element letňany

Magazín o bydlení

Byty v Praze mají stále menší rozlohu a jejich cena poklesla

Během loňského roku 2013 se pozastavil pokles cen za nové byty v Praze a ve druhé polovině roku se dokonce mírně navýšily. Cena za nové byty v hlavním městě však mírně poklesla, ovšem jediným důvodem je jejich menší výměra.

„V Praze se staví byty o stále menší výměře především proto, aby uspokojily poptávku zájemců po levném bydlení.“ Řekl Marcel Soural, generální ředitel společnosti Trigema.

Tato developerská společnost prováděla analýzu, zaměřující se na prodané byty v Praze v loňském roce, ze které vyplývá fakt, že se loni v hlavním městě prodalo o 10% nových bytů více v rámci meziročního srovnání. Konkrétně to bylo 5 033 prodaných bytů.

Počet nových volných bytů v Praze se opět snížil, a to na 5 970, přičemž celkem 852 volných bytů z celkového počtu bylo vystavěno buď roku 2011 nebo dříve, takže se jedná o tzv. ležáky, neboli dlouhodobě nabízené byty, čekající už více let na nové majitele. Dalším důvodem, proč počet nových bytů v Praze poklesl, tkví v tom, že se neprovádí žádné nové projekty. V loňském roce 2013 se uskutečnilo celkem 52 developerských projektů, proveděných 36 developerských společností. Srovnáme-li tyto údaje s rokem 2012, zjistíme, že počet nových bytů poklesl o 14% a při srovnání s rokem 2011 je to dokonce 32%.

Zmenšující se výměry nových bytů

Z analýz vyplývá, že v loňském roce se v Praze nejvíce prodávaly byty o dispozici 2+kk ( o výměře 52,3 m2) a 3+kk (o výměře 78,2 m2). Cena za 2+kk se přitom pohybovala na hranici 2,8 milionů korun a cena za 3+kk byla v průměru 4,4 miliony korun včetně DPH. Ceny nových bytů v Praze roku 2013 sice mírně poklesly, nicméně jejich výměra se také zmenšila.

Během loňského roku byly jednoznačně kurzu byty o menší výměře a nižší ceně. Největší část nových bytů měla střední cenové rozpětí, tedy 45-60 tisíc korun za metr čtvereční, a to 52%. Hned za nimi se drží luxusní byty za 60 tisíc korun za metr čtvereční. V nejnižší cenové kategorii je pak nejmenší počet volných bytů. Jejich cena se pohybuje kolem 45 000 korun za metr čtvereční.

Nastane v roce 2014 zlepšení?

Počet nových bytů v Praze, prodaných v letošním roce 2014 má celkem slušnou prognózu a odhaduje se na celkový počet 4 800 – 5 000 bytů. Předpokládá se tak na základě ohlasů aktuálních prodejů, výhodných úrokových sazeb a hypoték a také zájmu o nákup bytů coby investice. Údaje by si měly držet přibližně stejnou úroveň i navzdory probíhající stagnaci a pozvolného růstu průměrných cen bytů, které se pohybují na 61 283 korun za metr čtvereční včetně DPH. Trendem současné doby jsou menší byty s optimální dispozicí a komfortem bydlení. Předpokládá se také, že ceny za nové byty v Praze se letos mírně navýší, a to přibližně o 1,5%.

element letňany

Investiční byty se nyní vyplatí víc než jindy. Hlavně v Praze

Pokud máte byt navíc, můžete vydělat. Strmý růst totiž žene ceny nemovitostí nahoru a někteří lidé si nemohou dovolit vlastní bydlení. Proto sílí poptávka i po nájemních bytech. Především v hlavním městě se podle realitních makléřů prodává stále více bytů k investičním účelům. Tento trend v poslední době dohání i menší města v České republice. Je právě teď nejlepší doba koupit investiční byt?

Rezervační smlouva je při koupi bytu běžná. Na co si dát pozor?

Jakmile najdete nemovitost, která se vám líbí, splňuje vaše očekávání a můžete si ji dovolit, realitní makléř vám připraví rezervační smlouvu. Spolu s podpisem přidáte i rezervační zálohu. Vy tím vyjádříte skutečný zájem o byt nebo dům, majitel a realitní makléř si mohou oddechnout, že jiného zájemce hledat nemusí. I když je rezervace nemovitosti běžnou součástí obchodu s realitami, přesto byste měli být opatrní. Na co si konkrétně dát pozor?

geosan development