element letňany

Magazín o bydlení

Bydlení ve skandinávském stylu je trendy. Ukážeme vám, jak na to

Jednoduché, útulné, čisté, pohodlné, hygge. Takové je bydlení ve skandinávském stylu, které si oblíbili lidé po celém světě. Skandinávský interiér je totiž nadčasový. Při zařizování vás nestojí majlant, a když se vám zachce, můžete ho snadno obměnit. Ukážeme vám, jak si svůj domov zařídit podle severských pravidel.

Nadčasovost skandinávských interiérů je způsobená volbou neutrálních tónů a barev. To ovšem neznamená, že jsou nudné. K tlumeným odstínům se totiž přidávají jedna nebo dvě výrazné barvy. K nepostradatelné výbavě severského domova také patří hodně textilních doplňků, které bydlení zútulňují.

Interiér ve skandinávském stylu

  • Používá tlumené, světlé a neutrální barvy.
  • Vyznává minimalismus.
  • Je harmonický a nadčasový.
  • Sází na přírodní materiály.
  • Je jednoduchý, ale přesto promyšlený.

Odstíny skandinávského stylu

Pustit do interiéru světlo je na severu Evropy nutností. Zimy jsou tady dlouhé. Proto uvnitř domů a bytů nehledejte tmavé barvy, vše se nese v harmonických světlých odstínech. Používají se neutrální barvy, které můžete snadno kombinovat nebo odměňovat.

Dominantní úlohu hrají v severských interiérech světlé barvy, jako je krémová, bílá nebo světle šedá. Tyto neutrální barvy bývají doplněné jednou nebo dvěma výraznými odstíny: například zelenou, červenou, modrou.

Pokud venku svítí slunce, je nutné pustit ho za všech okolností dovnitř, takže velká okna jsou většinou bez záclon. Dostávají ovšem látkové závěsy, samozřejmě barevně sladěné s dalším bytovým textilem. Záměrem je, aby interiér působil vzdušně, otevřeně, bez zbytečných příček nebo tmavých zákoutí.

Fotogalerie skandinávských interiérů

Severský interiér je spjatý s přírodou

Většina materiálů používaných v severském interiéru pochází z přírodních zdrojů. Nepostradatelným prvkem je dřevo, které interiér zútulňuje. Například dřevěná podlaha velmi dobře izoluje, nestudí do chodidel a v kombinaci s koberečky působí hřejivě. Dřevo se může objevit i na stěnách, použít ho můžete jako obkladový materiál, dobře působí také přiznané trámy.

Při zařizování interiéru ve skandinávském stylu využijte maximum přírodních materiálů. Ke dřevu přidejte například kůži, sklo nebo kov. Textilní doplňky nakupte nebo nechte ušít z přírodních tkanin, nejlépe z bavlny nebo lnu. Nebojte se rustikálních prvků, které můžete zkombinovat s moderním designem. Buďte otevřeni svým vlastním nápadům a originálním myšlenkám. Důležité je, abyste se doma cítili dobře.

Minimalismus versus dekorace

Skandinávský styl si nepotrpí na okázalost, ale to neznamená, že nepracuje s doplňky. Ty jsou důležité, protože interiéru vtisknou osobitost. Důležité jsou hlavně textilní bytové doplňky, koberečky, prošívané deky, polštářky nebo přehozy. Textil interiér změkčuje, propůjčí mu útulnost, pomůže vykouzlit pocit pohodlného domova.

Ačkoli v severském interiéru nenajdete žádné zbytečné lapače prachu nebo laciné suvenýry z dovolených, přesto i zde mají své místo dekorace. Jsou vybírané a rozmístěné s rozmyslem, vkusně.

Často zde najdete industriální prvky nebo originální designové kousky. Skandinávský styl vyznává především jednoduchost a čisté linie. Vedle moderních prvků ovšem mají své místo i vintage kousky. Nebojte se kolem stolu z kovu a skla rozestavit zrenovované židle po babičce. Na stěnu pověste prvorepublikové zrcadlo. Do kouta v obývacím pokoji postavte solitér – křeslo ze šedesátých let doplněné ryze moderní čtenářskou lampou.

