Rezidence Radimova

Magazín o bydlení

Byty zdražují, ale jsou dostupné. Vyplatí se jako investice?

Ceny bytů v posledních měsících rostou. Některé nemovitosti zdražily až o stovky tisíc korun. Záleží na regionu, velikosti nebo dispozici bytu. Vyplatí se hledat a realitní trh sledovat, protože rozdíly v ceně můžou být zásadní. Úrokové sazby hypoték se naopak stále drží na minimu. Proto se podle expertů pořád vyplatí kupovat investiční byty.

Ceny bytů překonaly letos na jaře sedmileté maximum z roku 2009. A od té doby se drží nad touto úrovní. Průměrný byt se letos v červenci prodával za 2,14 milionů korun, což oproti loňsku představuje zdražení o 6 procent, jak ukazují data realitního portálu RealityČechy.cz. Ještě více zdražily větší byty o dispozici 3+1 a 4+1, které meziročně zdražily až o 200 tisíc korun.

Zdražují byty v regionech i v Praze

Zajímavé je, že ceny bytů v Praze nerostou tak rychle jako v regionech. Meziroční srovnání ukazuje, že nejvíce byty zdražovaly v Karlovarském kraji a na Vysočině. Ceny bytů rostly také v Plzeňském, Ústeckém, Pardubickém, Jihomoravském, Středočeském a Ústeckém kraji, a to zhruba o 10 procent.

Průměrná cena bytu v Praze narostla v druhém čtvrtletí letošního roku na 65 922 korun za metr čtvereční, zatímco v prvním čtvrtletí se metr čtvereční prodával za 60 069 korun. Ukazuje na to analýza společností Trigema, Skanska Reality a Central Group. Ještě výraznější navýšení je zřejmé z meziročního srovnání: před rokem totiž tato cena činila 55 555 korun za metr čtvereční.

Méně nových bytů

Co stojí za zdržováním bytů? Je to především vysoká poptávka po nemovitostech, která převyšuje nabídku, a také nízké sazby úroků u hypoték. Počet dostupných bytů v Praze se například meziročně snížil o více než 2 tisíce (ze 7 tisíc na současných 4 650 bytů). Výstavba nových bytů v Praze podle developerů spíše stagnuje a zaostává za ostatními evropskými metropolemi. Více než s výstavbou bytových komplexů na zelené louce se počítá se zahušťováním zástavby.

Poptávka po bytech v Praze je přitom tradičně vysoká. Jen za druhé čtvrtletí se v metropoli prodalo 1750 bytů. Velký počet bytů se tradičně prodává také v Brně, kde se během druhého čtvrtletí prodalo na 545 nových bytů. Za metr čtvereční nového bytu lidé v Brně zaplatí v průměru kolem 56 363 korun.

Dobrá dosažitelnost bytů

I přes nárůst cen bytů je dosažitelnost nového bydlení stále lepší než před sedmi lety, kdy se průměrná cena bytu pohybovala kolem 2,12 milionů korun. V roce 2009 museli lidé na pořízení bytu vynaložit šestinásobek čistých ročních příjmů, nyní to je zhruba 5,5 násobek, a to především z důvodu navýšení příjmů českých domácností.

Zajímavé je i porovnání indexu dostupnosti bydlení, který ukazuje, jak velký díl čistého příjmu musí průměrná česká domácnost vynaložit na splátku hypotečního úvěru. Zatímco v roce 2009 lidé vynaložili na splátku hypotéky více než polovinu svého ročního příjmu, letos míra zatížení rozpočtu českých domácností hypoteční splátku dosahuje necelých 34 procent.

V krátkodobém výhledu bude dostupnost bydlení velmi dobrá, v dlouhodobém výhledu pak bude docházet k postupnému zhoršování. Jednak porostou ceny nemovitostí a v příštích letech je reálný růst úrokových sazeb, říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti hypoték a úvěrů ze stavebního spoření.

Byt jako investice se pořád vyplatí

A jak se nárůst cen bytů promítl do nákupu nemovitosti jako investice? O návratnosti investice rozhoduje více než v roce 2015 cena nemovitosti, ale s ohledem na přetrvávající nízké úrokové sazby hypoték je pořád vhodná doba pro pořízení bytu. Nejvhodnější nemovitostí k nákupu na investici pořád zůstává menší byt v dobré lokalitě se snadnou dostupností do centra.

 „Sazby hypoték se i v roce 2016 drží na historickém minimu. V průběhu roku 2015 a především pak v první polovině letošního roku došlo k výraznému růstu cen optimálních investičních bytů ve větších městech a jejich okolí. Stále však platí, že pokud se podaří nalézt vhodnou nemovitost za příznivou cenu, jedná se o optimální investiční alternativu, která do budoucna přinese zajímavý výnos a bezpečně zhodnotí vložené peníze,“ říká Martin Němeček, předseda představenstva Realitní společnosti České spořitelny (RSČS).

I přes zdražení bytů je pořád ještě možné najít na trhu nemovitost, kterou lze pronajmout a z příjmu z nájemného splácet hypotéku. „Vlastník ale musí počítat s tím, že v prvopočátku bude třeba vynaložit jisté finanční prostředky na základní vybavení nemovitosti a administrativní úkony spojené s nákupem nemovitosti. Stejně tak musí do budoucna počítat s určitou rezervou na průběžnou údržbu nemovitosti, možné výpadky v nájemném a v neposlední řadě i řádné placení daně,“ upozorňuje Martin Němeček.

Požadavky na investiční byt jsou trochu jiné než při pořizování běžného bydlení. Dobře se pronajímají především menší byty o dispozici 2+kk. Svoji roli hraje i lokalita, dopravní dostupnost, občanská vybavenost, provozní náklady nebo vybavení bytu – například kuchyňská linka, vestavěné skříně, pračka nebo lednice.

Zvažujete investici do bytu? Kolik jste ochotni (nebo kolik můžete) za nový byt zaplatit?

Rezidence Neklanka II

Dvě barvy roku 2022: Kterou pozvete do svého bytu?

Už jsme si zvykli, že i interiéry podléhají trendům. Každý rok patří jiné barvě. Letos vyhrál odstín Very Peri – červeno-fialovo-modrý odstín, který připomíná borůvky. Populární je také olivově šedá. S trochou odvahy můžete obě barvy kombinovat. Anebo si vybrat jen jednu. Připravili jsme pro vás inspiraci, jak na to.

Byt jako bohatství a rodinné dědictví

Rodiny, které vlastní nemovitosti, jsou nyní ve výhodě, protože rostou jejich ceny a tím se zvyšuje i rodinné bohatství. Kdo má našetřeno, investuje do bytů nebo domů v lukrativních oblastech. Nemovitosti se tak stávají součástí rodinného dědictví a ukazatelem prestiže. Podle realitních znalců ale takové investiční nákupy nepřevažují – tvoří asi 5 procent všech nákupů.

geosan development