Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Ceny bytů jsou na vzestupu, hypotéky jsou však stále příznivé

Období, kdy ceny bytů klesaly nebo se držely na příznivé cenové hladině, a kdy hypotéky byly velmi levné, je už jisto jistě pryč. Vlastní bydlení je však neustále poptávané. Zájemce o ně nejvíc lákají levné hypotéky, bohatá nabídka starších i nových bytů a vidina pořízení nemovitosti jako investice z pronájmu.

Sazby hypoték už rok a půl klesají

Faktory, ovlivňující dostupnost bydlení:

  • klesající úrokové sazby
  • vzrůstající příjmy českých domácností
  • vzrůstající ceny nemovitostí

Téměř rok a půl v kuse klesají úrokové sazby hypoték. Během dubna 2015 sazba klesla o 0,09 procentního bodu a činila 2,15 %. Příjmy v českých domácnostech pozvolna rostou, což představuje další faktor, který pozitivně ovlivňuje dostupnost bydlení v České republice.

Negativní faktor ovšem představuje nárůst cen nemovitostí. Za poslední dva roky ceny bytů podle statistik vzrostly o celých 10 %.

Co vyplývá z uvedených tří faktorů? Především stálé zachovávání dobré dostupnosti bydlení, které je financováno hypotékou.

Jaký je index dostupnosti bydlení?

Index dostupnosti bydlení má měřit, jak velkou část čistého příjmu česká domácnost vynaloží na splátku hypotéky.

V dubnu 2015 byl IDB 32,6 %. V praxi to znamená, že pořídí-li si průměrná česká domácnost byt za dva miliony korun, vynaloží na splátku hypotéky přibližně 1/3 svého čistého měsíčního příjmu. Zdá se vám to hodně? Před 6 lety česká domácnost vynakládala 1/2 svých měsíčních příjmů na jednu splátku!

Je však nutné uvědomit si to, že IDB vyjadřuje průměrné hodnoty za celou Českou republiku bez ohledu na to, jak je byt velký. Mezi konkrétními případy a kraji je proto opravdu velký rozdíl, jak si za chvíli ukážeme.

Jaká je dostupnost bydlení v jednotlivých krajích?

Uveďme si jako příklad dva různé extrémy:

Ústecký kraj je na tom už dlouhodobě nejlépe. Na jednu splátku zde domácnost vynaloží 1/10 svého měsíčního platu. Aktuální IDB je zde 11,4 %.

Hlavní město Praha je opačný extrém. Průměrná domácnost zde na jednu splátku hypotéky vynaloží 2/3 svého čistého měsíčního platu. Za poslední rok ceny bytů v Praze vzrostly o víc jak 500 000 korun. Aktuální průměrná cena bytů v Praze činí 4,61 milionů korun.

I přesto, že, ceny bytů stoupají, dostupnost bydlení se stále drží na rekordních minimech.

Co je příčinou? Levné hypotéky. Pokud neplánujete nemovitost financovat hypotékou, svou nejlepší příležitost ke koupi bytu jste propásli.

Index návratnosti bydlení

Pokud bychom se na dostupnost bydlení v ČR chtěli podívat bez ohledu na to, zda ho financujeme hypotékou či nikoli, zajímal by nás právě index návratnosti bydlení, který má vyjádřit, kolik čistých ročních příjmů česká domácnost potřebuje k pořízení bytu s průměrnou cenou.

V současné době je INB 5,29 roku a tato hodnota stoupá již několik let. V době po hospodářské krizi činila 4,5 roku.

Samozřejmě i v tomto případě se index liší podle jednotlivých krajů. I v současné době totiž existují regiony, ve kterých se INB ještě nepohnul od rekordních minim. Nejlepší situace je opět v Ústeckém kraji, kde je nejrychlejší návratnost bydlení. Při ceně necelých 600 tisíc korun je INB 1,85 roku. Podobné hodnoty dosahuje také Vysočina a Moravskoslezský kraj.

Opačný případ můžeme pozorovat v Praze, kde INB dosahuje 10,74 roků.

Jak dlouho ještě tato situace vydrží?

Dostupnost bydlení je v oblasti minimálních hodnot už od roku 2012, a to především díky poklesu úrokových sazeb hypoték a stagnaci cen bytů. Ceny za byty v současné době sice rostou, nicméně do předkrizových hodnot mají stále ještě daleko. Ve srovnání s rokem 2009 jsou dnes ceny bytů nižší o 15%.

Pokud si chcete pořídit byt na hypotéku, je stále ještě velmi příznivé období. IDB se letos bude držet kolem 33 % a návratnost bydlení by se měla pohybovat na 5 až 5,5 letech. Očekává se však, že se tyto parametry letos začnou měnit.

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development