I na stěnách v severských obydlích mají své místo obrazy nebo fotografie, nejlépe originály v jednoduchých čistých rámech. Do čirých skleněných váz nebo lahví naaranžujte suché větvičky nebo květiny.

Také ve skandinávském interiéru mají své místo květiny a rostliny. Zasaďte je do designových květináčů a rozestavte je například na parapet okna. K dekoracím můžete použít i kameny, šišky nebo další přírodniny, nikdy to s nimi ale nepřehánějte. Vždy pamatujte na jednoduchost a čistotu.

Světlo ve skandinávském interiéru

Nezapomeňte ani na svícny a svíčky. Nepoužívejte kýčovité výtvory a laciné „držáky svíček“. Pořiďte si kovové jednoduché svícny, do nichž zasadíte světlé, nejlépe bílé nebo smetanové svíčky. Opravdu si je zapalujte, třeba při večeři.

Světlo je ve skandinávském interiéru důležité. Centrální osvětlení, lampičky a lampy s originálním stíněním vám pomohou vykouzlit večery, které se ponesou ve stylu hygge, tedy šťastného způsobu života.

Abyste interiér prosvětlili a provzdušnili, pomůžou vám i zrcadla, opět jednoduchých tvarů a linií. Použijte je například v tmavší předsíni.

Skandinávský styl vytvoříte snadno, pokud se budete držet jednoduchých zásad: minimalismus, funkčnost, světlo, kombinovatelný nábytek jednoduchých tvarů, pečlivě vybraný bytový textil a dekorace.

Líbí se vám severské interiéry?

element letňany

Byty zdražují i v roce 2019. Starší nemovitosti dotahují novostavby

Ani letos většina realitních makléřů a analytiků neočekává zlevnění nemovitostí. Byty by měly nadále zdražovat, především v Praze a ve větších městech. Komplikované povolování nových staveb, nedostatek pozemků vhodných k bytové výstavbě a zdražení stavebních prací jsou tři hlavní faktory, které podněcují růst cen nových bytů. Spolu s nimi zdražují i starší nemovitosti.

Jevy, které brzd bytovou výstavbu v České republice by měly přetrvat i v letošním roce, proto se podle expertů nedá očekávat výrazné zlevňování nemovitostí. Ceny bytů budou naopak růst. Odhady se přitom liší a oscilují mezi 2,9 až 5 %.

Chybí pozemky i legislativa

„Očekávám, že ceny nových bytů v Praze budou stagnovat či nepatrně růst, zhruba kolem 5 %. Zatím nevidím žádné impulsy, které by ceny bytů tlačily dolů. Zdražování stavebních prací, hlavně ze strany řemesel, bude pokračovat, protože na stavební firmy bude stále více dopadat nedostatek pracovníků,“ říká Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.

Potíže se nedostatkem pozemků vhodných k bytové výstavbě by mohlo vyřešit odblokování brownfieldů. Tovární areály jsou ale často plné nebezpečných látek a jejich odstranění je nákladné, což by výstavbu prodražilo.

„V příštím roce se nevyřeší ani zaseknutý povolovací proces, byť ministerstvo pro místní rozvoj připravuje jak novelu stavebního zákona tak zcela novou normu. Ani rychlejší novela však nepřijde během několika měsíců, než totiž projde standardním povolovacím procesem, bude tu příští podzim. Tedy pokud půjde vše bez problémů, což se příliš očekávat nedá,“ dodává Evžen Korec.

Byty zdraží hlavně v Praze 1 a v Praze 8

I z těchto důvodů by mělo zdražování bytů, především v hlavním městě, pokračovat. Analýza CEEC Research očekává, že ceny bytů budou letos v metropoli růst zhruba o 2,9 %.

Nejvíce se zdražování dotkne rezidenčních nemovitostí na území Prahy 8 a Prahy 1. Citelněji by se mělo zdražení promítnout do cen rezidenčních nemovitostí Prahy 3 a Prahy 7. Nejméně budou podle odhadů nemovitosti zdražovat v Praze 12 a v Praze 11.

