Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Byty v Praze: O jaké nemovitosti je zájem a proč se málo staví?

Za poslední roky se toho v českém stavebnictví příliš nezměnilo. Staví se, ale málo. Byty jsou hlavně ve větších městech drahé, rekordy trhá Praha. A zdá se, že ani v roce 2020 se neblýská na lepší časy. Nová povolení na stavbu bytů jsou sice vydaná, ale v metropoli jich budou chybět tisíce. Kdo má peníze, byty nakupuje a pronajímá je. To je další aspekt současného trhu s bydlením. Ten, kdo nedosáhne na hypotéku, musí do nájmu.

Při pohledu na český, respektive pražský trh s bydlením se ani odborníci neubrání často apokalyptickým scénářům. Snad ale nebude tak zle. Byty jsou sice drahé a je jich pořád málo, ale banky sem tam přimhouří oko, když například zájemcům o první bydlení nebo mladým lidem do 36 let poskytnou výhodnější hypotéku. Pak už jde jen o to najít ten správný byt. A to může být v době našponované poptávky poměrně náročné.

Výstavba bytů v Česku ožila

Férově je ovšem nutné říci, že české stavebnictví má za sebou úspěšné období. V roce 2019 výstavba rostla, a to o 2,3 procenta, jak uvádí Český statistický úřad (ČSÚ). Bytová výstavba se loni oproti předchozímu období výrazně zlepšila. Meziročně narostla o 7,6 procent. Konkrétně se napříč Českou republikou dokončilo přes 36 400 bytů. V Praze vyrostlo přes 6 tisíc nových bytů, což je o 1 784 více než v roce 2018.

Pozitivní čísla se podle odborníků dají očekávat také letos. Stavební firmy totiž loni zahájily stavbu 38 677 nových bytů, což je o 16,8 procenta více než v roce 2018. Výrazný nárůst zaznamenalo hlavní město, kde ČSÚ napočítal celkem 5 882 nově zahájených bytů. To je o 2 330 bytů více než v roce 2018 a zároveň nejlepší výsledek od roku 2008, kdy se v hlavním městě začalo stavět rovnou 6320 nových bytů.

Tyto zdánlivě dobré zprávy ale podle odborníků neznamenají, že by se začalo blýskat na lepší časy. „Dostupnost bydlení se příliš nezmění, protože k zásadním změnám nedošlo. Povolovací proces je pořád extrémně složitý a povolení středně velkého rezidenčního projektu stále trvá pět a více let,“ uvádí Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL.

Staví se hlavně byty 2+kk

Spíše než o současném stavu tak aktuální statistiky vypovídají o tom, že se firmám loni podařilo konečně získat všechna povolení na projekty, které často do povolovacího procesu poslaly už po minulé ekonomické krizi. Teprve s výrazným odstupem úspěšně završily stavební řízení a mohly zahájit stavbu.

Z předchozího období je také možné odhadovat, jak budou nově vystavěné (nejen pražské) byty vypadat. Developeři totiž při plánování nových projektů reflektují požadavky trhu. Proto až 70 procent všech nových bytů nejen v Praze, ale například i v Brně, tvoří byty 2+kk nebo menší. Tento trend je patrný i při rekonstrukcích, kdy se stále častěji velké byty přepažují na menší. V Praze se ruku v ruce s tím zmenšuje i průměrná podlahová plocha nejmenších bytových jednotek.

V regionech jsou žádané větší byty

Například v Ostravě ale pražský a brněnský trend zmenšování velikosti bytů zatím patrný není. Souvisí to i s tím, že v Ostravě ceny bytů neatakují tak velká čísla jako v Brně a v Praze. „Ceny nemovitostí tady vzrostly až o polovinu mezi lety 2015 a 2018, poté se jejich růst výrazně zpomalil,“ vysvětluje realitní makléř Jakub Čepica.

Podle společnosti M&M Reality jsou pak v Ostravě nejvíce žádané byty 3+1 o rozloze kolem 70 metrů čtverečních. Poptávané jsou hlavně nemovitosti v cihlové zástavbě. V Plzni, jakožto ve čtvrtém největším městě v zemi se nejlépe prodávají dvoupokojové byty, jedná se ale o dlouhodobý stav a nelze říci, že by se velikost prodávaných jednotek v posledních letech výrazně měnila.

„Nejvyhledávanějším bytem v Plzni je stejně jako v uplynulých letech2+1 v panelovém domě.  Žádané jsou i 2+kk v jiných typech domů. Aktuální výstavba bytů se nikterak neliší od té například před pěti lety. Běžné byty 2+kk mají stále mezi 45 až 60 metry čtverečními,“ říká Tomáš Hrouda z plzeňské pobočky společnosti M&M Reality.  Byty v novostavbách se podle něho prodávají za průměrné ceny mezi 50 a 60 tisící korunami za metr čtvereční v závislosti na dostupnosti do centra nebo situování konkrétního bytu v patře.

Ani v západočeské metropoli se byty nedělí na menší, jako je to nyní trendem v Praze. Důvodem je menší počet parkovacích míst v centru Plzně, kde se činžovní výstavba nachází. Město proto nedovolilo vlastníkům dělit byty, respektive museli by zajistit pro rozdělené jednotky parkování a to je za dnešní situace náročné.

Menší byty nepoptávají ani lidé v Liberci nebo v Olomouci, která je specifická tím, že se zde v uplynulých letech postavilo mnoho nových developerských projektů. Zdaleka ne všechny byty v novostavbách už jsou ale prodané.  „Lze předpokládat, že zvláště etapy, které ještě nejsou dokončené, budou mít developeři problém udat. V praxi dávají klienti přednost starším bytům, než aby čekali na dokončení projektu. Olomoucký trh s novostavbami je tedy takzvanou realitní bublinou a je otázkou, kdy splaskne,“ konstatuje realitní makléř David Holík.

Praha potřebuje 10 tisíc bytů ročně

Dělení bytů v Praze a v Brně je logické a reaguje na nedostatek nových nemovitostí v bytových domech. Stavební povolení přitom pokulhávají, jak už jsme naznačili v úvodu. V Praze je nyní kvůli deficitu z předchozích let potřeba ročně povolit kolem 10 tisíc jednotek. Při přepočtu na obyvatele zaostala metropole za posledních pět let za Středočeským, Plzeňským i Jihomoravským krajem. Oproti okolním metropolím EU pak zaostává ještě mnohem výrazněji.

Dlouhodobý nedostatek nových bytů nadále přispívá k rostoucím cenám bydlení v metropoli. Tato skutečnost zároveň paralyzuje rozvoj hlavního města a má negativní dopad i na kvalitu života Pražanů. Pokud se zde situace s pomalým schvalováním nové výstavby nezmění, může v roce 2030 chybět už kolem 100 tisíc bytů, tedy bydlení pro zhruba čtvrt milionu lidí, jak nedávno vypočítala společnost Central Group, a. s. Kombinaci dostupného bydlení a zaměstnání v Praze jsou tak lidé nuceni řešit pořizováním bydlení za hranicemi metropole v dojezdové vzdálenosti od Prahy. Hlavní město pak svým dojížděním budou ještě více zatěžovat.

Jak situaci ohledně dostupnosti bydlení v Praze nebo v regionech vnímáte vy?

 

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development