Rodiny, které vlastní nemovitosti, jsou nyní ve výhodě, protože rostou jejich ceny a tím se zvyšuje i rodinné bohatství. Kdo má našetřeno, investuje do bytů nebo domů v lukrativních oblastech. Nemovitosti se tak stávají součástí rodinného dědictví a ukazatelem prestiže. Podle realitních znalců ale takové investiční nákupy nepřevažují – tvoří asi 5 procent všech nákupů.
Vytvářet rodinné portfolio a zvyšovat bohatství. Takový je cíl mnoha rodin, v nichž jsou peníze. Je to logické. Dobře pořízené nemovitosti představují zajímavou investici a jejich hodnota zpravidla roste, z čehož mohou těžit příští generace. Rodiny, v nichž je jmění, proto kupují nemovitosti v lukrativních lokalitách. I z toho důvodu, že pro další generace se tato příležitost už naskytnout nemusí. Stále silnější motivací je také společenský status, který si s takovým vlastnictvím spojují. Podle kvalifikovaného odhadu odborníků z GarantovanyNajem.cz se fenomén týká až 5 procent všech nákupů, přitom ještě před 10 lety to byla naprostá rarita.
Nemovitost jako uchovatel hodnoty
Odborníci na trhu nemovitostí pozorují posílení trendu, při kterém se byty stávají rodinným dědictvím a ukazatelem prestiže. Rodiče a prarodiče pořizují nové byty v lukrativních lokalitách pro své děti, protože si uvědomují, že centra měst mají omezenou kapacitu a za 10 let již nebudou k dispozici. Kupující vnímají nemovitosti jako uchovatel hodnoty a jedinou příležitost, jak se jejich děti či vnoučata mohou k těmto VIP lokalitám dostat.
„Podle našich dat se tento trend bytů jako rodinného dědictví týká až 5 % všech nákupů, ještě před deseti lety byla hodnota o více než polovinu nižší. Rodiče vždy chtěli své děti zabezpečit. Dříve se hojně využívalo stavební spoření, to ale nyní nepokryje ani míru inflace a pro lidi už není výhodné, jako tomu bylo dříve. Našli si tedy jiný způsob, jak finance dětem uložit. Vzniká tak jakási moderní aristokracie, u níž se byty budou dlouhodobě dědit, podobně jako se předávají z generace na generaci například šperky,“ komentuje Viktor Mejzlík, spoluzakladatel služby GarantovanyNajem.cz.
Startovací byty pro děti
Podle odborníků tvoří dalších až 30 % všech kupujících na trhu realit rodiče, kteří pořizují startovací byty pro své děti. Chtějí jim výrazně ulehčit vstup do dospělého života a zabezpečit je. „Z našich zkušeností můžeme potvrdit, že odhadem 30 % majitelů bytů, kteří v současné době nemovitost pronajímají, je plánují v budoucnu přenechat svým dětem. Typicky jsou to lidé krátce po založení rodiny okolo 35–45 let s dětmi do 10 let věku,“ dodává Mejzlík.
Obliba pořizování startovacích bytů pro děti a vnoučata se promítla i mezi seniory. Ti investují své naspořené finance především donových bytů, nejčastěji o velikosti 2+kk. Potvrzují to data ze září letošního roku.
„Zájemce v seniorním věku jsme měli vždy, ale během posledního roku pozorujeme opravdu velký nárůst. Podle našich dat se nákup nové nemovitosti seniory v uplynulém roce týkal až 20 % všech našich prodejů. Dle našich zkušeností byty nejčastěji pořizují, protože si uvědomují, že se situace na trhu realit v budoucnu zlepšovat nebude a chtějí tak ulehčit svým mladým vnoučatům vstup do samostatného života,“ uzavírá Mejzlík.