element letňany

Magazín o bydlení

Byty v Praze mají stále menší rozlohu a jejich cena poklesla

Během loňského roku 2013 se pozastavil pokles cen za nové byty v Praze a ve druhé polovině roku se dokonce mírně navýšily. Cena za nové byty v hlavním městě však mírně poklesla, ovšem jediným důvodem je jejich menší výměra.

„V Praze se staví byty o stále menší výměře především proto, aby uspokojily poptávku zájemců po levném bydlení.“ Řekl Marcel Soural, generální ředitel společnosti Trigema.

Tato developerská společnost prováděla analýzu, zaměřující se na prodané byty v Praze v loňském roce, ze které vyplývá fakt, že se loni v hlavním městě prodalo o 10% nových bytů více v rámci meziročního srovnání. Konkrétně to bylo 5 033 prodaných bytů.

Počet nových volných bytů v Praze se opět snížil, a to na 5 970, přičemž celkem 852 volných bytů z celkového počtu bylo vystavěno buď roku 2011 nebo dříve, takže se jedná o tzv. ležáky, neboli dlouhodobě nabízené byty, čekající už více let na nové majitele. Dalším důvodem, proč počet nových bytů v Praze poklesl, tkví v tom, že se neprovádí žádné nové projekty. V loňském roce 2013 se uskutečnilo celkem 52 developerských projektů, proveděných 36 developerských společností. Srovnáme-li tyto údaje s rokem 2012, zjistíme, že počet nových bytů poklesl o 14% a při srovnání s rokem 2011 je to dokonce 32%.

Zmenšující se výměry nových bytů

Z analýz vyplývá, že v loňském roce se v Praze nejvíce prodávaly byty o dispozici 2+kk ( o výměře 52,3 m2) a 3+kk (o výměře 78,2 m2). Cena za 2+kk se přitom pohybovala na hranici 2,8 milionů korun a cena za 3+kk byla v průměru 4,4 miliony korun včetně DPH. Ceny nových bytů v Praze roku 2013 sice mírně poklesly, nicméně jejich výměra se také zmenšila.

Během loňského roku byly jednoznačně kurzu byty o menší výměře a nižší ceně. Největší část nových bytů měla střední cenové rozpětí, tedy 45-60 tisíc korun za metr čtvereční, a to 52%. Hned za nimi se drží luxusní byty za 60 tisíc korun za metr čtvereční. V nejnižší cenové kategorii je pak nejmenší počet volných bytů. Jejich cena se pohybuje kolem 45 000 korun za metr čtvereční.

Nastane v roce 2014 zlepšení?

Počet nových bytů v Praze, prodaných v letošním roce 2014 má celkem slušnou prognózu a odhaduje se na celkový počet 4 800 – 5 000 bytů. Předpokládá se tak na základě ohlasů aktuálních prodejů, výhodných úrokových sazeb a hypoték a také zájmu o nákup bytů coby investice. Údaje by si měly držet přibližně stejnou úroveň i navzdory probíhající stagnaci a pozvolného růstu průměrných cen bytů, které se pohybují na 61 283 korun za metr čtvereční včetně DPH. Trendem současné doby jsou menší byty s optimální dispozicí a komfortem bydlení. Předpokládá se také, že ceny za nové byty v Praze se letos mírně navýší, a to přibližně o 1,5%.

element letňany

Jak chtějí bydlet mladí? Ve větších a vlastních bytech

Ceny vlastního bydlení i nájmů raketově stoupají. Zpřísněná pravidla hypoték znamenají, že na ně jen obtížně dosáhnou mladé páry či singles, kteří se chtějí odstěhovat od rodičů. Týká se to především větších měst, jako je Praha nebo Brno. Proto se mladí často stěhují i za metropole a do menších obcí.

Koberec do bytu. Jak ho správně vybrat?

Při plánování rekonstrukce bytů se lidé vedle dřevěných a plovoucích podlah stále častěji rozhodují pro koberce. Nové i zrenovované byty tak zútulňují kusové nebo metrážní koberce. Spolu s nimi vstupují do interiéru i některé výhody. Koberce totiž tlumí kročejový hluk, snižují koncentraci jemného prachu ve vzduchu a přírodní koberce z vlny mohou dokonce regulovat mikroklima. Jaký koberec do vašeho bytu je ten správný?

geosan development