Cena za metr čtvereční se bude pohybovat od 82 tisíc korun na perifériích po 180 tisíc korun v samotném centru. V oblastech přiléhajících k Praze by se měla cena bytů pohybovat okolo 65 tisíc korun za metr čtvereční.

Slábnoucí poptávka zmírňuje růst

Pavel Kliment ze společnosti KPMG Česká republika očekává spíše mírný růst cen, případně stagnaci. Průměrná prodejní cena bytů se v posledních letech dostala na takovou úroveň, že byty už nejsou dostupné širšímu okruhu obyvatel.

„Vysoká cena tak pomalu oslabuje poptávku a růst cen se zmírňuje. Na druhou stranu Prahu stále trápí deficit nové výstavby, který se nakumuloval za několik let, a tlačí ceny bytů nahoru,“ dodává.

Zdražují i starší byty

Vedle novostaveb zdražuje také starší zástavba. Podle průzkumu portálu Bezrealitky.cz narostly starší byty za poslední rok o třetinu, v Praze dokonce o 60 %. Průměrná cena za metr čtvereční se na konci loňského roku u starších bytů v Česku zastavila na částce 52 997 korun, což je o třetinu více než před rokem.

Za nárůstem stojí především skokové zdražení pražských bytů – za ně totiž na konci roku musel dát zájemce průměrně 80 361 korun za metr, což je zhruba 75 % ceny pražské novostavby. Meziroční nárůst je tak zmiňovaných 60 %. Druhé nejdražší byly byty na jižní Moravě a v Brně s cenou 49 961 korun za metr čtvereční, následované byty ve středočeských městech s průměrnou cenou 40 053 korun za metr čtvereční.

Situace se pravděpodobně nezlepší ani letos. Prostor pro zdražování starších nemovitostí totiž stále existuje, a to jak v krajích, kde byty a domy zůstávají hluboko pod celorepublikovým průměrem, tak v místech, kde se dá očekávat setrvalá extrémní poptávka. Tedy především v širším pražském centru, ve středočeských obcích na hranicích s hlavním městem, Brně a jihomoravských městech a obcích s krátkými dojezdovými časy do městského centra.

Ve výhodě jsou vlastníci nemovitostí

„Bohužel se nedá očekávat, že by se situace letos výrazně zlepšila. Růst cen bude jednoznačně pokračovat, v některých oblastech dokonce výrazně vyšším tempem než loni,“ říká Hendrik Meyer, výkonný ředitel Bezrealitky a dodává, že i nadále budou ze současného stavu realitního trhu profitovat hlavně majitelé nemovitostí.

Najít zájemce o koupi bytu nebo domu je v současnosti otázkou několika týdnů a 98 % všech nemovitostí se nyní v Česku prodá do 3 měsíců. Ve složité situaci naopak stále budou zájemci o bydlení, a to nejen kvůli nedostatku nemovitostí, ale také s ohledem na přísnější podmínky hypoték a rostoucí hypoteční stavby.

Rychlé řešení neexistuje

Rychlé řešení situace navíc neexistuje. Většina z nutných opatření, které by realitní trh mohly rozvolnit, bude potřebovat roky. Jedná se nejen o zmiňovanou novou podobu stavebního zákona, který je momentálně v připomínkovém řízení, ale také o další rozvoj infrastruktury, která sníží dojezdové časy do spádových oblastí, a tím výrazně rozšíří v kritických oblastech nabídku vhodných nemovitostí.

„Určitou pomocí tak může být alespoň rychlejší párování vhodné nabídky s poptávkou, které je možné díky přímému prodeji,“ uzavírá Hendrik Meyer.

Jak situaci na trhu s nemovitostmi vnímáte vy?

 

5 triků realitních makléřů, které zavání nekalostí. Na co si dát pozor?

Ať už se nemovitost chystáte prodat nebo ji naopak koupit, mohou na vás číhat různá rizika. Zvlášť pokud narazíte na nepoctivou realitní kancelář nebo makléře, který se neštítí podrazů, může se vám život pořádně zkomplikovat. Naštěstí existují varovné signály, jež by vás od jednání se „šmejdy“ měly odradit. Seznámíme vás s nimi.

geosan development