republice si myslí, že bydlet u rodičů po třicítce je nepatřičné. Osamostatnit se většinou chtějí do pětadvaceti let. Dosáhnout na vlastní bydlení je pro ně ale složité. Dobrých bytů je na trhu málo, jejich ceny jsou vysoké a odborníci říkají, že zlevňování je v nedohlednu. Pomoci by podle mladých lidí měl stát. Někteří z nich zase spoléhají na rodiče nebo pověstnou fortunu.

Byty v Praze: O jaké nemovitosti je zájem a proč se málo staví?

Za poslední roky se toho v českém stavebnictví příliš nezměnilo. Staví se, ale málo. Byty jsou hlavně ve větších městech drahé, rekordy trhá Praha. A zdá se, že ani v roce 2020 se neblýská na lepší časy. Nová povolení na stavbu bytů jsou sice vydaná, ale v metropoli jich budou chybět tisíce. Kdo má peníze, byty nakupuje a pronajímá je. To je další aspekt současného trhu s bydlením. Ten, kdo nedosáhne na hypotéku, musí do nájmu.

geosan development